W Warszawie zmarł Jerzy Zarzycki, reżyser filmowy.
Wizyta I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka i premiera Piotra Jaroszewicza w Moskwie.
W Pionkach koło Radomia urodził się Andrzej „Piasek” Piaseczny, piosenkarz, autor tekstów, aktor.
W Paryżu zmarła Coco Chanel (właśc. Gabrielle Bonheur Chanel), projektantka i kreatorka mody, autorka perfum „Chanel No. 5”, pomysłodawczyni fryzury „na pazia” i prostej sukienki tzw. „małej czarnej.
W Warszawie zmarł Jerzy Zaruba, malarz, karykaturzysta.
Na antenie Telewizji Polskiej wyemitowano pierwsze wydanie programu przyrodniczego „Z kamerą wśród zwierząt”, prowadzone prowadzony przez małżeństwo Antoniego i Hannę Gucwińskich.
Biuro Polityczne KC PZPR podjęło decyzję o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie, finansowanej ze składek społecznych.
W Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego rozpoczął się strajk okupacyjny.
Do strajkującej Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego przybył I sekretarz KC PZPR Edward Gierek i premier Piotr Jaroszewicz. Po wielogodzinnych rozmowach i uzyskaniu zgody władz na nowe wybory do zakładowych związków zawodowych stoczniowcy zakończyli protest.
Kilkugodzinne spotkanie ze stoczniowcami z Gdańska I sekretarz KC PZPR Edward Gierek zakończył słynnym pytaniem: „Pomożecie?”.
W Lozannie zmarł Stanisław Vincenz, prozaik, eseista, filozof.
Początek VIII Plenum KC PZPR, w czasie którego oceniano „wydarzenia grudniowe” oraz usunięto z KC Władysława Gomułkę, Zenona Kliszkę i Bolesława Jaszczuka.
Strajk włókniarek w Łodzi, żądających obniżki cen i poprawy zaopatrzenia. Do strajku przyłączyli się pracownicy 32 zakładów.
Premiera pierwszego odcinka serialu „Doktor Ewa” w reżyserii Henryka Kluby z Ewą Wiśniewską w roli tytułowej.
Premier Piotr Jaroszewicz ogłosił cofnięcie grudniowych podwyżek cen. Władze poinformowały także o podwyżce najniższych płac.
W Warszawie urodziła się Dominika Ostałowska, aktorka, znana z ról w filmach „Łagodna”, „Warszawa” i roli w popularnym serialu „M jak miłość”.
Po strajku w Łodzi władze wycofały się z grudniowej podwyżki cen.
Spotkanie prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego z premierem Piotrem Jaroszewiczem na temat normalizacji stosunków.
Telewizja Polska nadała pierwszy program w kolorze w technologii SECAM.
Premiera serialu telewizyjnego „Wakacje z duchami” w reż. Stanisława Jędryki.
W Chełmnie urodził się Grzegorz Mielcarski, piłkarz, zawodnik m.in. Olimpii Poznań, Górnika Zabrze, FC Porto, czterokrotny mistrz Portugalii, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku.
Premiera filmu Jerzego Stefana Stawińskiego i Heleny Amiradżibi „Kto wierzy w bociany?”.
W Chorzowie urodziła się Agnieszka Krukówna, aktorka, związana z warszawskim Teatrem Powszechnym; znana m.in. z seriali „Janka” i „Boża podszewka”, wystąpiła również w filmach „Pestka”, „Farba” i „Fuks”.
W Gdańsku urodził się Leszek Możdżer, kompozytor, pianista jazzowy, członek zespołu Miłość.
W kopalni „Rokitnica” w Zabrzu po trwającej sześć dni (158 godzin) akcji, uratowano górnika Alojzego Piontka.
W Poznaniu urodził się Rafał Szukała, pływak, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie, pięciokrotny medalista mistrzostw Europy (w tym dwa złote medale), mistrz świata na dystansie 100 metrów stylem motylkowym.
