W Bitburgu w Niemczech zmarł Tomasz Niewodniczański, fizyk jądrowy, przedsiębiorca, kolekcjoner dawnych map, starodruków i archiwaliów historycznych. Jego kolekcja kartograficzna liczyła około 2300 map i widoków polskich miast. Po jego śmierci kolekcja została przekazana w wieczny depozyt Zamkowi Królewskiemu w Warszawie.
W Dubaju otwarto najwyższy budynek na świecie – Burdż Chalifa, o wysokości 828 metrów.
W Warszawie zmarł Stanisław Szwarc-Bronikowski, podróżnik, publicysta, filmowiec.
W trzęsieniu ziemi na Haiti zginęło według szacunków ONZ co najmniej 250 tys. ludzi; władze haitańskie podają, że pochłonęło ono 316 tys. ofiar śmiertelnych, a ponad 1,5 miliona ludzi zostało bez dachu nad głową.
Na Ukrainie odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, którą wygrał lider prorosyjskiej Partii Regionów Wiktor Janukowycz, uzyskując 35,32 proc. głosów; na drugim miejscu znalazła się premier Julia Tymoszenko, którą poparło 25,05 proc. głosujących.
W Warszawie zmarł Kazimierz Mijal, działacz komunistyczny, członek PPR, PZPR i władz naczelnych PRL, założyciel nielegalnej Komunistycznej Partii Polski (1965), w latach 1966–83 przebywał na emigracji politycznej w Albanii i Chinach.
W Warszawie zmarł prof. Krzysztof Skubiszewski, znawca prawa międzynarodowego, minister spraw zagranicznych RP w latach 1989–1993; w 1990 r. wraz z ministrem spraw zagranicznych RFN Hansem-Dietrichem Genscherem podpisał traktat graniczny dotyczący uznania granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej – do tego momentu granica ta uznawana była tylko przez NRD.
W Vancouver rozpoczęły się XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Polscy reprezentanci zdobyli na nich 6 medali: 1 złoty, 3 srebrne i 2 brązowe.
W Konstancinie zmarł Witold Skaruch, aktor teatralny i filmowy, reżyser, znany m.in. z filmów „Zamach”, „Haracz szarego dnia”, „Ostatnia akcja”.
Podczas XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver Justyna Kowalczyk zdobyła brązowy medal w narciarskim biegu łączonym.
Decyzją Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 112 otrzymał na cześć Mikołaja Kopernika nazwę copernicium.
Podczas XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver Adam Małysz zdobył srebrny medal w konkursie na dużej skoczni.
We Wrocławiu zmarł Jacek Karpiński, inżynier, elektronik i informatyk, twórca pierwszego polskiego mikrokomputera K-202.
W Vancouver zakończyły się XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie, na których reprezentacja Polski zdobyła sześć medali: złoty, srebrny i brązowy Justyny Kowalczyk w biegach narciarskich, dwa srebrne Adama Małysza w skokach narciarskich oraz brązowy Katarzyny Bachledy-Curuś, Katarzyny Woźniak i Luizy Złotkowskiej w wyścigu drużynowym w łyżwiarstwie szybkim.
W Warszawie zmarł Bohdan Ejmont, aktor, znany m.in. z filmów „Załoga”, „Cień”, „Dwaj panowie N”, „Westerplatte”.
W Warszawie zmarł Jan Oderfeld, matematyk, inżynier, konstruktor silników lotniczych, wieloletni wykładowca Politechniki Warszawskiej.
W Maisons-Laffitte zmarł Henryk Giedroyc, brat Jerzego Giedroycia, założyciela i redaktora paryskiej „Kultury”; przez blisko pół wieku – od 1952 do 2000 r. – należał do jego najbliższych współpracowników; ostatni dyrektor Instytutu Literackiego w Paryżu (2003–2010).
