Program I Polskiego Radia rozpoczął nadawanie audycji „Cztery pory roku”.
Grupa intelektualistów związanych z opozycją założyła w Warszawie Towarzystwo Kursów Naukowych, które zajęło się organizowaniem niezależnych wykładów i dyskusji, poszerzając inicjatywę tzw. Uniwersytetu Latającego.
W Bydgoszczy zmarł Teofil Ociepka, malarz, reprezentant sztuki naiwnej.
W Warszawie grupa intelektualistów związanych z opozycją polityczną założyła Towarzystwo Kursów Naukowych, zajmujące się organizowaniem niezależnych wykładów i dyskusji.
Piętnaście osób zginęło, a czternaście odniosło obrażenia w wyniku zderzenia autobusu rejsowego PKS z sowiecką ciężarówką wojskową w Osiecznicy koło Krosna Odrzańskiego.
W Warszawie zmarł Stanisław Dygat, pisarz, autor powieści „Jezioro Bodeńskie”, „Pożegnania”, „Disneyland”, „Dworzec w Monachium”.
W Krakowie zmarł Wiesław Dymny, aktor, poeta, prozaik, satyryk, scenarzysta, plastyk, współtwórca krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”, autor tomu opowiadań „Słońce wschodzi raz na dzień”, powieści „Droga na dziki zachód” i scenariuszy do filmów „Pięć i pół bladego Józka”, „Chudy i inni”.
Premiera filmu „Akcja pod Arsenałem” w reżyserii Jana Łomnickiego.
Premiera serialu telewizyjnego „Znak Orła” w reżyserii Huberta Drapelli.
W Lublinie zmarł ks. prof. Mieczysław Żywczyński, historyk, wieloletni wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
W Krakowie zmarł Mieczysław Kotlarczyk, aktor, reżyser, pedagog, krytyk literacki i teatralny, twórca Teatru Rapsodycznego.
Podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Lahti Józef Łuszczek zdobył złoty medal w biegu na 15 km i brązowy medal na dystansie 30 km; był pierwszym Polakiem, który został mistrzem świata w biegach narciarskich.
W Katowicach powstał Komitet Wolnych Związków Zawodowych, jego założycielami byli Kazimierz Świtoń, Roman Kściuczek, Ignacy Pines, Władysław Sulecki i Tadeusz Kicki.
Premiera serialu telewizyjnego „Noce i dnie” w reżyserii Jerzego Antczaka.
Odbyła się pierwsza edycja Biegu Gwarków, jednego z największych biegów narciarskich w Polsce.
W Krakowie zmarł Janusz Meissner, pilot, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, pisarz, autor popularnych powieści lotniczych i marynistycznych, m.in. „Żądło Genowefy”, „L-jak Lucy”, „Wraki” i trylogii o korsarzu Janie Martenie.
W Warszawie zmarł Zbigniew Załuski, publicysta, pisarz, scenarzysta.
Premiera filmu „Pasja” w reżyserii Stanisława Różewicza.
W Warszawie zmarł Aleksander Kamiński, harcmistrz, żołnierz AK, autor „Kamieni na szaniec”, jeden z ideowych przywódców Szarych Szeregów.
W katastrofie samolotu bułgarskich linii lotniczych, lecącego z Sofii do Warszawy, zginęły 73 osoby; wśród ofiar było 37 Polaków, m.in. Janusz Wilhelmi, wieloletni redaktor naczelny tygodnika „Kultura”.
W Jeleniej Górze urodził się Piotr Łuszcz, „Magik”, raper, członek grupy „Kaliber 44”, współzałożyciel „Paktofoniki”; producent muzyczny.
Po blisko dwóch latach żeglugi kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz na pokładzie jachtu „Mazurek” jako pierwsza kobieta w historii opłynęła samotnie kulę ziemską.
W Montrealu zmarł Tadeusz Romer, dyplomata, ambasador rządu RP na uchodźstwie w ZSRS (1942–1943); minister spraw zagranicznych w rządzie Stanisława Mikołajczyka (1943–1944); po wojnie na emigracji.
