Stan wojenny: w Warszawie ukazał się pierwszy numer podziemnego „Tygodnika Wojennego”.
Stan wojenny: władze PRL rozwiązały Związek Artystów Scen Polskich.
Stan wojenny: działalność wznowiły szkoły podstawowe, średnie i zawodowe, zawieszone po ogłoszeniu 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego.
W reakcji na stan wojenny powstało pismo „Karta”; do czasu upadku cenzury w 1990 r. ukazywało się w drugim obiegu; pismo to poświęcone jest dziejom Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku.
Stan wojenny: minister nauki, szkolnictwa wyższego i techniki rozwiązał Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS).
Pierwsze w stanie wojennym spotkanie gen. Wojciecha Jaruzelskiego z prymasem Polski Józefem Glempem.
Stan wojenny: w całym kraju przywrócone zostały połączenia telefoniczne. Rozmowy oficjalnie podsłuchiwano, po wykręceniu numeru dzwoniący słyszał komunikat: „Rozmowa kontrolowana”.
Rada Atlantycka potępiła wprowadzenie stanu wojennego w Polsce i zaleciła państwom NATO wprowadzenie sankcji wobec PRL.
W Gdańsku powstał podziemny Ogólnopolski Komitet Oporu „Solidarność”, na jego czele stanął Eugeniusz Szumiejko; była to pierwsza w stanie wojennym ogólnopolska struktura podziemna, zastąpiona w kwietniu 1982 r. przez Tymczasową Komisję Koordynacyjną „Solidarności”.
Stan wojenny: część środowiska aktorskiego i artystycznego ogłosiła bojkot Polskiego Radia i Telewizji.
Ukazał się pierwszy numer „Rzeczpospolitej” – oficjalnego dziennika rządowego.
W Warszawie odbyło się pierwsze po ogłoszeniu stanu wojennego posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.
Stan wojenny: Polskie Radio wznowiło nadawanie II Programu.
Rząd podjął decyzję o budowie pierwszej w Polsce elektrowni atomowej w Żarnowcu.
Sejm uchwalił ustawę „o szczególnej regulacji prawnej w okresie stanu wojennego” i zatwierdził dekret o stanie wojennym.
Sejm przyjął ustawę Karta Nauczyciela.
Stowarzyszenie PAX wznowiło działalność, jego nowym przewodniczącym został Zenon Komender.
Stan wojenny: prezydent USA Ronald Reagan ogłosił 30 stycznia 1982 r. Dniem Solidarności z Narodem Polskim.
Stan wojenny: władze podjęły decyzję o wznowieniu sprzedaży benzyny właścicielom prywatnych samochodów.
Przeprowadzona została satelitarna transmisja filmu „Let Poland be Poland” („Żeby Polska była Polską”), wyprodukowanego przez US Departament of Information; film obejrzało ok. 185 milionów ludzi z 50 krajów.
Stan wojenny: ogłoszono drastyczną podwyżkę cen, prezentowaną w mediach jako zapowiedź gruntownej reformy gospodarczej; ceny żywności wzrosły o 241 proc., a opału i energii o 171 proc.
Stan wojenny: Przed Sądem Marynarki Wojennej w Gdyni zapadł wyrok w procesie oskarżonych o zorganizowanie strajku w Wyższej Szkole Morskiej: Ewę Kubasiewicz skazano na 10 lat więzienia, Jerzego Kowalczyka i Władysława Trzcińskiego na 9 lat, pozostałym wymierzono kary od 3 do 6 lat pozbawienia wolności.
W Londynie zmarł Tadeusz Bielecki, polityk narodowo-demokratyczny, działacz OWP, poseł na Sejm, prezes Stronnictwa Narodowego.
Stan wojenny: w Świdniku na wezwanie władz „Solidarności” zaczęły się masowe spacery w porze nadawania Dziennika TV o 19.30. Z czasem do podobnej akcji przystąpili mieszkańcy innych miast.
Premiera serialu „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”.
Stan wojenny: wznowiono zajęcia na wyższych uczelniach.
16-letni Emil Barchański wraz z grupą uczniów stołecznych szkół średnich oblali farbą i podpalili pomnik Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie. Kilka miesięcy później Barchański zginął w niewyjaśnionych okolicznościach.
Stan wojenny: ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Mazowsze” – największego w latach 1982–1989 podziemnego pisma Solidarności.
Zarząd Główny ZBOWiD podjął decyzję o budowie w Warszawie pomnika „Poległym w Służbie i Obronie Polski Ludowej”.
Stan wojenny: w Świdniku, aby zapobiec protestacyjnym spacerom, organizowanym w czasie nadawania Dziennika Telewizyjnego, władze wprowadziły od 19.30 godzinę milicyjną.
