Sejm przyjął ustawę o Rzeczniku Praw Dziecka.
Premiera filmu „Prawo ojca” w reżyserii Marka Kondrata.
W Warszawie zmarł Eugeniusz Szyr, polityk, minister (1976–81) i wicepremier (1959–72) rządów PRL, żołnierz Brygad Międzynarodowych w czasie wojny domowej w Hiszpanii.
W Warszawie zmarł Jacek Janczarski, satyryk, autor popularnych słuchowisk radiowych „Kocham pana, panie Sułku” i – wspólnie z Maciejem Zembatym – „Rodziny Poszepszyńskich”.
W Warszawie zmarł Andrzej Zakrzewski, historyk, publicysta, polityk, poseł III kadencji Sejmu RP, minister kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Jerzego Buzka.
W Warszawie zmarła Halina Auderska, pisarka, dramaturg, leksykograf, autorka „Ptasiego gościńca” i „Babiego lata”; członek Rady Krajowej PRON.
W Warszawie zmarła Maria Żmigrodzka, historyczka, krytyczka literacka; zajmowała się pozytywizmem i romantyzmem w literaturze.
W Warszawie zmarł Franciszek Kamiński, komendant główny Batalionów Chłopskich, działacz ruchu ludowego.
W Krakowie zmarł Andrzej Hiolski, śpiewak operowy.
Powołano Instytut Adama Mickiewicza, którego celem jest promowanie kultury polskiej za granicą i inicjowanie międzynarodowej współpracy kulturalnej.
W Miami Beach zmarł Władysław Daniłowski, pianista, śpiewak, kompozytor, współzałożyciel i kierownik Chóru Dana.
W Paryżu zmarł Kazimierz Brandys, prozaik, eseista; autor m.in. powieści „Obywatele”, „Matka Królów”, „Nierzeczywistość”, opowiadania „Jak być kochaną”, a także czterotomowego dziennika „Miesiące”.
Komendant Główny Policji powołał Centralne Biuro Śledcze (CBŚ).
W Rzymie odbyły się uroczystości kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej.
W Łazienkach Królewskich w Warszawie odsłonięto pomnik Henryka Sienkiewicza.
Premiera filmu „Cud purymowy” w reżyserii Izabelli Cywińskiej.
W Warszawie zmarł Andrzej Szczypiorski, prozaik, publicysta; autor powieści „Msza za miasto Arras”, „Początek”, „Noc, dzień i noc”, „Autoportret z kobietą”, a także zbiorów opowiadań – m.in. „Amerykańska whisky” oraz dziennika „Z notatnika stanu wojennego”.
W Warszawie zmarł Kazimierz Leski „Bradl”, oficer wywiadu i kontrwywiadu Komendy Głównej ZWZ-AK; w latach 1945–1955 więziony przez władze komunistyczne.
We Wrocławiu zmarł Eliasz Kuziemski, aktor, wystąpił m.in. w filmie „Sami swoi”, a także w serialach „Stawka większa niż życie” i „Znak orła”.
Rozpadła się koalicja rządowa Akcja Wyborcza Solidarność-Unia Wolności. Rząd Jerzego Buzka stał się rządem mniejszościowym.
Sejm wybrał prof. Leona Kieresa na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Premiera filmu „To ja, złodziei” w reżyserii Jacka Bromskiego.
W Charkowie z udziałem premiera Polski Jerzego Buzka i premiera Ukrainy Wiktora Juszczenki uroczyście otwarto Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu; w Charkowie-Piatichatkach spoczęły szczątki 4302 polskich ofiar NKWD, z których zdecydowaną większość stanowili więźniowie obozu w Starobielsku, w tym ośmiu generałów; w dołach śmierci, wraz z polskimi oficerami, leży także około 2,8 tys. ofiar stalinowskiego terroru z lat 1937–1938.
W Krakowie zmarł ks. Józef Tischner, katolicki duchowny, filozof, teolog, pisarz; autor książek „Świat ludzkiej nadziei”, „Etyka Solidarności”, „Myślenie według wartości”, „Nieszczęsny dar wolności” oraz „Historii filozofii po góralsku”.
Władysław Bartoszewski zastąpił na stanowisku ministra spraw zagranicznych Bronisława Geremka.
Prof. Leon Kieres złożył ślubowanie przed Sejmem RP jako pierwszy prezes Instytutu Pamięci Narodowej i rozpoczął urzędowanie.
W Neapolu zmarł Gustaw Herling-Grudziński, prozaik, eseista, publicysta, krytyk literacki; autor m.in. „Innego świata” i „Dziennika pisanego nocą”; więzień sowieckich łagrów, żołnierz 2. Korpusu Polskiego, uczestnik bitwy o Monte Cassino.
W Warszawie zmarł Władysław Szpilman, kompozytor, pianista. Jego losy w okupowanej Warszawie stały się podstawą scenariusza do filmu „Pianista” w reż. Romana Polańskiego.
W Waszyngtonie zmarł Jan Karski, legendarny kurier i emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, który w czasie II wojny światowej przekazał na Zachód raport dotyczący zagłady Żydów. Odznaczony Medalem Wolności USA, krzyżem Virtuti Militari, uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
Uruchomiono pierwszy polski komunikator internetowy Gadu-Gadu.
W Warszawie zmarł Andrzej Zawada, himalaista, w 1980 r. kierownik polskiej wyprawy na Mount Everest (8848 m n.p.m.), zakończonej pierwszym w historii zdobyciem tego szczytu zimą.