We Wrocławiu zmarł Ignacy Rutkiewicz, dziennikarz, w latach 1982–1990 redaktor naczelny miesięcznika „Odra”, w latach 1990–94 prezes Polskiej Agencji Prasowej, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski pokonał Radosława Sikorskiego w prawyborach na kandydata Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich planowanych na jesień 2010 r.
W Lailly-en-Val zmarła Zofia Romanowiczowa, pisarka i tłumaczka, żołnierz ZWZ, więźniarka niemieckiego obozu Ravensbrueck; od 1945 na emigracji, współtwórczyni wydawnictwa i księgarni Libella w Paryżu, autorka m.in. książek „Baśka i Barbara”, „Próby i zamiary”, „Skrytki”, „Ruchome schody”.
W Warszawie zmarł Krzysztof Teodor Toeplitz, pisarz, publicysta, autor scenariuszy filmowych, m.in. serialu „Czterdziestolatek”; wykładowca warszawskiej PWST i PWSFTviT w Łodzi.
W katastrofie samolotu pod Smoleńskiem zginął prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska oraz 94 inne osoby, wśród nich wielu wysokich urzędników państwowych i dowódców wojskowych; polska delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Na lotnisku wojskowym w Warszawie wylądował samolot z ciałem zmarłego tragicznie prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Trumna została przewieziona do Pałacu Prezydenckiego.
Prezydent RP Lech Kaczyński otrzymał pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela miasta stołecznego Warszawy.
Polska strefa powietrzna została niemal całkowicie zamknięta z powodu chmury pyłów wulkanicznych powstałej po erupcji islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull. Wydarzenie to uniemożliwiło przybycie niemal wszystkich delegacji zagranicznych na pogrzeb pary prezydenckiej w Krakowie.
W Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii. Para prezydencka spoczęła w katedrze na Wawelu w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów.
W Warszawie zmarł Piotr Dejmek, aktor, producent filmowy, wystąpił m.in. w filmach „Szpital przemienienia” i „Komediantka”.
W Warszawie zmarł Wojciech Siemion, aktor, reżyser, założyciel i dyrektor teatru „Stara Prochownia”; wystąpił m.in. w filmach „Zezowate szczęście”, „Skąpani w ogniu”, „Barwy walki”, „Salto”, „Kierunek Berlin”, „Ziemia obiecana”, „Kolejność uczuć”, „Przedwiośnie”, „Ubu król”, a także w serialach „Czterej pancerni i pies”, „Wojna domowa” i „Alternatywy 4”.
W Skolimowie zmarła Stefania Grodzieńska, pisarka, aktorka estradowa, tancerka, satyryk.
W Warszawie zmarł Ryszard Matuszewski, historyk literatury, krytyk literacki, eseista, tłumacz, autor podręczników.
W Oddziale Informatyki PKP wyłączono ostatni działający w Polsce komputer Odra 1305.
Nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk mianowany został przez papieża Benedykta XVI metropolitą gnieźnieńskim i prymasem Polski.
W Warszawie zmarł Maciej Kozłowski, aktor Teatru Narodowego w Warszawie; znany m.in. z ról w filmach „Miasto prywatne”, „Nic śmiesznego”, „Ogniem i mieczem”, „Wiedźmin” i „Psy”.
Na południu Polski rozpoczęły się ulewne deszcze, które zapoczątkowały największą od 160 lat powódź na Wiśle i jej dopływach. W jej wyniku zginęło 25 osób, straty materialne według szacunków MSWiA wyniosły ponad 10 mld złotych.
Sarkofag ze szczątkami astronoma Mikołaja Kopernika został złożony w grobie w archikatedrze we Fromborku.
Horst Koehler ustąpił ze stanowiska prezydenta Niemiec.
W Warszawie na pl. Piłsudskiego odbyła się msza beatyfikacyjna ks. Jerzego Popiełuszki.
Zmarł Zygmunt Molik, polski aktor teatralny i filmowy, teoretyk teatru, pedagog i aktor Teatru Laboratorium, twórca metody treningu głosowego „Głos i Ciało”.