Stan wojenny: demonstracje uliczne w Poznaniu, starcia z milicją. Zatrzymano 194 osoby. Jeden z demonstrantów – Wojciech Cieślewicz – w wyniku odniesionych obrażeń zmarł.
Władze komunistyczne podjęły decyzję o budowie w Warszawie do 1990 r. pierwszego odcinka metra, łączącego Kabaty z Hutą „Warszawa”.
Stan wojenny: pobicie internowanych działaczy Solidarności przez służbę więzienną w Wierzchowie Pomorskim.
W Warszawie, w trakcie próby rozbrojenia, postrzelony został przez 17-letniego Roberta Chechłacza st. sierż. MO Zdzisław Karos, który pięć dni później zmarł.
Stan wojenny: wznowiono wydawanie tygodnika „Polityka”.
Stan wojenny: przywrócono łączność telegraficzną Polski ze światem.
Stan wojenny: w Warszawie zmarł funkcjonariusz MO st. sierżant Zdzisław Karos, postrzelony kilka dni wcześniej, podczas próby rozbrojenia go przez członków organizacji Siły Zbrojne Polski Podziemnej, założonej przez grupę nastolatków w Grodzisku Mazowieckim.
Stan wojenny: w Krakowie Mieczysław Gil i Edward Nowak zostali skazani na 4 oraz 3,5 roku więzienia za kierowanie w grudniu 1981 r. strajkiem w Hucie im. Lenina.
W Warszawie zmarła Maria Kownacka, pisarka, autorka utworów dla dzieci, m.in. „Plastusiowego pamiętnika”.
Premiera filmu „Vabank” w reżyserii Juliusza Machulskiego.
Stan wojenny: początek dwudniowej wizyty w Moskwie gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
Stan wojenny: zniesiono ograniczenia w poruszaniu się obywateli polskich po obszarze państwa.
Stan wojenny: szef MSW gen. Czesław Kiszczak poinformował, że od 13 grudnia 1981 r. do 26 lutego 1982 r. internowano 6647 osób.
Stan wojenny: w Biurze Prasowym Rządu zaprezentowano dziennikarzom tekst tzw. deklaracji lojalności, którą przedstawiono do podpisu osobom zwalnianym z obozów internowania.
Stan wojenny: Andrzej Milczanowski skazany został na pięć lat więzienia za kierowanie w grudniu 1981 r. strajkiem w Regionie NSZZ „Solidarność” Pomorze Zachodnie.
Premiera filmu „Ryś” w reżyserii Stanisława Różewicza.
W Warszawie zmarł Sławomir Lindner, aktor, reżyser, znany z roli ojca Alfonsa van Wordena w „Rękopisie znalezionym w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa, żołnierz wojny obronnej 1939 r., obrońca Helu.
Stan wojenny: prezydent Warszawy gen. Mieczysław Dębicki rozwiązał Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.
Stan wojenny: W Iławie internowani zostali pobici przez służbę więzienną.
Sejm znowelizował Konstytucję PRL, ustanawiając Trybunał Konstytucyjny i Trybunał Stanu.
Podziemny „Tygodnik Mazowsze” opublikował artykuł Jacka Kuronia „Tezy o wyjściu z sytuacji bez wyjścia”, wzywający do strajku generalnego, który zmusi władze komunistyczne do zawarcia kompromisu ze społeczeństwem.
W Paryżu ukazał się pierwszy numer miesięcznika „Kontakt”, którego redaktorem naczelnym został Mirosław Chojecki.
Zdzisław Najder został dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Wznowił emisję zawieszony po wprowadzeniu stanu wojennego Program III Polskiego Radia.
W Dąbrowie Tarnowskiej urodziła się Agata Mróz, siatkarka, mistrzyni Polski i Hiszpanii, dwukrotna złota medalista Mistrzostw Europy; zmarła w 2008 r.
Premiera filmu „Znachor” w reżyserii Jerzego Hoffmana.
Stan wojenny: w Warszawie pierwszą audycję nadało podziemne Radio „Solidarność”, którego twórcami byli m.in. Zofia i Zbigniew Romaszewscy.
Stan wojenny: powstała podziemna Tymczasowa Komisja Koordynacyjna NSZZ „Solidarność”; utworzyli ją przywódcy konspiracyjnych struktur regionalnych: Zbigniew Bujak (Mazowsze), Władysław Frasyniuk (Dolny Śląsk), Władysław Hardek (Małopolska), Bogdan Lis (Gdańsk) oraz członek Prezydium Komisji Krajowej – Eugeniusz Szumiejko.