W Gdańsku powstał Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, głównym działaczami WZZ byli Andrzej Gwiazda, Anna Walentynowicz, Krzysztof Wyszkowski i Bogdan Borusewicz.
Eugeniusz Chrobak i Wojciech Wróż zdobyli Kangczendzongę Południową w Himalajach (8476 m), trzy dni później Kazimierz Olech, Wojciech Brański i Zygmunt A. Heinrich weszli na Kangczendzongę Środkową (8482 m).
W Warszawie zmarła Maja Berezowska, malarka, ilustratorka, scenograf; w czasie II wojny światowej więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrueck.
W Argentynie rozpoczęły się XI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej; reprezentacja Polski zajęła w nich 5–8 miejsce.
Na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej rozgrywanych w Argentynie Polska pokonała Peru 1:0.
Z kosmodromu Bajkonur wystartował „Sojuz 30”, na jego pokładzie znajdował się mjr Mirosław Hermaszewski – pierwszy i jedyny jak dotąd Polak w kosmosie.
Premiera filmu „Koty to dranie” w reżyserii Henryka Bielskiego.
W rejonie miasta Arkałyk w Kazachstanie wylądował Mirosław Hermaszewski – jedyny Polak, który odbył lot w kosmos na pokładzie statku kosmicznego „Sojuz 30”.
W Warszawie zmarł Jerzy Duszyński, aktor, odtwórca głównych ról w pierwszych polskich filmach powojennych: „Zakazane piosenki”, „Dwie godziny”, „Skarb”; aktor teatrów warszawskich.
Premiera filmu „Wodzirej” w reżyserii Feliksa Falka.
W Nowej Soli urodziła się Magdalena Różczka, aktorka.
W Warszawie zmarł Andrzej Bogucki, aktor, reżyser, piosenkarz. Wystąpił m.in. w filmach „Śluby ułańskie”, „Manewry miłosne”, „Sprawa do załatwienia”; wykonawca takich przebojów jak „Czerwony autobus”, „Jak przygoda to tylko w Warszawie”, „Trzej przyjaciele z boiska”, „A mnie jest szkoda lata”.
W Ostrówku rolnicy powołali Tymczasowy Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Lubelskiej, mający ich reprezentować w rozmowach z władzami.
W Liss w Anglii zmarł Henryk Zygalski, matematyk, kryptolog, współautor złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”.
W Łodzi urodził się Borys Szyc, aktor warszawskiego Teatru Współczesnego, wystąpił m.in. w filmach „Symetria”, „Vinci”, „Pręgi”, „Testosteron”, „Wojna polsko-ruska”, „Kret”, „1920 Bitwa warszawska”, „Pokot”, a także w serialach „Oficer” oraz „Tajemnica twierdzy szyfrów”.
Papież Jan Paweł I udzielił historycznej audiencji metropolicie Leningradu i Nowogrodu Nikodemowi. W trakcie tego pierwszego od 500 lat oficjalnego spotkania jednego z najwyższych przedstawicieli rosyjskiej Cerkwi prawosławnej ze zwierzchnikiem Kościoła, Nikodem nagle zasłabł i umarł na rękach papieża.
W Los Angeles zmarł Jack Warner, producent filmowy, współzałożyciel i prezes Warner Brothers.
We wsi Zbrosza Duża na Mazowszu powstał Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Grójeckiej.
Kopalnia Soli „Wieliczka” wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Premiera filmu „Gdziekolwiek jesteś Panie Prezydencie” w reżyserii Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego.
W Warszawie zmarł Zenon Kosidowski, pisarz, autor książek o religiach i kulturach starożytnych.
W Warszawie otwarto Muzeum Karykatury.
W Warszawie odsłonięto pomnik premiera Ignacego Jana Paderewskiego.
Premiera serialu telewizyjnego „Lalka” w reżyserii Ryszarda Bera.
W Camp David podpisano izraelsko-egipskie porozumienie pokojowe.
