> >

O PORTALU

Portal dzieje.pl to codzienny serwis historyczny, setki artykułów dotyczących przede wszystkim najnowszej historii Polski, a także materiały wideo, filmy dokumentalne, archiwalne fotografie, dokumenty oraz infografiki i mapy.

Więcej

Kalendarz historyczny

24 stycznia

  • Stanisław Grochowiak. Fot. PAP/CAF/M. Sokołowski

    W Lesznie urodził się Stanisław Grochowiak, jeden z najoryginalniejszych polskich poetów, prozaik, dramatopisarz, publicysta; redaktor naczelny pisma „Współczesność”.

  • Henryk Walezy - rysunek Jana Matejki. Fot. PAP/Reprodukcja

    Orszak pierwszego króla elekcyjnego Henryka Walezego przekroczył granicę pod Międzyrzeczem, gdzie powitał go biskup kujawski Stanisław Karnkowski.

  • Zmarła Wanda Orlińska, polska malarka i ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży, współpracowała z wydawnictwem Nasza Księgarnia, dla którego między innymi tworzyła ilustracje do bardzo popularnej serii „Poczytaj mi mamo” oraz książek Małgorzaty Musierowicz, Joanny Chmielewskiej, Danuty Wawiłow i Wiery Badalskiej.

  • Prezydent Lech Kaczyński ogłosił trzydniową żałobę narodową w związku z katastrofą lotniczą pod Mirosławcem.

  • Krystyna Feldman. Fot. PAP/R. Sikora

    W Poznaniu zmarła Krystyna Feldman, aktorka, uznawana za mistrzynię drugiego planu; w tytułowej roli wystąpiła w filmie „Mój Nikifor” Krzysztofa Krauzego; popularność przyniosła jej również rola babki Rozalii w telewizyjnym serialu „Świat według Kiepskich”.

  • Donald Tusk (L), Maciej Płażyński (C) i Andrzej Olechowski podczas konwencji Platformy Obywatelskiej. 07.2001. Fot. PAP/A. Rybczyński

    Powstała Platforma Obywatelska (jako partia Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej została zarejestrowana 5 marca 2002 r.); jej głównymi założycielami byli Andrzej Olechowski, Maciej Płażyński i Donald Tusk.

  • Premier Józef Oleksy. Fot. PAP/CAF/P. T. Walczak

    Prokuratura Warszawskiego Okręgu Wojskowego wszczęła śledztwo w sprawie zarzutów wobec premiera Józefa Oleksego o domniemaną współpracę z obcym wywiadem; następnego dnia szef rządu podał się do dymisji.

  • Historyczny pierwszy plakat z logo „Solidarności”. Fot. PAP/S. Kraszewski

    Przy Międzyzakładowym Komitecie Założycielskim NSZZ „Solidarność” Mazowsze powołano prasową Agencję „Solidarność”, która wydawała ogólnopolski biuletyn „AS”.

  • Papież Jan Paweł II przyjął na audiencji ministra spraw zagranicznych ZSRS Andrieja Gromykę.

  • W Warszawie zmarł Tadeusz Białoszczyński, aktor filmowy i teatralny; wystąpił m.in. w filmach „Kościuszko pod Racławicami”, „Krzyżacy”, „Panny z Wilka”, „Ziemia obiecana” oraz serialu „Stawka większa niż życie”.

  • I sekretarz KC PZPR Edward Gierek (L), premier Piotr Jaroszewicz (2L) spotkali się ze szczecińskimi stoczniowcami. 24.01.1971. Fot. PAP/CAF/J. Uklejewski

    Do strajkującej Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego przybył I sekretarz KC PZPR Edward Gierek i premier Piotr Jaroszewicz. Po wielogodzinnych rozmowach i uzyskaniu zgody władz na nowe wybory do zakładowych związków zawodowych stoczniowcy zakończyli protest.

  • Winston Churchill. Fot. NAC

    W Londynie zmarł Winston Churchill, mąż stanu, pisarz, premier Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej (1940–1945) oraz w latach 1951–1955; laureat literackiej Nagrody Nobla w 1953 r.

  • W ławie oskarżonych w pierwszym rzędzie oskarżony Artur Liebehenschel (1L), komendant obozu Auschwitz. Fot. PAP/CAF/S. Dąbrowiecki

    W Krakowie w więzieniu przy ul. Montelupich dokonano egzekucji 21 nazistowskich zbrodniarzy z niemieckiego obozu  Auschwitz, skazanych na karę śmierci przez Najwyższy Trybunał Narodowy w tzw. pierwszym procesie oświęcimskim; wśród straconych był m.in. Arthur Liebehenschel, komendant KL Auschwitz (1943–1944).

