Premiera filmu „Małżeństwo z rozsądku” w reżyserii Stanisława Barei.
Na dworcu kolejowym we Wrocławiu zginął Zbyszek Cybulski, wybitny aktor, odtwórca głównych ról w filmach "Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, „Salto” Tadeusza Konwickiego, „Do widzenia, do jutra” i „Jowita” Janusza Morgensterna, „Rękopis znaleziony w Saragossie” i „Jak być kochaną” Wojciecha Jerzego Hasa.
W Warszawie zmarł Arnold Szyfman, reżyser, założyciel i dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie.
W Ankarze zmarł Michał Sokolnicki, historyk, działacz PPS, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego; w czasie I wojny światowej w Legionach Polskich, Naczelnym Komitecie Narodowym i Organizacji A; w okresie międzywojennym pracował w dyplomacji; w latach 1936–1946 ambasador RP w Turcji.
Przedstawienie „Halka” Stanisława Moniuszki zainaugurowało działalność Teatru Wielkiego w Łodzi.
Z portu w Casablance w samotny rejs dookoła świata na jachcie „Opty” wypłynął kapitan Leonid Teliga. Podróż zakończył 30 kwietnia 1969 roku.
Zmarł biskup łódzki Michał Klepacz; w okresie internowania prymasa Stefana Wyszyńskiego w latach 1953-1956 pełnił obowiązki przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
USA, Wielka Brytania i Związek Sowiecki podpisały Traktat o Przestrzeni Kosmicznej; w porozumieniu uznano, że kosmiczne zasoby są wspólnym dziedzictwem ludzkości.
W Bydgoszczy zmarł Adam Grzymała-Siedlecki, krytyk teatralny i literacki, dramaturg.
Premiera filmu Stanisława Jędryki „Powrót na ziemię”.
W Krakowie zmarł Jan Wiktor, pisarz, publicysta, autor m.in. „Orki na ugorze” i „Zbuntowanego”.
W Warszawie zmarł Leonard Buczkowski, reżyser m.in. „Zakazanych piosenek” – pierwszego powojennego polskiego filmu fabularnego, „Skarbu” oraz „Przygody na Mariensztacie”, która była pierwszym polskim kolorowym filmem fabularnym.
Premiera filmu Henryka Kluby „Chudy i inni”.
Zmarł Karol Rómmel, ppłk kawalerii WP; jeździec-olimpijczyk; więzień niemieckich obozów koncentracyjnych Dachau i Mauthausen; trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Amsterdamie (1928), konsultant filmowy, występował m.in. w filmach „Lotna”, Krzyżacy”, „Tarpany”.
W Warszawie podpisano „Układ o Przyjaźni, Współpracy i Wzajemnej Pomocy” pomiędzy PRL a NRD.
Premiera pierwszego odcinka serialu wg prozy Jerzego Szaniawskiego „Klub profesora Tutki” z Gustawem Holoubkiem w roli głównej.
Pod kierownictwem Stanisława Różewicza utworzony został Zespół Realizatorów Filmowych „Tor”.
Władze komunistyczne podjęły decyzję o zamknięciu Teatru Rapsodycznego w Krakowie, założonego w konspiracji w 1941 r. w czasie niemieckiej okupacji; do pierwszego zespołu teatru należał Karol Wojtyła.
W Warszawie w Sali Kongresowej odbyły się dwa koncerty The Rolling Stones.
Stoczni Gdańskiej nadano imię Włodzimierza Lenina.
Na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau odsłonięto pomnik ku czci ofiar nazistowskiego ludobójstwa; podczas uroczystości odbyło się prawykonanie „Dies irae” Krzysztofa Pendereckiego.
Premiera filmu „Kochajmy syrenki” w reżyserii Jana Rutkiewicza.
W Warszawie zmarła prof. Maria Grzegorzewska, pedagog, założycielka i dyrektorka Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej oraz Państwowego Instytutu Nauczycielskiego w Warszawie.
W Limanowej urodził się Artur Więcek, reżyser, scenarzysta.
W Warszawie urodził się Paweł Althamer, rzeźbiarz, performer, autor instalacji i filmów wideo.
Zmarł Wojciech Zamecznik, grafik, autor plakatów, fotografik.
W Buenos Aires zmarł Marian Seyda, polityk, prawnik, publicysta; członek Związku Ludowo-Narodowego i Stronnictwa Narodowego. Poseł na Sejm (1919–1928), senator (1928–1935), minister spraw zagranicznych (1923). W czasie II wojny światowej w rządzie RP na uchodźstwie.
