Program I Polskiego Radia rozpoczął nadawanie audycji „Cztery pory roku”.
Grupa intelektualistów związanych z opozycją założyła w Warszawie Towarzystwo Kursów Naukowych, które zajęło się organizowaniem niezależnych wykładów i dyskusji, poszerzając inicjatywę tzw. Uniwersytetu Latającego.
W Bydgoszczy zmarł Teofil Ociepka, malarz, reprezentant sztuki naiwnej.
W Warszawie grupa intelektualistów związanych z opozycją polityczną założyła Towarzystwo Kursów Naukowych, zajmujące się organizowaniem niezależnych wykładów i dyskusji.
Piętnaście osób zginęło, a czternaście odniosło obrażenia w wyniku zderzenia autobusu rejsowego PKS z sowiecką ciężarówką wojskową w Osiecznicy koło Krosna Odrzańskiego.
W Warszawie zmarł Stanisław Dygat, pisarz, autor powieści „Jezioro Bodeńskie”, „Pożegnania”, „Disneyland”, „Dworzec w Monachium”.
W Krakowie zmarł Wiesław Dymny, aktor, poeta, prozaik, satyryk, scenarzysta, plastyk, współtwórca krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”, autor tomu opowiadań „Słońce wschodzi raz na dzień”, powieści „Droga na dziki zachód” i scenariuszy do filmów „Pięć i pół bladego Józka”, „Chudy i inni”.
Premiera filmu „Akcja pod Arsenałem” w reżyserii Jana Łomnickiego.
Premiera serialu telewizyjnego „Znak Orła” w reżyserii Huberta Drapelli.
W Krakowie zmarł Mieczysław Kotlarczyk, aktor, reżyser, pedagog, krytyk literacki i teatralny, twórca Teatru Rapsodycznego.
W Lublinie zmarł ks. prof. Mieczysław Żywczyński, historyk, wieloletni wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Lahti Józef Łuszczek zdobył złoty medal w biegu na 15 km i brązowy medal na dystansie 30 km; był pierwszym Polakiem, który został mistrzem świata w biegach narciarskich.
W Katowicach powstał Komitet Wolnych Związków Zawodowych, jego założycielami byli Kazimierz Świtoń, Roman Kściuczek, Ignacy Pines, Władysław Sulecki i Tadeusz Kicki.
Odbyła się pierwsza edycja Biegu Gwarków, jednego z największych biegów narciarskich w Polsce.
Premiera serialu telewizyjnego „Noce i dnie” w reżyserii Jerzego Antczaka.
W Krakowie zmarł Janusz Meissner, pilot, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, pisarz, autor popularnych powieści lotniczych i marynistycznych, m.in. „Żądło Genowefy”, „L-jak Lucy”, „Wraki” i trylogii o korsarzu Janie Martenie.
W Warszawie zmarł Zbigniew Załuski, publicysta, pisarz, scenarzysta.
Premiera filmu „Pasja” w reżyserii Stanisława Różewicza.
W Warszawie zmarł Aleksander Kamiński, harcmistrz, żołnierz AK, autor „Kamieni na szaniec”, jeden z ideowych przywódców Szarych Szeregów.
W katastrofie samolotu bułgarskich linii lotniczych, lecącego z Sofii do Warszawy, zginęły 73 osoby; wśród ofiar było 37 Polaków, m.in. Janusz Wilhelmi, wieloletni redaktor naczelny tygodnika „Kultura”.
W Jeleniej Górze urodził się Piotr Łuszcz, „Magik”, raper, członek grupy „Kaliber 44”, współzałożyciel „Paktofoniki”; producent muzyczny.
Po blisko dwóch latach żeglugi kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz na pokładzie jachtu „Mazurek” jako pierwsza kobieta w historii opłynęła samotnie kulę ziemską.
W Montrealu zmarł Tadeusz Romer, dyplomata, ambasador rządu RP na uchodźstwie w ZSRS (1942–1943); minister spraw zagranicznych w rządzie Stanisława Mikołajczyka (1943–1944); po wojnie na emigracji.
