Dania, Irlandia i Wielka Brytania przystąpiły do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej.
W Polsce wprowadzono system kodów pocztowych.
W wyniku połączenia Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa”, wydawnictwa Książka i Wiedza oraz Przedsiębiorstwa Upowszechniania Prasy i Książki „Ruch” powstał koncern RSW „Prasa-Książka-Ruch”.
Polskie Radio rozpoczęło całodobową emisję programów.
Władze PRL wprowadziły książeczki walutowe – rejestrowano w nich zakupy dewiz dokonywane przez obywateli na zagraniczne wyjazdy prywatne.
Premiera filmu Andrzeja Wajdy „Wesele”.
Premiera przygodowego serialu dla młodzieży „Gruby” w reżyserii Wojciecha Fiwka.
W Krośnie Odrzańskim urodziła się Joanna Brodzik, aktorka znana m.in. z seriali „Kasia i Tomek”, „Magda M.”, „Graczykowie” oraz „Dom nad Rozlewiskiem”.
W Paryżu zmarł Stanisław Staszewski, poeta, bard; twórca piosenek m.in. „Celina”, „Inżynierowie z Petrobudowy” i „Baranek”.
Zjednoczenie młodzieżowych organizacji w Federację Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej.
W Elblągu urodził się Piotr Wadecki, kolarz, czterokrotny mistrz Polski, olimpijczyk z Sydney (2000), zwycięzca Wyścigu Pokoju (2000).
Premiera filmu „Kopernik” w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich.
W Krakowie urodziła się Małgorzata Szumowska, reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa; autorka filmów „Szczęśliwy człowiek”, „Ono”, „33 sceny z życia”, „W imię” oraz „Body/Ciało”, za który otrzymała nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2015 r., trzy lata później za film „Twarz” otrzymała tę samą nagrodę.
W Goleniowie pod Szczecinem doszło do katastrofy samolotu rządowego AN-24, w wyniku której zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi – łącznie 16 osób; wśród ofiar byli ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Czechosłowacji: Wiesław Ociepka i Radko Kaska.
W Lailly-en-Val we Francji zmarł kontradmirał Józef Unrug, w latach 1925–1939 dowódca Floty; w czasie kampanii polskiej 1939 r. dowodził wszystkimi siłami wyznaczonymi do obrony Wybrzeża.
Na antenie Programu I Polskiego Radia ukazało się pierwsze wydanie audycji „Sygnały Dnia”.
W warszawskiej FSO zakończono produkcję samochodu „Warszawa”.
W Praz-Coutant we Francji zmarła Alina Szapocznikow, rzeźbiarka.
W Łodzi zmarł Andrzej Witos, działacz ruchu ludowego, członek PSL „Piast”, SL i ZSL, w 1943 roku wstąpił do Związku Patriotów Polskich, a rok później wszedł w skład PKWN, poseł Sejmu Ustawodawczego; brat Wincentego Witosa.
W Warszawie zmarł Jan Marcin Szancer, grafik, scenograf filmowy i teatralny, ilustrator książek, autor scenografii do filmów „Żołnierz królowej Madagaskaru”, „Panienka z okienka”, „Awantura o Basię”.
W Rybniku urodził się Jerzy Dudek, piłkarz, bramkarz reprezentacji Polski, zawodnik m.in. Sokoła Tychy, Feyenoordu Rotterdam, Liverpoolu – z którym zdobył w 2005 r. Puchar Europy, a także Realu Madryt.
W Royal Tunbridge Wells w Anglii zmarł Marian Januszajtis-Żegota, generał, dowódca Legionu Wschodniego i I Brygady Legionów Polskich; współautor nieudanego zamachu stanu, mającego na celu obalenie rządu Jędrzeja Moraczewskiego (1919); wojewoda nowogródzki w latach 1924–1926.
Premiera serialu telewizyjnego „Wielka miłość Balzaka” w reżyserii Wojciecha Solarza.
W Tarnowie urodził się Marcin Wrona, scenarzysta, reżyser, autor m.in. filmów „Chrzest”, „Moja krew”, „Demon”.