W Rzymie w finałach Mistrzostw Europy w boksie trzej reprezentanci Polski zdobyli złote medale: Józef Grudzień, Ryszard Petek i Hubert Skrzypczak.
W Nowym Targu urodził się Bartłomiej Topa, aktor, producent filmowy; wystąpił m.in. w filmach „Prowokator”, „Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Mój biegun”, „Karbala”, znany również z seriali „Złotopolscy”, „Stacyjka”, „Wataha”.
Papież Paweł VI mianował kardynałem arcybiskupa metropolitę krakowskiego Karola Wojtyłę.
W Warszawie zmarł Adam Chętnik, etnograf, działacz społeczny i oświatowy, badacz kultury kurpiowskiej, założyciel regionalnych muzeów w Łomży i Nowogrodzie.
W Wałbrzychu urodził się Jacek Bończyk, aktor, piosenkarz, autor tekstów piosenek, scenarzysta i reżyser spektakli muzycznych.
W Warszawie urodził się Szymon Majewski, satyryk, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny.
W Berlinie Zachodnim podczas demonstracji środowisk lewicowych z ręki policjanta Karla-Heinza Kurrasa zginął student Benno Ohnesorg. Funkcjonariusz policji kryminalnej Kurras był w latach 60. informatorem enerdowskiej policji politycznej Stasi.
Władze PRL na polecenie ZSRS zerwały stosunki dyplomatyczne z Tel-Awiwem w związku z wojną izraelsko-arabską (tzw. wojną sześciodniową); Warszawa, podobnie jak Moskwa, popierała Arabów i potępiała działania Izraela.
W czasie VI Kongresu Związków Zawodowych I sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka odnosząc się do wojny na Bliskim Wschodzie powiedział: „W związku z tym, że agresja Izraela na kraje arabskie spotkała się z aplauzem w syjonistycznych środowiskach Żydów – obywateli polskich, pragnę oświadczyć co następuje: nie czyniliśmy przeszkód obywatelom polskim narodowości żydowskiej w przeniesieniu się do Izraela, jeśli tego pragnęli. Stoimy na stanowisku, że każdy obywatel polski powinien mieć tylko jedną ojczyznę – Polskę Ludową”.
W Honolulu urodziła się Nicole Kidman – aktorka, znana m.in. z roli Virginii Woolf w filmie „Godziny”, za którą otrzymała Oscara, a także m.in. w filmach „Batman Forever”, „Za wszelką cenę”, za który otrzymała Złoty Glob, oraz „Moulin Rouge!”.
W Rzymie papież Paweł VI wręczył arcybiskupowi metropolicie krakowskiemu Karolowi Wojtyle nominację kardynalską.
W Londynie zmarł płk Jerzy Bajan, pilot myśliwski i sportowy; w 1934 r. wspólnie z Gustawem Pokrzywką zwyciężył na samolocie RWD-9 w międzynarodowych zawodach Challange; w czasie II wojny światowej walczył w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii.
W Nowej Rudzie urodził się Robert Więckiewicz, aktor, znany m.in. z filmów „Ziarno prawdy”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „W ciemności”, „Wymyk”, „Różyczka”, „Wszystko będzie dobrze” i „Vinci”.
W Paryżu zmarł Aleksander Wat (właść. Aleksander Chwat), poeta, prozaik, tłumacz; przedstawiciel polskiego futuryzmu; autor „Ja z jednej strony i Ja z drugiej strony mego mopsożelaznego piecyka”, wnikliwą diagnozą komunizmu jest jego „Mój wiek. Pamiętnik mówiony”; redaktor „Miesięcznika Literackiego”.
W Krakowie urodził się Grzegorz Turnau, kompozytor, wokalista, poeta, wykonawca poezji śpiewanej; przez wiele lat związany z krakowską Piwnicą pod Baranami, autor takich utworów, jak „Bracka”, „Cichosza”, „Między ciszą a ciszą”.
W Warszawie zmarł Marian Walentynowicz, architekt, rysownik, autor ilustracji m.in. do „Przygód Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego; korespondent wojenny.
Premiera filmu „Westerplatte” w reżyserii Stanisława Różewicza.
W Katowicach odsłonięto Pomnik Powstańców Śląskich.
W Warszawie zmarł Juliusz Rómmel, generał WP, w czasie kampanii 1939 r. dowódca Armii „Łódź”, a następnie Armii „Warszawa”.