Były premier Marek Belka został wybrany przez Sejm RP na stanowisko prezesa NBP.
Zmarł Andrzej Piątkowski, szermierz, trener; trzykrotny medalista olimpijski w turnieju drużynowym w szabli, wielokrotny medalista mistrzostw świata.
W Warszawie zmarł Jerzy Stefan Stawiński, scenarzysta, reżyser, prozaik, współtwórca polskiej szkoły filmowej; żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego; autor powieści „Młodego warszawiaka zapiski z urodzin”.
W Nowym Jorku zmarła Elżbieta Czyżewska, aktorka, wystąpiła m.in. w filmach „Mąż swojej żony”, „Zaduszki”, „Gdzie jest generał”, „Godzina pąsowej róży”, „Milczenie”, „Żona dla Australijczyka”, „Giuseppe w Warszawie”, „Rysopis”, „Niekochana”, „Małżeństwo z rozsądku” i „Wszystko na sprzedaż”.
Na hiszpańskiej wyspie Lanzarote zmarł Jose Saramago, portugalski pisarz, autor powieści „Baltazar i Blimunda”, „Historia oblężenia Lizbony” i „Miasto ślepców”; laureat literackiej Nagrody Nobla (1998).
W Krakowie zmarła Halina Gryglaszewska, aktorka teatralna i filmowa, reżyser teatralny, profesor PWST w Krakowie.
Odbyła się pierwsza tura przedterminowych wyborów prezydenckich: Bronisław Komorowski otrzymał 41,25 proc. głosów poparcia, a Jarosław Kaczyński 36,21 proc.; frekwencja 54,94 proc.
We Wrocławiu zmarł Kazimierz Paździor, bokser, złoty medalista olimpijski z Rzymu (1960).
W Gdyni zmarł Leszek Wiktorowicz, kapitan żeglugi wielkiej, przez 25 lat był komendantem „Daru Młodzieży”, żaglowca gdyńskiej Akademii Morskiej.
W drugiej turze wyborów prezydenckich Bronisław Komorowski uzyskując 53,01 proc. głosów pokonał Jarosława Kaczyńskiego (46,99 proc.); frekwencja 55,31 proc.
Pełniący obowiązki prezydenta, prezydent elekt Bronisław Komorowski zrezygnował z mandatu poselskiego i funkcji marszałka Sejmu. Obowiązki prezydenta na kilka godzin przejął marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, a następnie nowo wybrany marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.
W Krakowie zmarł Zygmunt Michałowski, dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w latach 1976–1982.
Zmarł Kazimierz Imieliński, twórca polskiej seksuologii, autor licznych podręczników, organizator pierwszej akademickiej placówki seksuologicznej – Zakładu Seksuologii w Akademii Medycznej w Krakowie.
W Warszawie zmarł Ryszard Barycz, aktor teatralny, odtwórca roli Pana Młodego w „Weselu” w inscenizacji Iwo Galla, Kaliban w „Burzy” w reżyserii Krystyny Skuszanki i filmowy: „Zemsta”, „Popioły”.
W Warszawie zmarła Katarzyna Sobczyk, najpopularniejsza piosenkarka polskiego big-beatu, wykonawczyni m.in. piosenek „Mały książę”, „O mnie się nie martw”, „Trzynastego”, „Nie bądź taki szybki Bill”.
Bronisław Komorowski złożył przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę prezydencką.
W Warszawie rozpoczęto budowę centralnego odcinka drugiej linii metra.
W Waszyngtonie zmarła Zofia Korbońska, żołnierz Armii Krajowej, działaczka Polonii Amerykańskiej; żona Delegata Rządu na Kraj Stefana Korbońskiego.
W Katowicach zmarł Janusz Kidawa, reżyser, scenarzysta, autor filmu „Grzeszny żywot Franciszka Buły”.