W Piasecznie urodziła się Agnieszka Dygant, aktorka teatralna i filmowa, znana m.in. z ról w filmie „Egoiści” i serialach „Na dobre i na złe”, „Niania” i „Prawo Agaty”.
Zakończono produkcję samochodu FSO Warszawa.
Samolot Ił 62 „Mikołaj Kopernik” odbył pierwszy w historii Polskich Linii Lotniczych LOT rejs transoceaniczny do Nowego Jorku.
W San Diego w stanie Kalifornia zmarł Merian Cooper, reżyser filmowy, scenarzysta; pilot, ppłk WP, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, organizator Eskadry Kościuszkowskiej.
Premiera filmu „Poszukiwany, poszukiwana” w reżyserii Stanisława Barei.
W Nowej Hucie odsłonięty został pomnik Lenina. 18 kwietnia 1979 r. doszło do próby wysadzenia pomnika podjętej przez jednego z robotników zatrudnionych w Hucie im. Lenina; Ostatecznie monument twórcy państwa sowieckiego został zdemontowany 10 grudnia 1989 r., po protestach organizowanych przez Federację Młodzieży Walczącej.
Premiera filmu „Motyle” w reżyserii Janusza Nasfetera.
W Siedlcach zmarł Bohdan Arct, pilot myśliwski; w czasie II wojny światowej w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii, m.in. dowódca eskadry „B” w Dywizjonie 303; autor wielu publikacji historycznych i wspomnień; część źródeł jako datę śmierci Bohdana Arcta podaje 11 maja 1973 r.
W Moskwie zmarł Iwan Koniew, sowiecki marszałek, w czasie II wojny światowej m.in. dowódca 1 Frontu Ukraińskiego, w składzie którego walczyła 2 Armia WP; w latach 1956–1960 dowódca wojsk Układu Warszawskiego.
We Wrocławiu urodził się Łukasz Kamiński, historyk specjalizujący się w najnowszej historii Polski. W latach 2009–2011 dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN, w latach 2011–2016 prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Szef Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia (2017–2021). Od 2022 r. dyrektor Ossolineum.
Sąd w Hamburgu skazał Ludwiga Hahna – byłego dowódcę policji bezpieczeństwa (Sipo) i służby bezpieczeństwa (SD) w okupowanej Warszawie, na 12 lat więzienia; dwa lata później, w kolejnym procesie, otrzymał wyrok dożywotniego więzienia.
W Chorzowie w eliminacjach do piłkarskich mistrzostw świata Polska pokonała Anglię 2:0.
W Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej rozpoczęto produkcję fiata 126p.
Zmarł Erich von Manstein, feldmarszałek niemiecki, w kampanii polskiej 1939 r. szef sztabu Grupy Armii „Południe”; walczył we Francji i Związku Sowieckim; w 1949 r. skazany za zbrodnie wojenne Wehrmachtu, w 1953 r. zwolniony.
W Sulejówku urodziła się Kasia Kowalska, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów.
W Milanówku urodził się Marcin Dorociński, aktor, związany z warszawskim Teatrem Ateneum; znany m.in. z filmów „Jack Strong”, „Róża”, „Obława”, „Rewers”, „Ogród Luizy”, „Boisko bezdomnych”, „Na granicy”, a także z serialu „Pitbull”.
W Warszawie zmarł prof. Stanisław Herbst, badacz dziejów nowożytnych, historyk wojskowości, varsavianista.
W Warszawie zmarł Stanisław Jasiukiewicz, aktor, żołnierz Armii Krajowej; wystąpił w filmach „Wolne miasto”, „Lunatycy”, „Krzyżacy”, „Matka Joanna od Aniołów”, „Hrabina Cosel”, „W pustyni i w puszczy”, „Potop”, a także w serialu „Czterej pancerni i pies”.
W Łodzi urodziła się Agnieszka Sitek, aktorka, wystąpiła m.in. w filmach „Zabić Sekala”, „Wrota Europy”, „Wiedźmin” i „Chopin. Pragnienie miłości”, a także w serialu „Złotopolscy”.