Początek sześciodniowej wizyty w Polsce prezydenta Francji Charlesa de Gaulle`a.
W Warszawie odsłonięto Pomnik Lotnika, zrekonstruowany po zniszczeniach wojennych.
Prymas kardynał Stefan Wyszyński ukoronował obraz Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej.
Mieszkańcy Gibraltaru opowiedzieli się w referendum za pozostaniem pod zwierzchnictwem brytyjskim.
Prezydent Francji Charles de Gaulle zakończył tygodniową wizytę w PRL.
W Warszawie zmarł Emil Chaberski, aktor, reżyser teatralny i filmowy.
Premiera filmu „Sami swoi” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.
W Londynie zmarł gen. Stanisław Sosabowski, organizator i dowódca 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, na czele której walczył w 1944 r. pod Arnhem.
Premiera filmu „Jowita” w reżyserii Janusza Morgensterna.
W Warszawie zmarł Marian Wnuk, rzeźbiarz, pedagog, działacz artystyczny.
W Warszawie zmarł Janusz Franciszek Radziwiłł, ziemianin, ordynat ołycki, właściciel Nieborowa; polityk konserwatywny, działacz gospodarczy; poseł na Sejm (1928–1935), senator (1935–1938); aresztowany we wrześniu 1939 r. przez władze sowieckie i uwięziony na Łubiance – zwolniony w grudniu 1939 r.; w okresie niemieckiej okupacji przebywał w Warszawie; w 1945 r. ponownie aresztowany przez NKWD i wywieziony do obozu w Krasnogorsku; w 1947 r. powrócił do Polski.
W Sceaux koło Paryża zmarł Zygmunt Zaremba, działacz socjalistyczny, członek władz naczelnych PPS w latach 1919–1939; po wybuchu wojny współzałożyciel PPS-WRN; członek Rady Jedności Narodowej (1944); od 1946 r. na emigracji.
W Nowej Soli urodził się Krzysztof Kiljański, wokalista.
Premiera serialu telewizyjnego „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa” w reżyserii Mieczysława Waśkowskiego.
Premiera filmu Pawła Komorowskiego „Stajnia na Salwatorze” z Januszem Gajosem, Tadeuszem Łomnickim i Ryszardą Hanin w rolach głównych.
Premier Indii Indira Gandhi rozpoczęła wizytę w Polsce.
W Warszawie zmarła Halina Poświatowska, poetka, autorka m.in. zbiorów wierszy „Hymn bałwochwalczy”, „Dzień dzisiejszy”, „Oda do rąk”.
Zmarł Wacław Lednicki, historyk literatury słowiańskiej, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Premiera serialu animowanego dla dzieci „Rozbójnik Rumcajs”.
W Nowej Soli urodził się Krzysztof Kiljański, wokalista.
W Warszawie urodziła się Kayah, piosenkarka, autorka tekstów.
W Warszawie urodził się Grzegorz Damięcki, aktor Teatru Ateneum; wystąpił m.in. w filmach „Jasminum”, „Pornografia”.
W Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się premiera „Dziadów” w inscenizacji Kazimierza Dejmka; zdjęcie tego przedstawienia przez władze PRL stało się początkiem tzw. wydarzeń marcowych, czyli kryzysu politycznego związanego z falą studenckich protestów oraz walką polityczną wewnątrz PZPR, rozgrywaną w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy.
W Chrzanowie urodził się Mariusz Jakus, aktor, znany m.in. z filmu „Samowolka” Feliksa Falka.
W warszawskiej FSO na Żeraniu wyprodukowano pierwszego Fiata 125p.
W Szczecinie doszło do katastrofy tramwajowej, w której zginęło 15 osób, a około 150 zostało rannych; był to najtragiczniejszy wypadek tramwajowy w Polsce.
W Krotoszynie urodził się Adam Wiedemann, poeta, prozaik, krytyk muzyczny i literacki.
W Holis (USA) zmarł Józef Obrębski, etnolog, socjolog, uczeń profesora Bronisława Malinowskiego.
W Warszawie zmarł Janusz Strachocki, aktor, reżyser teatralny; żołnierz kontrwywiadu KG AK.
W Warszawie urodził się Paweł Dunin-Wąsowicz, krytyk literacki, wydawca, dziennikarz, twórca pisma „Lampa” i wydawnictwa „Lampa i Iskra Boża”.