Stan wojenny: w Warszawie powstał Międzyzakładowy Robotniczy Komitet Samoobrony Społecznej NSZZ „Solidarność”.
Pierwsze notowanie Listy Przebojów Programu Trzeciego.
Premiera filmu „Jan Serce” w reżyserii Radosława Piwowarskiego.
Stan wojenny: w wielu miastach Polski odbyły się kontrpochody pierwszomajowe organizowane przez podziemną „Solidarność”.
Stan wojenny: na terenie całego kraju zniesiona została godzina milicyjna.
Stan wojenny: w wielu miastach Polski odbyły się organizowane przez podziemną Solidarność pochody i manifestacje z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Stan wojenny: w Gdańsku utworzono podziemną Regionalną Komisję Koordynacyjną NSZZ „Solidarność”.
Stan wojenny: w Poznaniu pobity został 19-letni Piotr Majchrzak, uczeń Technikum Ogrodniczego, który w wyniku obrażeń zmarł kilka dni później; według rodziny wylegitymowany i pobity został przez patrol ZOMO.
Początek głodówki internowanych w Białołęce w proteście przeciwko stanowi wojennemu.
W Warszawie zmarła Stanisława Perzanowska, aktorka, reżyserka, wieloletnia wykładowczyni warszawskiej PWST.
Stan wojenny: w Warszawie funkcjonariusze ZOMO zatrzymali, a następnie postrzelili przy próbie ucieczki, Jana Narożniaka, działacza Międzyzakładowego Robotniczego Komitetu „Solidarność”.
W Paryżu zmarła Romy Schneider, austriacka aktorka filmowa.
We Wrocławiu zmarł Henryk Worcell, pisarz, autor powieści „Zaklęte rewiry”.
Stan wojenny: W niewyjaśnionych okolicznościach nad Wisłą zaginął 17-letni Emil Barchański, uczeń LO im. Mikołaja Reja w Warszawie; dwa dni później jego ciało wyłowiono z rzeki; Barchański uczestniczył w działalności opozycyjnej, zatrzymany w marcu 1982 r. przez SB był maltretowany i zmuszany do składania fałszywych zeznań, które odwołał przed sądem, informując jednocześnie o metodach stosowanych wobec niego w śledztwie.
Podpisano polsko-radziecką umowę o współpracy przy budowie warszawskiego metra.
Stan wojenny: pierwsza audycja podziemnego gdańskiego Radia „Solidarność”.
We Wrocławiu ukazał się pierwszy numer podziemnego pisma „Solidarność Walcząca”, tygodnika antykomunistycznej organizacji, która powstała w wyniku rozłamu we wrocławskim Regionalnym Komitecie Strajkowym; inicjatorem i przewodniczącym organizacji był Kornel Morawiecki.
W Warszawie zmarła Lidia Zamkow, aktorka, reżyserka teatralna, pedagog.
Na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w Hiszpanii Polska zremisowała 0:0 z Kamerunem.
Podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Hiszpanii Polska pokonała Peru 5:1.
W Krakowie rozpoczęło nadawanie Radio „Solidarność Małopolska”.
W półfinale rozgrywanych w Hiszpanii Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Polska przegrała z Włochami 0:2.
Na XII Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej rozgrywanych w Hiszpanii reprezentacja Polski pokonała w meczu o trzecie miejsce Francję 3:2.
Stan wojenny: w Warszawie ogłoszono powstanie Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego (PRON).
Stan wojenny: z okazji Święta 22 Lipca władze komunistyczne zwolniły z internowania 913 osób (w tym wszystkie kobiety), a 314 internowanym udzieliły urlopu.
Stan wojenny: TKK NSZZ „Solidarność” wydała oświadczenie wzywające do pokojowych manifestacji w rocznicę podpisania Porozumień Gdańskich oraz ogłosiła program „Społeczeństwo Podziemne”.
Stan wojenny: Tymczasowa Komisja Koordynacyjna NSZZ „Solidarność” powołała Biuro Koordynacyjne za Granicą, którym kierował Jerzy Milewski.
W Warszawie zmarła Helena Gruszecka, aktorka.
Stan wojenny: w Poznaniu utworzono Tymczasowy Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”. Jego przewodniczącym został Janusz Pałubicki.
Do służby w Marynarce Wojennej wcielono barkentynę szkolną ORP „Iskra”.
Stan wojenny: demonstracje uliczne i starcia z milicją w Gdańsku, Nowej Hucie, Warszawie i we Wrocławiu.
W Warszawie zmarł Adam Ważyk, poeta, prozaik, eseista, tłumacz.