W wyniku połączenia dwóch kieleckich klubów sportowych – SHL i Iskry – utworzono Koronę Kielce.
Pierwsza wolna sobota, którą wprowadziła Rada Państwa dekretem z 1972 r.; początkowo wolne soboty były dwa razy w roku (za odpracowaniem); od 1975 roku było to 12 dni w roku, potem dwie i trzy soboty miesięcznie.
W Bielsku-Białej uruchomiono linię produkcyjną Fiata 126p.
Premiera filmu „Wniebowzięci” w reżyserii Andrzeja Kondratiuka.
W Londynie zmarł gen. Marian Kukiel, historyk wojskowości, minister obrony narodowej w rządzie RP na uchodźstwie (1942–1949); w latach 1946–1973 dyrektor Instytutu Historycznego im. Gen. Sikorskiego.
Premiera filmu „Hubal” w reżyserii Bohdana Poręby.
Warszawskie Zakłady Telewizyjne wyprodukowały pierwsze polskie kolorowe telewizory marki Jowisz.
We Wrocławiu urodziła się Maria Peszek, piosenkarka, aktorka.
W Chile doszło do przewrotu wojskowego, w wyniku którego władzę przejął gen. Augusto Pinochet; obalony prezydent Salvador Allende zginął w czasie zamachu stanu.
Premiera serialu telewizyjnego „Stawiam na Tolka Banana” w reżyserii Stanisława Jędryki.
W White Plains w stanie Nowy Jork zmarł Oskar Halecki, historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego; od 1939 r. na emigracji; współzałożyciel, dyrektor i prezes Polskiego Instytutu Naukowego w Nowym Jorku.
Na szczycie kurhanu na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, kryjącym 12 ton prochów pomordowanych przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego, odsłonięto Pomnik Polegli Niepokonani.
Premiera filmu „Zazdrość i medycyna” w reżyserii Janusza Majewskiego.
W Helsinkach zmarł Paavo Nurmi, lekkoatleta, dziewięciokrotny mistrz olimpijski w biegach długodystansowych.
W Kraśniku, w czasie kręcenia zdjęć do filmu „Gniazdo” zmarł tragicznie Mieczysław Stoor, aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, znany m.in. z ról Hlawy w „Krzyżakach”, „Byka” w „Chudy i inni” oraz sturmführera Staedtke w „Stawce większej niż życie”.
Wybuchła arabsko-izraelska wojna Jom Kippur.
W kościele jezuitów na warszawskim Starym Mieście prymas kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji obrazu patronki Warszawy Matki Bożej Łaskawej.
Polska zerwała stosunki dyplomatyczne z Chile.
Na stadionie Wembley piłkarska reprezentacja Polski zremisowała z drużyną Anglii 1:1, awansując tym samym po raz pierwszy po II wojnie światowej do finałów mistrzostw świata.
W Montrealu zmarł gen. Wacław Stachiewicz, oficer Legionów Polskich, od 1935 r. szef Sztabu Głównego WP. Podczas kampanii polskiej 1939 r. szef Sztabu Naczelnego Wodza.
W Warszawie urodził się Robert Sycz, wioślarz, mistrz olimpijski z Sydney (2000) i Aten (2004); dwukrotny mistrz świata.
W Ramat Gan zmarł Dawid Ben Gurion, działacz syjonistyczny; w latach 1948–1953 i 1955–1963 premier i minister obrony Izraela; urodzony w 1886 r. w Płońsku.
Premiera filmu „Sanatorium pod klepsydrą” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.
W Wodzisławiu Śląskim urodził się Tomasz Sikora, biathlonista, wicemistrz olimpijski z Turynu (2006), mistrz świata, wielokrotny medalista mistrzostw Europy.
Premiera serialu telewizyjnego „Czarne chmury” w reżyserii Andrzeja Konica.
W Białymstoku urodził się Adam Woronowicz, aktor teatralny i filmowy.