Sejm powołał komisję śledczą w sprawie „afery Rywina”; jej przewodniczącym został Tomasz Nałęcz z Unii Pracy.
W Warszawie zmarł Henryk Czyż, dyrygent, kompozytor, pedagog.
W Warszawie zmarł Henryk Jabłoński, polityk, historyk; działacz PPS; żołnierz kampanii 1939 r., uczestnik walk pod Narwikiem (1940), członek polskiego ruchu oporu we Francji; minister oświaty i szkolnictwa wyższego (1966-1972); przewodniczący Rady Państwa (1972-1985); członek Biura Politycznego KC PZPR (1971-1981).
Pod Rysami w Tatrach lawina porwała grupę uczniów tyskiego liceum. Zginęło osiem osób, w tym jeden z opiekunów wycieczki.
Wszedł w życie Traktat Nicejski, podpisany w lutym 2001 r., określający stosunki wewnątrz Unii Europejskiej po rozszerzeniu wspólnoty o nowe państwa.
W Poznaniu zmarł Antoni Czubiński, historyk, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, dyrektor Instytutu Zachodniego.
W Salzgitter w Dolnej Saksonii zmarł Edward Czerny, dyrygent, kompozytor i aranżer związany z Polskim Radiem.
W Krakowie zmarł Jan Józef Szczepański, pisarz, tłumacz, scenarzysta filmowy, reporter, wieloletni prezes Związku Literatów Polskich; uczestnik kampanii 1939 r., oficer AK; autor m.in. powieści „Portki Odysa”, „Polska jesień”, „Pojedynek”, „Ikar”, „Wyspa”; opowiadań „Dzień bohatera”, „Motyl”, „Za przełęczą”, „Trzy czerwone róże”, „Historyjki” oraz „Dziennika” obejmującego lata 1945–2002; do jego najbardziej znanych zbiorów reportaży należą „Zatoka Białych Niedźwiedzi”, „Trzy podróże” i „Przed nieznanym trybunałem”.
W Warszawie zmarł prof. Lech Falandysz, prawnik, minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy.
W Watykanie odbyła się prezentacja włoskiego wydania poematu "Tryptyk rzymski" autorstwa papieża Jana Pawła II.
W podwarszawskiej Magdalence policja podjęła próbę zatrzymania dwóch przestępców zamieszanych w zabójstwo policjanta; w wyniku akcji obaj bandyci ponieśli śmierć; zginęło również dwóch policjantów, a 16 zostało rannych.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski, na wniosek rządu, zgodził się na udział polskiego kontyngentu wojskowego w operacji w Iraku.
W katowickim Spodku odbył się pożegnalny koncert grupy „Paktofonika”.
W Warszawie zmarł Jakub Karpiński, socjolog, historyk, politolog, działacz opozycji antykomunistycznej, członek Towarzystwa Kursów Naukowych.
W Warszawie zmarł Zdzisław Krzyszkowiak, lekkoatleta, mistrz olimpijski z Rzymu w biegu na 3000 m z przeszkodami (1960), mistrz Europy i rekordzista świata.
W Nowym Jorku zmarł Bolesław Wierzbiański, dziennikarz, wydawca, działacz polonijny i harcerski, współzałożyciel i wieloletni redaktor naczelny „Nowego Dziennika”.
W Atenach podpisano traktat dotyczący wejścia do Unii Europejskiej dziesięciu nowych państw, w tym Polski.
Papież Jan Paweł II wydał encyklikę „Ecclesia de Eucharistia”.
Papież Jan Paweł II kanonizował Urszulę Ledóchowską, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego.
Donald Tusk został wybrany przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. Funkcję tę pełnił do listopada 2014 r.
Zakończyło się dwudniowe referendum unijne; za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej opowiedziało się 77,45 proc. głosujących, przeciw 22,55 proc.; frekwencja 58,85 proc.
Telewizja „Trwam” rozpoczęła regularne nadawanie programu.
W Maissons-Laffitte zmarła Zofia Hertz – wydawca, współzałożycielka Instytutu Literackiego i „Kultury”, współpracowniczka Jerzego Giedroycia.
W Mińsku zmarł Wasil Bykau, pisarz, autor powieści o II wojnie światowej i stalinizmie.