Stan wojenny: w Kwidzynie milicja i straż więzienna przeprowadziły wyjątkowo brutalną pacyfikację obozu internowania dla działaczy Solidarności; w jej wyniku pobito ponad 80 internowanych, blisko połowa z nich doznała ciężkich obrażeń.
Stan wojenny: strajki protestacyjne w Szczecinie i Elblągu w drugą rocznicę Sierpnia '80.
We Wrocławiu zmarł Helmut Kajzar, dramatopisarz, eseista, reżyser teatralny.
W Warszawie zmarł Adam Kreczmar, poeta, satyryk.
W Gdańsku zmarła Teresa Iżewska, aktorka.
Służba Bezpieczeństwa aresztowała Zbigniewa Romaszewskiego, działacza opozycji antykomunistycznej, współorganizatora podziemnego Radia „Solidarność”.
W drugą rocznicę Porozumień Sierpniowych w kilkudziesięciu miastach Polski „Solidarność” zorganizowała demonstracje uliczne; w wielu miejscach doszło do starć z milicją. W Lubinie od milicyjnych kul zginęły trzy osoby biorące udział w manifestacji, kilkanaście zostało rannych; w wyniku interwencji milicji ofiary śmiertelne były również w Gdańsku, Kielcach i we Wrocławiu.
W Warszawie zmarł Władysław Gomułka, działacz komunistyczny; od 1943 r. przywódca PPR; w latach 1944–1949 wicepremier, minister Ziem Odzyskanych (1945–1949); współodpowiedzialny za wprowadzenie terroru w Polsce; w październiku 1956 r. stanął na czele PZPR; odpowiedzialny za brutalne stłumienie studenckich protestów w 1968 r. i antysemicką nagonkę; zwolennik interwencji Układu Warszawskiego w Czechosłowacji; w grudniu 1970 r. podjął decyzję o użyciu broni przeciw protestującym robotnikom; 20 grudnia 1970 r. odsunięty od władzy.
Władze komunistyczne aresztowały internowanych 13 grudnia 1981 r. byłych działaczy KSS „KOR”: Jacka Kuronia, Jana Lityńskiego, Adama Michnika i Henryka Wujca.
Premiera filmu „Bołdyn” w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich.
Premiera filmu „Konopielka” w reżyserii Witolda Leszczyńskiego.
W wyniku ran odniesionych dzień wcześniej w wypadku samochodowym w Monako zmarła księżna Grace Kelly-Grimaldi, żona księcia Rainiera III, jedna z najsłynniejszych aktorek lat pięćdziesiątych, znana między innymi z takich filmów jak „W samo południe”, „M jak morderstwo”, „Okno na podwórze”.
Stan wojenny: władze komunistyczne aresztowały po powrocie z leczenia w Londynie Jana Józefa Lipskiego, działacza Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”.
Premiera filmu „Dolina Issy” w reżyserii Tadeusza Konwickiego.
Stan wojenny: w Nowej Hucie w czasie manifestacji zorganizowanej przez podziemną Solidarność doszło do gwałtownych starć z milicją.
Helmut Kohl, przewodniczący CDU, został kanclerzem RFN; funkcję tę sprawował do 1998 r.
Premiera serialu telewizyjnego „Jan Serce” w reżyserii Radosława Piwowarskiego.
Izba Wojskowa Sądu Najwyższego skazała zaocznie na karę śmierci byłego ambasadora PRL w Waszyngtonie Romualda Spasowskiego, który po ogłoszeniu stanu wojennego porzucił placówkę i poprosił o azyl polityczny w USA.
Stan wojenny: we Wrocławiu SB aresztowała Władysława Frasyniuka, przewodniczącego Regionalnego Komitetu Strajkowego Regionu Dolnego Śląska oraz współzałożyciela i członka powstałej w kwietniu 1982 r. Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność”.
Stan wojenny: Sejm przyjął ustawę o związkach zawodowych i organizacjach rolników, której istotą była likwidacja wszystkich central związkowych działających przed 13 grudnia 1981 r., w tym NSZZ „Solidarność”.
Stan wojenny: zakończył się proces przywódców Konfederacji Polski Niepodległej (KPN); Leszek Moczulski skazany został na siedem lat więzienia, pozostali członkowie kierownictwa KPN na kary od dwóch do pięciu lat więzienia.
Stan wojenny: Tymczasowa Komisja Koordynacyjna NSZZ „Solidarność” wydała oświadczenie, w którym odmawiała uznania decyzji delegalizującej „Solidarność”. TKK zaapelowała o bojkot reżimowych związków zawodowych.
Stan wojenny: Rząd USA zawiesił wobec Polski klauzulę najwyższego uprzywilejowania w handlu.