W Gdańsku powstał Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, głównym działaczami WZZ byli Andrzej Gwiazda, Anna Walentynowicz, Krzysztof Wyszkowski i Bogdan Borusewicz.
Eugeniusz Chrobak i Wojciech Wróż zdobyli Kangczendzongę Południową w Himalajach (8476 m), trzy dni później Kazimierz Olech, Wojciech Brański i Zygmunt A. Heinrich weszli na Kangczendzongę Środkową (8482 m).
W Warszawie zmarła Maja Berezowska, malarka, ilustratorka, scenograf; w czasie II wojny światowej więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrueck.
W Argentynie rozpoczęły się XI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej; reprezentacja Polski zajęła w nich 5–8 miejsce.
Na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej rozgrywanych w Argentynie Polska pokonała Peru 1:0.
Z kosmodromu Bajkonur wystartował „Sojuz 30”, na jego pokładzie znajdował się mjr Mirosław Hermaszewski – pierwszy i jedyny jak dotąd Polak w kosmosie.
Premiera filmu „Koty to dranie” w reżyserii Henryka Bielskiego.
W rejonie miasta Arkałyk w Kazachstanie wylądował Mirosław Hermaszewski – jedyny Polak, który odbył lot w kosmos na pokładzie statku kosmicznego „Sojuz 30”.
W Warszawie zmarł Jerzy Duszyński, aktor, odtwórca głównych ról w pierwszych polskich filmach powojennych: „Zakazane piosenki”, „Dwie godziny”, „Skarb”; aktor teatrów warszawskich.
Premiera filmu „Wodzirej” w reżyserii Feliksa Falka.
W Nowej Soli urodziła się Magdalena Różczka, aktorka.
W Warszawie zmarł Andrzej Bogucki, aktor, reżyser, piosenkarz. Wystąpił m.in. w filmach „Śluby ułańskie”, „Manewry miłosne”, „Sprawa do załatwienia”; wykonawca takich przebojów jak „Czerwony autobus”, „Jak przygoda to tylko w Warszawie”, „Trzej przyjaciele z boiska”, „A mnie jest szkoda lata”.
W Ostrówku rolnicy powołali Tymczasowy Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Lubelskiej, mający ich reprezentować w rozmowach z władzami.
W Liss w Anglii zmarł Henryk Zygalski, matematyk, kryptolog, współautor złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”.
W Łodzi urodził się Borys Szyc, aktor warszawskiego Teatru Współczesnego, wystąpił m.in. w filmach „Symetria”, „Vinci”, „Pręgi”, „Testosteron”, „Wojna polsko-ruska”, „Kret”, „1920 Bitwa warszawska”, „Pokot”, a także w serialach „Oficer” oraz „Tajemnica twierdzy szyfrów”.
Papież Jan Paweł I udzielił historycznej audiencji metropolicie Leningradu i Nowogrodu Nikodemowi. W trakcie tego pierwszego od 500 lat oficjalnego spotkania jednego z najwyższych przedstawicieli rosyjskiej Cerkwi prawosławnej ze zwierzchnikiem Kościoła, Nikodem nagle zasłabł i umarł na rękach papieża.
Kopalnia Soli „Wieliczka” wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W Los Angeles zmarł Jack Warner, producent filmowy, współzałożyciel i prezes Warner Brothers.
We wsi Zbrosza Duża na Mazowszu powstał Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Grójeckiej.
Premiera filmu „Gdziekolwiek jesteś Panie Prezydencie” w reżyserii Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego.
W Warszawie zmarł Zenon Kosidowski, pisarz, autor książek o religiach i kulturach starożytnych.
W Warszawie otwarto Muzeum Karykatury.
W Warszawie odsłonięto pomnik premiera Ignacego Jana Paderewskiego.
Premiera serialu telewizyjnego „Lalka” w reżyserii Ryszarda Bera.
W Camp David podpisano izraelsko-egipskie porozumienie pokojowe.
