We Lwowie odbyła się prapremiera „Zemsty” Aleksandra Fredry.
We Lwowie urodził się Aleksander Zarzycki, kompozytor, pedagog, pierwszy dyrektor Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, dyrektor Instytutu Muzycznego (1879–88).
W Petersburgu urodził się Józef Hauke-Bosak; pułkownik armii rosyjskiej (do 1862 r.); w czasie Powstania Styczniowego generał i naczelnik powstańczych sił zbrojnych województw krakowskiego i sandomierskiego; zginął w 1871 r. walcząc po stronie Francji w wojnie z Prusami.
W Bernie powstała Młoda Polska, organizacja niepodległościowa, głosząca hasła wolności, równości i braterstwa.
W Paryżu ukończono druk pierwszego wydania „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
W Paryżu Adam Mickiewicz zawarł związek małżeński z Celiną Szymanowską.
W Warszawie urodziła się Jadwiga Łuszczewska, poetka i pisarka epoki romantyzmu, publikująca pod pseudonimem „Deotyma”, animatorka jednego z najważniejszych warszawskich salonów kulturalnych.
W Lochrist we Francji urodził się Bronisław Szwarce, działacz niepodległościowy, inżynier; członek Komitetu Centralnego Narodowego (1862); aresztowany przez władze rosyjskie w 1862 r.; w więzieniach i na zesłaniu spędził 30 lat.
Powstała Straż Ogniowa m. st. Warszawy. Decyzję podjęła Rada Administracyjna Królestwa Polskiego, a 11 dni później zatwierdził car Mikołaj. Do obowiązków straży należało gaszenie pożarów, czyszczenie kominów oraz sprzątanie ulic. Po ukończeniu zaciągu dokonano podziału na cztery oddziały. Sztab i I Oddział umieszczono w byłych koszarach Artylerii Konnej Gwardii przy ul. Nalewki 3, II Oddział - przy ul. Senatorskiej 16, III Oddział - przy ul. Nowy Świat 14, a IV Oddział - przy ul. Petersburskiej. Licząca 413 osób straż miała m.in. 96 koni, 20 sikawek, 74 topory i 4 drabiny.
W Auxerre we Francji zmarł Maurycy Mochnacki, działacz emigracyjny, pisarz i publicysta epoki romantyzmu, uczestnik Powstania Listopadowego, autor rozprawy „Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831”.