Premiera filmu „Duże zwierzę” w reżyserii Jerzego Stuhra.
W Warszawie zmarł Wojciech Żukrowski, prozaik, poeta, eseista; autor „Kamiennych tablic”, „Skąpanych w ogniu”, opowiadań wojennych „Z kraju milczenia”, a także książek dla dzieci.
Otwarto Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje, na którym spoczywają szczątki 6,3 tys. polskich jeńców obozu specjalnego w Ostaszkowie, zamordowanych przez NKWD w 1940 r.
Premiera filmu „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego.
W Maisons-Laffitte pod Paryżem zmarł Jerzy Giedroyc, polityk, publicysta, twórca i redaktor paryskiej „Kultury”.
W Sydney rozpoczęły się XXVII Letnie Igrzyska Olimpijskie.
W Kijowie porwany został Georgij Gongadze, dziennikarz śledczy, zajmujący się korupcją na szczytach ukraińskich władz, założyciel gazety internetowej „Ukrainska Prawda”; dwa miesiące później w okolicach Kijowa odnaleziono jego ciało; do zamordowania Gongadzego przyznał się były generał MSW Ołeksij Pukacz, skazany w 2013 r. na dożywotnie więzienie.
Po zakończeniu budowy Mostu Świętokrzyskiego został zamknięty tymczasowy Most Syreny w Warszawie.
W Warszawie zmarł Michał Pawlicki, aktor, reżyser teatralny, pedagog; znany m.in. z filmów „Zaklęte rewiry”, „Nad Niemnem”, a także „Vabank 2, czyli riposta”.
W Sydney zakończyły się XXVII Letnie Igrzyska Olimpijskie; reprezentacja Polski zdobyła na nich 14 medali, wśród nich sześć złotych.
W Łodzi zmarł Wojciech Jerzy Has, reżyser, autor filmów „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Lalka”, „Sanatorium pod Klepsydrą”.
W Warszawie rozpoczął się XIV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.
Premiera pierwszego odcinka serialu „Plebania”.
W Warszawie otwarto Most Świętokrzyski.
Zmarła Olga Siemaszko, jedna z najważniejszych polskich ilustratorek.
W wyborach prezydenckich zwyciężył Aleksander Kwaśniewski, uzyskując w pierwszej turze 53,9 proc. głosów. Frekwencja: 61,12 proc.
W Warszawie zakończył się XIV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina; jego zwycięzcą został Yundi Li z Chin.
W Mińsku Mazowieckim zmarła Barbara Drapińska, aktorka, przez wiele lat występująca w warszawskim Teatrze Współczesnym; zagrała m.in. w filmie „Ostatni etap”.
Zmarła Sue Ryder, od 1979 r. lady Ryder of Warsaw, brytyjska filantropka, w czasie II wojny światowej w polskiej sekcji SOE (Special Operations Executive – Kierownictwie Operacji Specjalnych) – tajnej rządowej agencji brytyjskiej wspierającej m.in. ruch oporu w państwach okupowanych przez nazistowskie Niemcy.
Premiera serialu telewizyjnego „M jak miłość”.
Zmarł Tymon Terlecki, pisarz, teatrolog i eseista, autor biografii Heleny Modrzejewskiej.
W USA odbyły się wybory prezydenckie, w których zwyciężył George W. Bush.
W Warszawie zmarł Józef Pińkowski, działacz komunistyczny, ekonomista; w latach 1971–1981 członek KC PZPR; od września 1980 do lutego 1981 r. stał na czele rządu PRL.
W Krakowie zmarł Krzysztof Litwin, aktor, grafik, malarz; odtwórca postaci sierżanta Walczaka w serialu „Przygody psa Cywila”; był pierwszym kompozytorem „Piwnicy Pod Baranami” i autorem muzyki do pierwszego piwnicznego hymnu; występował w Teatrze Telewizji oraz na scenach Starego Teatru i Operetki Krakowskiej.
Sejm uchwalił ustawę o repatriacji, dotyczącą Polaków na Wschodzie.
Premiera filmu „Daleko od okna” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego.
Zmarła Barbara Sobotta, historyk sztuki, lekkoatletka, czołowa sprinterka legendarnego polskiego Wunderteamu.
Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej przyjęła nowy tekst hymnu państwowego, pozbawiony odniesień do komunistycznej przeszłości. Niezmieniona pozostała melodia z 1944, autorstwa Aleksandra Aleksandrowa.
W Warszawie zmarł Jan Młodożeniec, grafik i plakacista.
Bronisław Geremek zastąpił Leszka Balcerowicza na stanowisku szefa Unii Wolności.
Leszek Balcerowicz został prezesem Narodowego Banku Polskiego.
Wybrany na drugą kadencję prezydent RP Aleksander Kwaśniewski złożył przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę na wierność Konstytucji.
W Katowicach zmarł śmiercią samobójczą Piotr Łuszcz „Magik”, raper, członek zespołów Kaliber 44 i Paktofonika.
W Norwegii otwarto ośmiokilometrowy podmorski tunel Bomlafjord, łączący wyspę Foyno ze stałym lądem. W swoim najniższym miejscu tunel schodzi na głębokość 262,5 metra pod poziomem morza.
W Warszawie zmarł Stanisław Broniewski, ps. Stefan Orsza, ppor. AK, harcmistrz, naczelnik Szarych Szeregów (1943–1944), dowódca Akcji pod Arsenałem.