W Londynie zmarł Józef Retinger, polityk, negocjator, znawca literatury i sztuki; w czasie II wojny światowej osobisty doradca polityczny gen. Władysława Sikorskiego, emisariusz, wykorzystywany do najtajniejszych misji, przerzucony m.in. do okupowanej Polski w 1944 r.; po wojnie działał na rzecz europejskiej integracji.
W Radomiu zmarł Józef Brandt, malarz, przedstawiciel nurtu batalistycznego, w latach 70. i 80. XIX wieku lider polskiej kolonii artystycznej w Monachium; do jego najbardziej znanych dzieł należy „Czarniecki pod Koldyngą”, „Bitwa pod Chocimem”, „Matka Boska Poczajowska”.
We Lwowie odbyła się prapremiera „Dożywocia” Aleksandra Fredry.
Zmarł Witold Kieżun, polski ekonomista, profesor nauk ekonomicznych, teoretyk zarządzania, przedstawiciel polskiej szkoły prakseologicznej. W czasie II wojny światowej działał w konspiracji, uczestniczył m.in. w ataku na Komendę Policji i kościół św. Krzyża podczas Powstania Warszawskiego, po wojnie trafił do gułagu. W 1944 r. został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Virtuti Militari V klasy na linii walk przez Dowódcę AK gen. „Bora” Komorowskiego.
Zmarł Cezary Wodziński - filozof, znawca myśli Martina Heideggera, tłumacz i eseista; wykładowca m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego.
W Warszawie zmarł Jerzy Stefan Stawiński, scenarzysta, reżyser, prozaik, współtwórca polskiej szkoły filmowej; żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego; autor powieści „Młodego warszawiaka zapiski z urodzin”.
W Licheniu odbyło się poświęcenie bazyliki Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski; największej świątyni w Polsce. Jej najwyższym elementem jest wieża, licząca 141 metrów.
Telewizja „Trwam” rozpoczęła regularne nadawanie programu.
Polska została ponownie członkiem Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Z gdyńskiego portu w rejs dookoła świata wypłynął Henryk Jaskuła; do Gdyni powrócił po 344 dniach; był pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem w historii, który samotnie, bez zawijania do portów, okrążył Ziemię; dokonał tego na „Darze Przemyśla”.
Premiera filmu „Dziecko Rosemary” w reżyserii Romana Polańskiego.
Polska zerwała stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Podobną decyzję podjęły inne państwa bloku wschodniego, obarczając Izrael winą za tzw. wojnę sześciodniową. W rzeczywistości stroną atakującą w tej wojnie były wojska państw arabskich.
W Londynie zmarł Jerzy Świrski, wiceadmirał; w latach 1920–1925 dowódca Floty i Wybrzeża, następnie szef Kierownictwa Marynarki Wojennej (1925–1947).
W Warszawie urodził się Jerzy Eisler, historyk, znawca dziejów PRL, dyrektor Oddziału IPN w Warszawie; autor książek „Marzec 1968”, „Polski rok 1968”, „Zarys dziejów politycznych Polski 1944–1989”, „Grudzień 1970. Geneza, przebieg, konsekwencje”, „Polskie miesiące, czyli kryzys(y) w PRL” i „Siedmiu wspaniałych. Poczet pierwszych sekretarzy KC PZPR”.
Uchwała Rady Ministrów o przejęciu przez państwo całego poniemieckiego majątku ruchomego i nieruchomego.
W Brzeżanach w czasie ostatecznej likwidacji getta i obozu pracy Niemcy zamordowali około 1,4 tys. Żydów.
W Kielcach na Stadionie Leśnym Niemcy rozstrzelali 63 Polaków.
We Frankfurcie nad Menem w żydowskiej rodzinie od pokoleń mieszkającej w Niemczech urodziła się Anna Frank; w dniu swoich 13 urodzin, ukrywając się w okupowanym przez Niemców Amsterdamie, rozpoczęła pisanie dziennika, który stał się jednym z najważniejszych świadectw Holokaustu; zmarła w niemieckim obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen w marcu 1945 r.
W Milton w stanie Massachusetts urodził się George H. W. Bush, polityk Partii Republikańskiej, wiceprezydent USA (1981–1989); prezydent w latach 1989–1993.
W Warszawie zmarł Bolesław Leszczyński, jeden z najwybitniejszych aktorów polskich.
W Warszawie zmarł Wojciech Skarszewski, arcybiskup warszawski i prymas Królestwa Polskiego (1824–1827); targowiczanin, skazany w czasie Powstania Kościuszkowskiego na karę śmierci, uwolniony po upadku insurekcji.