Na granicy polsko-czechosłowackiej, w Karkonoszach spotkali się członkowie KSS KOR i czechosłowackiej organizacji opozycyjnej „Karta 77”.
Premiera filmu „Spirala” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego.
W Warszawie zmarł Jan Parandowski, prozaik, eseista, tłumacz, znawca kultury starożytnej Grecji i Rzymu.
Przy próbie aresztowania przez KGB zginął August Sabbe – ostatni estoński partyzant, żołnierz oddziału „leśnych braci”, działającego na terenie włączonej do ZSRS Estonii.
Po 33 dniach pontyfikatu zmarł papież Jan Paweł I.
W Warszawie urodziła się Małgorzata Glinka-Mogentale, siatkarka, dwukrotna mistrzyni Europy (2003 i 2005), najlepsza zawodniczka kontynentu w 2003 r.
W Londynie zmarł Adam Ciołkosz, publicysta, jeden z czołowych działaczy PPS.
W Watykanie odbył się pogrzeb papieża Jana Pawła I.
W Głoskowie niedaleko Warszawy pod kierownictwem psychologa Marka Kotańskiego powstał pierwszy ośrodek Monaru, zajmujący się m.in. terapią i leczeniem uzależnień, a także pomocą dla osób bezdomnych.
W Rzymie kolegium kardynalskie wybrało metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę na papieża Kościoła katolickiego. Przyjął on imię Jan Paweł II. Został beatyfikowany 1 maja 2011 r. i kanonizowany 27 kwietnia 2014 r.
Wanda Rutkiewicz, jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka, zdobyła Mont Everest.
Premiera filmu „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy”.
Zmarł Zbigniew Marian Ziembiński, reżyser, aktor, twórca nowoczesnego teatru w Brazylii.
W Watykanie odbyła się uroczysta inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II.
Zmarła Helena Boguszewska, pisarka, współzałożycielka grupy literackiej „Przedmieście”.
W Warszawie zmarł Tadeusz Fijewski, aktor; znany m.in. z filmów „Kapelusz pana Anatola”, „Pętla”, „Lalka” oraz serialu „Chłopi”.
Premiera filmu „Bez znieczulenia” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
W Montrealu zmarł gen. Tadeusz Kasprzycki, członek Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego, dowódca I Kompanii Kadrowej, komendant Polskiej Organizacji Wojskowej, ostatni minister spraw wojskowych II RP.
Premiera filmu „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” w reżyserii Stanisława Barei.
W Pucku urodził się Daniel Pliński, siatkarz, pięciokrotny mistrz Polski, mistrz Europy z 2009 roku i wicemistrz świata z roku 2006.
Na Wawelu ogłoszono powstanie Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
W Warri (Nigeria) urodził się Emmanuel Olisadebe, piłkarz, Mistrz Polski z Polonią Warszawa w sezonie 1999/2000. Od 2000 roku obywatel Polski, w reprezentacji narodowej rozegrał 25 spotkań, strzelając w nich 11 bramek, uczestnik mistrzostw świata w 2002 roku.
W Warszawie zmarł Mieczysław Pawlikowski, aktor, odtwórca m.in. roli Zagłoby w filmie Jerzego Hoffmana „Pan Wołodyjowski”; w czasie II wojny światowej służył w Dywizjonach 300 i 301 Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.
W Gdyni urodziła się Anna Przybylska, aktorka i fotomodelka, znana m.in. z seriali „Złotopolscy”, „Daleko od noszy” i „Klub szalonych dziewic” oraz z filmów: „Sezon na leszcza”, „Sęp”, „Rh+”, „Kariera Nikosia Dyzmy” i „Superprodukcja”, „Dzień świra”, „Złoty środek” i „Bilet na Księżyc”.
W Warszawie zmarł Kazimierz Wilamowski, aktor teatralny i filmowy.
Franciszek Macharski został mianowany przez papieża Jana Pawła II metropolitą krakowskim.
W Polsce rozpoczęły się opady śniegu, które zapoczątkowały tzw. zimę stulecia.