W Rzymie papież Jan Paweł II kanonizował o. Maksymiliana Kolbego.
Stan wojenny: początek trzydniowych demonstracji Solidarności; do starć z ZOMO doszło w Gdańsku, Nowej Hucie i we Wrocławiu.
Stan wojenny: w czasie manifestacji w Nowej Hucie zastrzelony został przez SB Bogdan Włosik, 20-letni uczeń technikum.
Stan wojenny: Sejm uchwalił ustawę o osobach uchylających się od pracy.
Zmarł Karol Musioł, badacz dziejów polskiej kultury muzycznej.
Stan wojenny: w Warszawie w mieszkaniu Ewy Dałkowskiej odbyła się pierwsza premiera działającego poza oficjalnym obiegiem Teatru Domowego.
W Warszawie urodziła się Kamila Skolimowska, lekkoatletka, mistrzyni olimpijska z Sydney w rzucie młotem.
W Moskwie zmarł Leonid Breżniew, sekretarz generalny KC KPZR i przewodniczący Rady Najwyższej ZSRS; sprawując władzę przez osiemnaście lat odpowiedzialny był m.in. za stłumienie Praskiej Wiosny w 1968 r. i inwazję na Afganistan w 1979 r.
Stan wojenny: w drugą rocznicę rejestracji Solidarności działająca w podziemiu Tymczasowa Komisja Koordynacyjna wezwała do ośmiogodzinnego strajku.
Stan wojenny: władze komunistyczne zwolniły z miejsca internowania Lecha Wałęsę.
W Warszawie zmarł Jan Ciszewski, dziennikarz, komentator sportowy.
Jurij Andropow objął stanowisko sekretarza generalnego KC KPZR.
Stan wojenny: do Gdańska powrócił uwolniony przez władze komunistyczne z internowania Lech Wałęsa.
Zmarł Franciszek Fenikowski, poeta, reportażysta.
W Londynie zmarł Stanisław Ostrowski, prezydent Lwowa (1936–1939), więziony w ZSRS (1939–1941); prezydent RP na uchodźstwie w latach 1972–1979.
Stan wojenny: Sąd Wojewódzki we Wrocławiu skazał Władysława Frasyniuka, działacza podziemnej Solidarności, na sześć lat więzienia.
W Krakowie odsłonięto pomnik Stanisława Wyspiańskiego.
Stan wojenny: prezydent Warszawy gen. Mieczysław Dębicki rozwiązał na wniosek ministra kultury i sztuki Związek Artystów Scen Polskich (ZASP).
Ukazał się album Michaela Jacksona „Thriller”.
Ukazał się pierwszy numer tygodnika „Wprost”.
W meczu koszykarskiej ekstraklasy Górnik Wałbrzych - Pogoń Szczecin zawodnik Górnika Mieczysław Młynarski zdobył 90 punktów. Do dziś wynik ten pozostaje rekordem polskiej ligi.
Stan wojenny: w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Tymczasowej Rady Krajowej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego (PRON). Przewodniczącym został Jan Dobraczyński.
Rada Państwa podjęła uchwałę o zawieszeniu stanu wojennego z dniem 31 grudnia 1982 r.
W Genewie zmarł Artur Rubinstein, polski pianista pochodzenia żydowskiego, urodzony w Łodzi; zaliczany do najwybitniejszych muzyków XX wieku, ceniony m.in. za interpretacje muzyki Fryderyka Chopina.
Stan wojenny: ośrodki internowania zostały zamknięte, zwolniono wszystkich internowanych z wyjątkiem siedmiu członków władz NSZZ „Solidarność”: Andrzeja Gwiazdy, Mariana Jurczyka, Jana Rulewskiego, Seweryna Jaworskiego, Karola Modzelewskiego, Grzegorza Palki i Andrzeja Rozpłochowskiego.
Rada Ministrów PRL podjęła uchwałę w sprawie budowy I linii metra w Warszawie.
Premiera komedii „Wyjście awaryjne” w reżyserii Romana Załuskiego.
Stan wojenny: Służba Bezpieczeństwa aresztowała Janusza Pałubickiego, przewodniczącego konspiracyjnego Tymczasowego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska oraz członka Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej, kierującej podziemną Solidarnością.
W Londynie zmarł pułkownik Roman Umiastowski, żołnierz, pisarz, historyk, autor radiowego apelu z 6 września 1939, w którym wezwał mężczyzn do opuszczenia Warszawy i udania się na wschód kraju, gdzie miały być tworzone nowe jednostki wojskowe.
Rada Państwa zawiesiła na terenie całego kraju stan wojenny.