W Warszawie zmarł Jarosław Kukulski, kompozytor muzyki rozrywkowej, mąż piosenkarki Anny Jantar.
Otwarto zmodernizowany Stadion Miejski w Poznaniu, jedną z czterech polskich aren Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku.
W Krakowie pod Rynkiem Głównym otwarto podziemną ekspozycję i trasę turystyczną „Śladami europejskiej tożsamości Krakowa”.
W Moskwie zmarł Giennadij Janajew, przywódca nieudanego puczu z sierpnia 1991 r. przeciwko prezydentowi ZSRS Michaiłowi Gorbaczowowi; w latach 1990–1991 członek Biura Politycznego KPZR, od grudnia 1990 do sierpnia 1991 r. wiceprezydent ZSRS; po fiasku puczu wraz z innymi uczestnikami zamachu stanu został osądzony i uwięziony; wyszedł na wolność na mocy amnestii w 1994 r.
W Orleanie zmarł Kazimierz Romanowicz, żołnierz 2. Korpusu Polskiego, jedna z czołowych postaci polskiej emigracji, twórca księgarni i wydawnictwa „Libella” w Paryżu.
W Henderson w stanie Nevada zmarł Tony Curtis, aktor, znany z komedii „Pół żartem, pół serio” i „Wielki wyścig”, a także filmów „Trapez”, „Wikingowie”, „Ucieczka w kajdankach” i „Dusiciel z Bostonu”.
W Paryżu zmarł Georges Charpak, fizyk, urodzony w 1924 r. w Dąbrowicy w województwie poleskim, w rodzinie żydowskiej; laureat Nagrody Nobla w 1992 r.
W Poznaniu zmarł prof. Gerard Labuda, historyk, mediewista, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w latach 1962–1965, członek Polskiej Akademii Umiejętności oraz Polskiej Akademii Nauk.
W Warszawie rozpoczął się XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.
W Warszawie zmarła Mirosława Dubrawska, aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa.
W Łodzi Ryszard Cyba wtargnął do siedziby PiS i zastrzelił Marka Rosiaka – działacza partii i asystenta europosła Janusza Wojciechowskiego oraz ranił nożem Pawła Kowalskiego – asystenta posła Jarosława Jagiełły; za zbrodnię Cyba został skazany na dożywotnie więzienie.
W Warszawie zakończył się XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina; jego zwyciężczynią została Rosjanka Julianna Awdiejewa.
Piotr Duda został wybrany na stanowisko przewodniczącego NSZZ „Solidarność”.
W Warszawie zmarł Andrzej Konic, reżyser, aktor filmowy i teatralny; reżyser seriali „Stawka większa niż życie”, „Czarne chmury”, „Pogranicze w ogniu” oraz wielu spektakli Teatru Telewizji.
We Wrocławiu zmarł Stanisław Lenartowicz, reżyser, scenarzysta, autor filmów „Giuseppe w Warszawie” oraz „Czerwone i złote”.
W Krakowie zmarł Ludwik Jerzy Kern, pisarz, poeta, satyryk, tłumacz, autor kilkudziesięciu książek dla dzieci.
Zmarł Ryszard Czekała, reżyser i scenarzysta filmów animowanych.
W Warszawie otwarto Centrum Nauki Kopernik.
W Katowicach zmarł Henryk Mikołaj Górecki, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów, autor III Symfonii „Pieśni żałosnych”.
W Zakopanem zmarł Stanisław Bobak, skoczek narciarski, dwukrotny olimpijczyk (1976, 1980); pierwszy reprezentant Polski, który zwyciężył w zawodach Pucharu Świata w skokach (1980 Zakopane, Średnia Krokiew).
W Polsce weszła w życie nowelizacja ustawy antynikotynowej, dotycząca całkowitego zakazu palenia tytoniu m.in. w zakładach opieki zdrowotnej, szkołach, na dworcach, w publicznych obiektach kultury, w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci, na przystankach komunikacji miejskiej, w środkach publicznego transportu oraz obiektach sportowych.