  • Wycofując się przed Armią Czerwoną Niemcy wysadzili w powietrze obiekty Wilczego Szańca (Wolfsschanze), kwatery głównej Adolfa Hitlera, położonej w lasach w okolicach Kętrzyna.

  • Pomnik upamiętniający ofiary Zbrodni Katyńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Fot. PAP/L. Szymański

    Sowiecka komisja specjalna pod przewodnictwem prof. Nikołaja Burdenki, po ekshumacji 925 odpowiednio spreparowanych ciał polskich oficerów, ogłosiła, że zbrodni na Polakach w Katyniu dokonali Niemcy między wrześniem a grudniem 1941 r.

  • Prezydent USA Franklin D. Roosevelt i premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill (siedzą) w Casablance. 14.01.1943. Fot. Imperial War Museums. Źródło: Wikimedia Commons

    W Casablance zakończyła się konferencja prezydenta USA Franklina D. Roosevelta i premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla, na której podjęto m.in. decyzję o przeprowadzeniu inwazji na Sycylię latem 1943 r. oraz przesunięciu utworzenia drugiego frontu we Francji na 1944 r.

  • Warta honorowa przy Grobie Nieznanego Żołnierza. 1926 r. Fot. NAC

    Rada Ministrów RP podjęła decyzję o budowie w Warszawie Grobu Nieznanego Żołnierza.

  • Tadeusz Zawadzki. Źródło: Wikimedia Commons

    W Warszawie urodził się Tadeusz Zawadzki „Zośka”, harcmistrz, ppor. Armii Krajowej, bohater książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”; poległ 20 sierpnia 1943 r. podczas ataku na strażnicę Grenzschutzu we wsi Sieczychy koło Wyszkowa.

  • Tony Halik. Fot. PAP/CAF/W. Rozmysłowicz

    W Toruniu urodził się Tony Halik, podróżnik, dziennikarz, pisarz, fotograf, operator filmowy.

  • Zygmunt Kęstowicz. Fot. PAP/K. Świderski

    W Szakach na Litwie urodził się Zygmunt Kęstowicz, aktor, wystąpił m.in. w filmach „Cień” i „Baza ludzi umarłych”, popularność przyniosły mu programy dla dzieci „Piątek z Pankracym” i „Pora na Telesfora”; znany również z roli Władysława Lubicza w telenoweli „Klan”.

  • W Toruniu urodził się Lech Bądkowski, pisarz, dziennikarz, kaszubski działacz społeczno-polityczny; w sierpniu 1980 r. członek prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej.

  • II Brygada Legionów pod Rafajłową podczas działań na froncie wschodnim. 1914 r. Fot. NAC

    II Brygada Legionów Polskich zwyciężyła wojska rosyjskie pod Rafajłową.

  • W Stanisławowie urodziła się Barbara Ludwiżanka, aktorka, związana z Teatrem Polskim w Warszawie oraz Teatrem Współczesnym; wystąpiła m.in. w filmach „Godzina pąsowej róży”, „Sublokator”, „Kłopotliwy gość”, a także w serialach „Chłopi” oraz „Noce i dnie”.

  • W Rokitnicy pod Brodnicą urodził się Andrzej Niemojewski, pisarz, wolnomyśliciel, redaktor „Myśli Niepodległej”.

  • Politechnika Lwowska. Fot. NAC

    Założono Politechnikę Lwowską, pierwotnie pod nazwą Akademii Technicznej.

  • W Podbużu koło Drohobycza urodził się Józef Dietl, lekarz, pionier balneologii w Polsce, działacz społeczny i polityczny, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i jego rektor; poseł na galicyjski Sejm Krajowy (1861); w latach 1866–1875 prezydent Krakowa.

  • Pod Byczyną wojska hetmana Jana Zamoyskiego, wspierającego króla Zygmunta III Wazę, pokonały oddziały pretendującego do polskiej korony arcyksięcia Maksymiliana Habsburga.

  • Zygmunt Stary. Cykl obrazów olejnych Jana Matejki pt. Poczet królów i książąt polskich. Fot. PAP/Reprodukcja

    W katedrze na Wawelu odbyła się koronacja Zygmunta I Starego.

  • Na zamku Paterno w Falerii zmarł Otton III, Święty Cesarz Rzymski, uczestnik Zjazdu Gnieźnieńskiego w 1000 r.