Na granicy polsko-czechosłowackiej, w Karkonoszach spotkali się członkowie KSS KOR i czechosłowackiej organizacji opozycyjnej „Karta 77”.
Premiera filmu „Spirala” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego.
W Warszawie zmarł Jan Parandowski, prozaik, eseista, tłumacz, znawca kultury starożytnej Grecji i Rzymu.
Przy próbie aresztowania przez KGB zginął August Sabbe – ostatni estoński partyzant, żołnierz oddziału „leśnych braci”, działającego na terenie włączonej do ZSRS Estonii.
Po 33 dniach pontyfikatu zmarł papież Jan Paweł I.
W Warszawie urodziła się Małgorzata Glinka-Mogentale, siatkarka, dwukrotna mistrzyni Europy (2003 i 2005), najlepsza zawodniczka kontynentu w 2003 r.
W Londynie zmarł Adam Ciołkosz, publicysta, jeden z czołowych działaczy PPS.
W Watykanie odbył się pogrzeb papieża Jana Pawła I.
W Głoskowie niedaleko Warszawy pod kierownictwem psychologa Marka Kotańskiego powstał pierwszy ośrodek Monaru, zajmujący się m.in. terapią i leczeniem uzależnień, a także pomocą dla osób bezdomnych.
W Rzymie kolegium kardynalskie wybrało metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę na papieża Kościoła katolickiego. Przyjął on imię Jan Paweł II. Został beatyfikowany 1 maja 2011 r. i kanonizowany 27 kwietnia 2014 r.
Wanda Rutkiewicz, jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie, zdobyła Mount Everest.
Premiera filmu „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy”.
Zmarł Zbigniew Marian Ziembiński, reżyser, aktor, twórca nowoczesnego teatru w Brazylii.
W Watykanie odbyła się uroczysta inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II.
Zmarła Helena Boguszewska, pisarka, współzałożycielka grupy literackiej „Przedmieście”.
W Warszawie zmarł Tadeusz Fijewski, aktor; znany m.in. z filmów „Kapelusz pana Anatola”, „Pętla”, „Lalka” oraz serialu „Chłopi”.
Premiera filmu „Bez znieczulenia” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
W Montrealu zmarł gen. Tadeusz Kasprzycki, członek Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego, dowódca I Kompanii Kadrowej, komendant Polskiej Organizacji Wojskowej, ostatni minister spraw wojskowych II RP.
Premiera filmu „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” w reżyserii Stanisława Barei.
W Pucku urodził się Daniel Pliński, siatkarz, pięciokrotny mistrz Polski, mistrz Europy z 2009 roku i wicemistrz świata z roku 2006.
Na Wawelu ogłoszono powstanie Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
W Warri (Nigeria) urodził się Emmanuel Olisadebe, piłkarz, Mistrz Polski z Polonią Warszawa w sezonie 1999/2000. Od 2000 roku obywatel Polski, w reprezentacji narodowej rozegrał 25 spotkań, strzelając w nich 11 bramek, uczestnik mistrzostw świata w 2002 roku.
W Warszawie zmarł Mieczysław Pawlikowski, aktor, odtwórca m.in. roli Zagłoby w filmie Jerzego Hoffmana „Pan Wołodyjowski”; w czasie II wojny światowej służył w Dywizjonach 300 i 301 Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.
W Gdyni urodziła się Anna Przybylska, aktorka i fotomodelka, znana m.in. z seriali „Złotopolscy”, „Daleko od noszy” i „Klub szalonych dziewic” oraz z filmów: „Sezon na leszcza”, „Sęp”, „Rh+”, „Kariera Nikosia Dyzmy” i „Superprodukcja”, „Dzień świra”, „Złoty środek” i „Bilet na Księżyc”.
W Warszawie zmarł Kazimierz Wilamowski, aktor teatralny i filmowy.
Franciszek Macharski został mianowany przez papieża Jana Pawła II metropolitą krakowskim.
W Polsce rozpoczęły się opady śniegu, które zapoczątkowały tzw. zimę stulecia.