Zmarł Piotr Hertel, kompozytor muzyki filmowej i teatralnej, jeden ze współzałożycieli Studenckiego Teatru Satyryków „Pstrąg”.
W Polsce odbyły się wybory samorządowe. W wyborach do sejmików wojewódzkich najwięcej głosów (30,89 proc.) uzyskała Platforma Obywatelska. 23,05 proc. głosów uzyskało PiS, 16,30 proc. PSL, a 15,20 proc. SLD. W rezultacie we wszystkich województwach rządziły koalicje PO-PSL, poszerzone w województwach podkarpackim i dolnośląskim o SLD, a w województwie śląkim o Ruch Autonomii Śląska. W województwie opolskim powstała koalicja PO-PSL-SLD-Mniejszość Niemiecka.
Duma Państwowa, izba niższa rosyjskiego parlamentu, przyjęła uchwałę w sprawie zbrodni katyńskiej; mord na polskich oficerach wiosną 1940 r. uznano w niej za zbrodnię reżimu stalinowskiego.
W Jerozolimie zmarł Pinchas Menachem Joskowicz, naczelny rabin Polski w latach 1988–1999; urodził się w 1924 r. w Zduńskiej Woli w rodzinie chasydzkiej; w czasie II wojny światowej przebywał w getcie łódzkim, skąd został wywieziony do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau; po zakończeniu wojny wyemigrował do Izraela.
Zmarł Zbigniew Jerzyna, poeta, krytyk literacki; związany z Orientacją Poetycką „Hybrydy”.
W Londynie zmarła Irena Anders, aktorka, artystka rewiowa, pieśniarka, działaczka polonijna; wdowa po gen. Władysławie Andersie.
W Warszawie zmarła Gabriela Kownacka, aktorka, występowała m.in. w warszawskich teatrach Kwadrat, Współczesny, Studio i Teatrze Narodowym; odtwórczyni roli Anity w komedii muzycznej „Hallo Szpicbródka”, telewizyjnej publiczności znana jako Anka z serialu „Rodzina zastępcza”.
W Zurychu Komitet Wykonawczy FIFA zadecydował, że piłkarskie mistrzostwa świata w 2018 r. odbędą się w Rosji, a w 2022 r. w Katarze.
Zmarł Bolesław Taborski, poeta, teatrolog, tłumacz i krytyk literacki.
W Łodzi zmarła Urszula Modrzyńska, aktorka teatralna i filmowa, pamiętna odtwórczyni roli Jagienki w „Krzyżakach” (1960) w reżyserii Aleksandra Forda.
W Santa Monica zmarł Blake Edwards, amerykański reżyser, scenarzysta, producent filmowy i aktor; autor filmów „Śniadanie u Tiffany’ego”, „Wielki wyścig” oraz cyklu „Różowa Pantera”; w 2004 r. nagrodzony honorowym Oscarem.
Początek tzw. jaśminowej rewolucji w Tunezji: Mohamed Buazizi dokonał samospalenia w mieście Sidi Bu Zajd w proteście przeciwko szykanom ze strony policji i przeciw nędzy w kraju rządzonym autorytarnie przez prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego; wywołało to falę krwawych wystąpień społecznych przeciwko bezrobociu i drożyźnie oraz doprowadziło do ustąpienia Ben Alego.
W Załubicach zmarł Lech Emfazy Stefański, pisarz, publicysta, tłumacz, uczestnik Powstania Warszawskiego.
Jorge Rafael Videla, prezydent Argentyny w latach 1976–81 i przywódca rządzącej krajem junty wojskowej, został skazany na karę dożywotniego więzienia za zbrodnie popełnione przez władze w czasie jego rządów.
TVP 2 wyemitowała 1121, ostatni odcinek popularnej telenoweli „Złotopolscy”.