W Podbużu koło Drohobycza urodził się Józef Dietl, lekarz, pionier balneologii w Polsce, działacz społeczny i polityczny, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i jego rektor; poseł na galicyjski Sejm Krajowy (1861); w latach 1866–1875 prezydent Krakowa.
We Francji przyjęto tzw. Kodeks Napoleona – pierwszy nowoczesny kodeks prawa cywilnego; obowiązywał na terenie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego.
W Rzeczycy zmarł Jędrzej Kitowicz, ksiądz, pamiętnikarz, historyk, uczestnik konfederacji barskiej, autor „Opisu obyczajów za panowania Augusta III”.
W Nowo-Spasskoje w guberni smoleńskiej urodził się Michaił Glinka, kompozytor.
W Paryżu urodziła się George Sand, właściwie Aurore Dudevant, powieściopisarka, eseistka, autorka dramatów; przyjaciółka i towarzyszka życia Fryderyka Chopina.
W Krzywiczach na Białorusi urodził się Aleksander Chodźko, slawista, orientalista, poeta, profesor College de France.
W Halczyńcu w okolicach Berdyczowa urodził się Michał Czajkowski, Sadyk Pasza, pisarz, uczestnik Powstania Listopadowego; po 1831 r. na emigracji we Francji; działacz niepodległościowy związany z Hotelem Lambert; od 1850 r. w armii tureckiej; przeszedł na islam; uczestnik wojny krymskiej (1853–1856); autor „Wernyhory” i „Powieści kozackich”.
W paryskiej katedrze Notre-Dame Napoleon Bonaparte został koronowany na cesarza Francuzów.
Urodził się Ludwik Nabielak, działacz polityczny, poeta, krytyk literacki, historyk, inżynier górnictwa. Wraz z Sewerynem Goszczyńskim w 1830 roku poprowadził atak na Belweder.