W Szulakach na Podolu urodziła się Marcelina Darowska, zakonnica, mistyczka, założycielka Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP (niepokalanek), beatyfikowana w roku 1996.
W Hrynkiszkach pod Kownem urodził się Polikarp Girsztowt, lekarz, wydawca, chirurg, założyciel i redaktor „Gazety Lekarskiej”, profesor Szkoły Głównej i Uniwersytetu Warszawskiego, uczestnik Powstania Styczniowego.
W Warszawie urodził się Józef Bliziński, komediopisarz.
Zmarł Fryderyk August z dynastii Wettinów, elektor saski (jako Fryderyk August III), a następnie król saski; w latach 1807–1815 książę warszawski.
W Łyszczach na Wołyniu urodził się Zygmunt Sierakowski, przywódca Powstania Styczniowego na Żmudzi, powieszony z rozkazu władz carskich w czerwcu 1863 r. na Placu Łukiskim w Wilnie. Część źródeł jak datę urodzenia Zygmunta Sierakowskiego podaje 26 maja 1826 r.
W Warszawie zmarł Wojciech Skarszewski, arcybiskup warszawski i prymas Królestwa Polskiego (1824–1827); targowiczanin, skazany w czasie Powstania Kościuszkowskiego na karę śmierci, uwolniony po upadku insurekcji.
Na Helu została uruchomiona pierwsza latarnia morska.
W Krotoszynie urodził się Marian Langiewicz, generał, dyktator Powstania Styczniowego.
W Warszawie otwarto Instytut Oftalmiczny (okulistyczny) ufundowany przez księcia Edwarda Lubomirskiego.
Po raz pierwszy zwołano składający się z przedstawicieli wszystkich stanów Sejm Wielkiego Księstwa Poznańskiego.
Urodził się Leopold Loeffler, malarz, profesor Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie.
W Krakowie urodził się Karol Estreicher, bibliotekarz, bibliograf, historyk literatury i teatru.