W Bydgoszczy urodził się Tomasz Gollob, żużlowiec, siedmiokrotny mistrz świata: indywidualnie w sezonie 2010 oraz sześciokrotnie w drużynie; wielokrotny mistrz Polski.
Premiera „Legenda” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.
W Nowym Dworze Mazowieckim urodziła się Elżbieta Urbańczyk-Baumann, kajakarka, wielokrotna medalistka mistrzostw świata, 43-krotna mistrzyni Polski.
We Wrocławiu urodziła się Małgorzata Kożuchowska, aktorka, od 2005 r. w zespole Teatru Narodowego w Warszawie; wystąpiła m.in. w filmach „Killer” i „Komornik”, znana również z seriali „M jak Miłość” i „Rodzinka.pl”.
Premiera filmu „Hydrozagadka” w reżyserii Andrzeja Kondratiuka.
Premiera filmu „Epilog norymberski” w reżyserii Jerzego Antczaka.
We Wrocławiu zmarł Rafał Wojaczek, poeta, prozaik.
W Gdańsku urodziły się pięcioraczki.
W Warszawie zmarł Czesław Janczarski, pisarz, poeta, autor utworów dla dzieci, m.in. „Misia Uszatka”.
Rząd podjął decyzję o budowie Trasy Łazienkowskiej w Warszawie.
W Szczecinie urodził się Marek Kolbowicz, wioślarz, mistrz olimpijski z Pekinu (2008), czterokrotny mistrz świata.
W Montrealu zmarł gen. Antoni Szylling, generał WP; w czasie kampanii 1939 r. dowódca Armii „Kraków”, mającej bronić Górnego Śląska i południowego skrzydła polskiego frontu; po walkach odwrotowych wyprowadził większość sił armii na wschód od Wisły; dowodził w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim.
W Radomiu urodził się Tomasz Karolak, aktor, znany m.in. z seriali „Mamuśki”, „39 i pół”, „Rodzinka.pl”, „Piąty stadion”, „Baron24”, a także z filmów „Ciało”, „Rezerwat”, „Tylko mnie kochaj”, „Testosteron”, „Milion dolarów”, „Ciacho” i „Wyjazd integracyjny”; od 2010 r. dyrektor artystyczny teatru IMKA w Warszawie.
Wielki pożar w rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach. W jego wyniku śmierć poniosło 37 osób, wśród nich 26 strażaków. Ponad 100 osób zostało ciężko poparzonych.
Polskie Radio rozpoczęło nadawanie audycji „Lato z radiem”.
Umowa Ciechu z British Petroleum na budowę rafinerii w Gdańsku i dostawy ropy drogą morską.
W Warszawie zmarł Władysław Kiernik, prawnik, polityk ruchu ludowego (PSL, PSL „Piast”, ZSL), jeden z przywódców Centrolewu, więzień twierdzy brzeskiej.
Rząd podjął decyzję o budowie elektrowni jądrowej. Jej uruchomienie miało nastąpić na początku lat osiemdziesiątych.
Zamordowany został Jan Gerhard, pisarz, publicysta, poseł, redaktor naczelny „Forum”.
Decyzja władz sowieckich o likwidacji Cmentarza Orląt Lwowskich.
Premiera filmu „Nie lubię poniedziałku” w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego.
W Szczecinie urodziła się Katarzyna Nosowska, wokalistka, występująca z zespołem Hey, a także solo, autorka tekstów.
We Wrocławiu urodziła się Kinga Preis, aktorka, wystąpiła w filmach „Wrota Europy”, „Komornik”, „Cztery noce z Anną”, „Dom zły”, „Cisza”, „Joanna”, „Róża”, „W ciemności”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Bogowie”, znana także z seriali „Boża podszewka II”, „Ojciec Mateusz” i „Ja to mam szczęście”.