W Old Saybrook zmarła Katharine Hepburn, jedna z najsłynniejszych amerykańskich aktorek lat 40. i 50., laureatka czterech Oscarów. Znana z ról w takich filmach jak „Małe kobietki”, „Filadelfijska opowieść”, „Lew w zimie”, „Afrykańska królowa”.
W Berlinie zmarła Dora Kacnelson, polska historyk pochodzenia żydowskiego, badaczka dziejów Kresów Wschodnich, polskich zesłańców i stosunków polsko-żydowskich.
W Gdańsku zmarł Sat-Okh (właśc. Stanisław Supłatowicz), polski pisarz, żołnierz Armii Krajowej, pisarz, gawędziarz.
Wyłączono ostatni pracujący komputer Odra 1305.
W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym w Hiszpanii zmarła Ewa Krzyżewska (inną podawaną datą jej śmierci jest 27 lipca); aktorka znana z filmów „Popiół i diament”, „Faraon”, „Zazdrość i medycyna”.
W Warszawie zmarł płk Maksymilian Sznepf, działacz komunistyczny, oficer Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego biorący udział w zbrodniczej operacji nazywanej obławą augustowską.
Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski odsłonił Pomnik Lotników Polskich na Polu Mokotowskim w Warszawie.
Robert Korzeniowski zdobył podczas IX Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce w Paryżu złoty medal w chodzie sportowym na 50 km, ustanawiając rekord świata czasem 3:36:03.
W Warszawie otwarto tunel Wisłostrady.
Premiera filmu „Stara baśń. Kiedy Słońce było bogiem” w reżyserii Jerzego Hoffmana.
Premiera filmu „Żurek” w reżyserii Ryszarda Brylskiego.
W Krakowie zmarł Tadeusz Zieliński, senator, minister, w latach 1992–1996 Rzecznik Praw Obywatelskich.
W Warszawie zmarł Zbigniew Lengren, rysownik, satyryk, karykaturzysta, autor aforyzmów i fraszek, twórca postaci Profesora Filutka, którego przygody zamieszczał przez ponad 50 lat w „Przekroju”.
W Warszawie zmarł Marek Nowicki, działacz opozycji antykomunistycznej; prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w latach 1990–2003.
Drewniane tablice z 21 postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, który przekształcił się w NSZZ „Solidarność”, zostały wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO „Pamięć Świata”.
Premiera filmu „Zmruż oczy” w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego.
Zmarł Edward Hartwig, artysta fotografik, legenda polskiej fotografii, jeden z założycieli Związku Polskich Artystów Fotografików.
W Warszawie zmarł Henryk Machalica; aktor, występował w Teatrze Narodowym, a także na innych warszawskich scenach: w Teatrze Dramatycznym, Powszechnym, Polskim, Ochoty i Ateneum; znany m.in. z serialu „Złotopolscy”, zagrał również w filmach „Pensja pani Latter”, „Wilczyca”, „Wierna rzeka”.
Zmarł Peregryn Ziobro, polski franciszkanin, który większość życia poświęcił pracy duszpastersko-społecznej w Boliwii.
Irena Sendler została odznaczona przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Orderem Orła Białego.
W Warszawie zmarła Zofia Rysiówna, aktorka, występowała w teatrach Krakowa, Poznania i Warszawy, grała także w Teatrze Telewizji oraz w wielu filmach, m.in. „Mam tu swój dom”, „Drewniany różaniec” i „Królowa aniołów”.
W Warszawie rozpoczął się proces Lwa Rywina; Rywin oświadczył, że nie jest winny płatnej protekcji wobec Agory oraz że „padł ofiarą intrygi”.
Rządowy śmigłowiec Mi-8 z premierem Leszkiem Millerem rozbił się pod Piasecznem koło Warszawy, w wyniku czego rannych zostało 14 spośród 15 osób na pokładzie.
W Poznaniu zmarł prof. Janusz Pajewski, historyk dziejów XIX wieku i międzywojnia, autor pierwszej w PRL wydanej legalnie monografii odbudowy państwa polskiego w 1918 r.
W Warszawie zmarł Ryszard Wojna dziennikarz i polityk, żołnierz francuskiego ruchu oporu, poseł na Sejm PRL.