> >

O PORTALU

Portal dzieje.pl to codzienny serwis historyczny, setki artykułów dotyczących przede wszystkim najnowszej historii Polski, a także materiały wideo, filmy dokumentalne, archiwalne fotografie, dokumenty oraz infografiki i mapy.

Więcej

Kalendarz historyczny

27 czerwca

  • Janusz Kamiński. Fot. PAP/J. Turczyk

    W Ziębicach koło Wrocławia urodził się Janusz Kamiński, operator filmowy, reżyser; dwukrotnie nagrodzony Oscarem za zdjęcia do filmów Stevena Spielberga „Lista Schindlera” (1994) i „Szeregowiec Ryan” (1999).

  • Wacław Gąsiorowski. Fot. NAC

    W Warszawie urodził się Wacław Gąsiorowski, powieściopisarz, działacz społeczny, prezes Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej we Francji; autor powieści „Huragan”, „Rok 1809”, „Szwoleżerowie gwardii” i „Księżna Łowicka”.

  • Zmarł Piotr Bikont, reżyser, dziennikarz i publicysta. Znany głównie jako jeden z pierwszych polskich krytyków kulinarnych.

  • Maciej Zembaty. Fot. PAP/S. Kraszewski

    Zmarł Maciej Zembaty, poeta, satyryk, reżyser radiowy, muzyk, tłumacz poezji Leonarda Cohena.

  • Teren b. niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Fot. PAP/J. Bednarczyk

    Obradujący w Nowej Zelandii Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO podjął decyzję o zmianie tytułu wpisu pozostałości obozu koncentracyjnego Auschwitz na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dotychczasową nazwę „Obóz koncentracyjny Auschwitz” zastąpiono nazwą „Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940–1945)”. Nowe brzmienie, zaproponowane przez Polskę i Izrael, zostało przyjęte bez głosu sprzeciwu.

  • Powstał Ruch Autonomii Śląska.

  • Prezydenci Polski i Ukrainy dokonują wmurowania kamienia węgielnego pod polsko-ukraiński cmentarz we wsi Piatichatki. Fot. PAP/CAF/EPA

    W Piatichatkach pod Charkowem z udziałem prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego i prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy odbyła się uroczystość poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod polsko-ukraiński Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu.

  • Polska i Litwa podpisały w Warszawie umowę o wolnym handlu.

  • Polska została członkiem Banku Światowego.

  • Antoni Gołubiew. Źródło: Wikimedia Commons

    W Krakowie zmarł Antoni Gołubiew, pisarz, autor m.in. cyklu powieściowego „Bolesław Chrobry”.

  • Dowódca statku Sojuz 30 kosmonauta sowiecki Piotr Iljicz Klimuk (góra), polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski przed wejściem do statku kosmicznego. Bajkonur 27.06.1978. Fot. PAP/CAF/T. Zagoździński

    Z kosmodromu Bajkonur wystartował „Sojuz 30”, na jego pokładzie znajdował się mjr Mirosław Hermaszewski – pierwszy i jedyny jak dotąd Polak w kosmosie.

  • W Warszawie urodziła się Maria Sadowska, wokalistka, reżyserka, kompozytorka, producentka.

  • Stanisław Jasiukiewicz (von Kalb) – próba generalna sztuki „Intryga i miłość” Fryderyka Schillera w Teatrze Polskim. Warszawa, 1969 r. Fot. PAP/M. Szyperko

    W Warszawie zmarł Stanisław Jasiukiewicz, aktor, żołnierz Armii Krajowej; wystąpił w filmach „Wolne miasto”, „Lunatycy”, „Krzyżacy”, „Matka Joanna od Aniołów”, „Hrabina Cosel”, „W pustyni i w puszczy”, „Potop”, a także w serialu „Czterej pancerni i pies”.

  • Jerzy Bajan. Lata międzywojenne. Fot. NAC

    W Londynie zmarł płk Jerzy Bajan, pilot myśliwski i sportowy; w 1934 r. wspólnie z Gustawem Pokrzywką zwyciężył na samolocie RWD-9 w międzynarodowych zawodach Challange; w czasie II wojny światowej walczył w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii

  • Janusz Darocha. Fot. PAP/CAF/A. Rybczyński

    W Łodzi urodził się Janusz Darocha, jeden z najbardziej utytułowanych pilotów sportowych w historii; multimedalista mistrzostw świata i Europy w lataniu precyzyjnym i rajdowym.