Premiera filmu „Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni” w reżyserii Mieczysława Waśkowskiego.
Premiera serialu telewizyjnego „Przygody psa Cywila” w reżyserii Krzysztofa Szmagiera.
W Moskwie zmarł Nikita Chruszczow, działacz komunistyczny, współodpowiedzialny za zbrodnie stalinowskie, m.in. za represje wobec ludności polskiej w latach 1939–41. Po śmierci Stalina I sekretarz KC KPZR (1953–64) i premier ZSRS (1958–64).
W Warszawie zakończone zostały prace przy budowie „fabryki domów” na Służewcu.
W Poznaniu odbył się pierwszy występ kabaretu TEY.
W Warszawie urodził się Tomasz Gudzowaty, fotograf, wielokrotny laureat międzynarodowych nagród World Press Photo.
Premiera filmu „Życie rodzinne” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego.
W Szczecinie urodziła się Agata Kulesza, aktorka; znana m.in. z kreacji w filmach „Róża” Wojciecha Smarzowskiego oraz „Ida” Pawła Pawlikowskiego, za które w 2012 i 2014 r. otrzymała Polską Nagrodę Filmową – Orła w kategorii najlepsza główna rola kobieca.
Bracia Jerzy i Ryszard Kowalczykowie wysadzili w powietrze aulę Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, gdzie następnego dnia miała odbyć się uroczysta akademia z okazji święta MO i SB.
W Watykanie papież Paweł VI beatyfikował o. Maksymiliana Kolbego.
W Algierii zmarł gen. Grzegorz Korczyński, działacz komunistyczny, od 1942 r. w GL, następnie AL. W latach 1965–1971 wiceminister obrony narodowej. W 1970 r. dowodził oddziałami pacyfikującymi robotnicze protesty na Wybrzeżu.
Sąd Wojewódzki w Warszawie wydał wyrok w ostatnim procesie podziemnej organizacji „Ruch”, której członkowie oskarżeni byli o przygotowywanie „obalenia przemocą ustroju socjalistycznego PRL”.
Podpisanie umowy licencyjnej z koncernem motoryzacyjnym FIAT na produkcję w Polsce fiata 126p.
W Warszawie zmarła Jadwiga Smosarska, aktorka, gwiazda polskiego kina okresu międzywojennego, znana z ról w filmach „Trędowata”, „Księżna Łowicka”, „Barbara Radziwiłłówna”.
We Wrocławiu zakłady „Polar”, jako pierwsze w Polsce, rozpoczęły produkcję pralek automatycznych.
Zmarła Janina Porazińska, prozaiczka, redaktorka, tłumaczka literatury skandynawskiej i literatury szwedzkojęzycznej.
W USA pojawił się na rynku pierwszy mikroprocesor na świecie.
Chińska Republika Ludowa jako stały członek weszła do Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Pod hasłem „Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej” rozpoczął w Warszawie obrady VI Zjazd PZPR. Gośćmi zjazdu byli m.in. Leonid Breżniew, Gustaw Husak i Erich Honecker.
Telewizja Polska zaczęła nadawanie programów w kolorze; pierwszym z nich była relacja z obrad VI Zjazdu PZPR.
W Lublinie urodziła się Edyta Olszówka, aktorka, wystąpiła w filmach „Strefa ciszy”, „Tam i z powrotem”, „Lejdis”, „Nigdy nie mów nigdy”, „Śluby panieńskie” i „Prosta historia o miłości”.
Powstała organizacja Lekarze bez Granic, którą założyli francuscy medycy w reakcji na wojnę i głód w Biafrze nad Zatoką Gwinejską w Afryce, a także niszczycielski cyklon Bhola, który na terenie dzisiejszego Bangladeszu spowodował śmierć setek tysięcy osób; siedzibą organizacji jest Genewa.
W Warszawie urodził się Xawery Żuławski, reżyser, scenarzysta, autor filmu „Wojna polsko-ruska”.