  • Bogusław Linda. Fot. PAP/StrefaGwiazd/M. Kmieciński

    W Toruniu urodził się Bogusław Linda, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów, reżyser; wystąpił w filmach „Człowiek z żelaza”, „Przypadek”, „Kobieta samotna”, „Danton”, „Matka Królów”, „Magnat”, „Zabij mnie glino”, „Kroll”, „Sauna”, „Psy”, „Jańcio Wodnik”, „Prowokator”, „Tato”, „Szamanka”, „Szczęśliwego Nowego Jorku”, „Demony wojny wg Goi”, „Zabić Sekala”, „Pan Tadeusz”, „Operacja Samum”, „Quo vadis”, „1920 Bitwa Warszawska” i „Powidoki”.

  • Sejm uchwalił Kodeks rodzinny, w którym m.in. obniżono wiek pełnoletniości z 21 do 18 lat.

  • Ruiny Wielkiej Synagogi w Białymstoku. 1941 r. Źródło: Wikimedia Commons

    Po zajęciu Białegostoku Niemcy zamordowali około 2 tys. Żydów.

  • Krzysztof Kieślowski. Fot. PAP/M. Musiał

    W Warszawie urodził się Krzysztof Kieślowski, reżyser, scenarzysta, jeden z najwybitniejszych polskich twórców filmowych; autor „Dekalogu”, „Krótkiego filmu o zabijaniu”, tryptyku: „Trzy kolory: Niebieski”, „Trzy kolory: Biały”, „Trzy kolory: Czerwony”, którego pierwsza część zdobyła Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji, a także filmów „Amator”, „Przypadek” i „Podwójne życie Weroniki”; laureat Felixa – Europejskiej Nagrody Filmowej.

  • Ryszard Ronczewski (L) i Katarzyna Hołysz (P) podczas próby opery Ryszarda Straussa „Ariadna na Naxos” w Operze Bałtyckiej. Gdańsk, 29.10.2009.  Fot. PAP/R. Jocher

    W Puszkarni koło Wilna urodził się Ryszard Ronczewski, aktor, reżyser, przez wiele lat związany z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku; wystąpił m.in. w filmach „Faraon”, „Wilcze echa” i „Pokłosie”.

  • Kazimierz Bartel. Źródło: NAC

    Powołanie rządu Kazimierza Bartla.

  • Władysław Raginis. Fot. CAW. Źródło: Wikimedia Commons

    W Dyneburgu urodził się Władysław Raginis, kapitan Korpusu Ochrony Pogranicza, w czasie kampanii 1939 r. bohaterski dowódca odcinka Wizna, na którym żołnierze Wojska Polskiego stawiali opór wielokrotnie silniejszym jednostkom niemieckim; kpt. Raginis poległ 10 września 1939 r. na Górze Strękowej koło Wizny.

  • Zygmunt Sierakowski. Źródło: CBN Polona

    Na Placu Łukiskim w Wilnie z rozkazu władz carskich powieszony został przywódca Powstania Styczniowego na Żmudzi Zygmunt Sierakowski.

  • W Witebsku zmarł wielki książę Konstanty Pawłowicz Romanow, w latach 1815–1830 naczelny wódz wojsk Królestwa Polskiego i faktyczny jego wielkorządca.

  • W Wiedniu zmarł Wenzel von Kaunitz, kanclerz Austrii w latach 1753–1792; inspirator udziału monarchii habsburskiej w I rozbiorze Rzeczypospolitej.

  • August II Mocny. Poczet królów Polski Jana Matejki. Fot. PAP/Reprodukcja

    Na Woli odbyła się podwójna elekcja: prymas Michał Radziejowski ogłosił królem Polski francuskiego księcia Contiego, natomiast biskup kujawski Stanisław Dąmbski księcia Fryderyka Augusta, elektora saskiego.

  • Stanisław Koniecpolski. Źródło: Wikimedia Commons

    Wojska polskie pod dowództwem hetmana polnego koronnego Stanisława Koniecpolskiego odniosły przygniatające zwycięstwo nad oddziałami szwedzkimi w bitwie pod Trzcianą na Pomorzu.