Premiera filmu „Pieniądze to nie wszystko” w reżyserii Juliusza Machulskiego.
Adam Małysz jako pierwszy Polak wygrał Turniej Czterech Skoczni.
W Warszawie zmarł Jarema Junosza-Stępowski, aktor, piosenkarz.
W Warszawie zmarł Ignacy Machowski, aktor, zagrał m.in. w filmach „Popiół i diament”, „Eroica”, „Pociąg”.
W Warszawie zmarł Aleksander Bocheński, eseista, tłumacz, publicysta, związany ze Stowarzyszeniem „Pax”.
W USA zmarł William R. Hewlett, amerykański przedsiębiorca, współzałożyciel firmy Hewlett-Packard.
W Warszawie zmarł Wojciech Ziembiński, działacz społeczny, uczestnik opozycji demokratycznej, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników oraz Ruchu Praw Człowieka i Obywatela; inicjator budowy warszawskiego Pomnika Poległych i Pomordowanych na Wschodzie.
Premiera filmu „Weiser” w reżyserii Wojciecha Marczewskiego.
Powstała Platforma Obywatelska (jako partia Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej została zarejestrowana 5 marca 2002 r.); jej głównymi założycielami byli Andrzej Olechowski, Maciej Płażyński i Donald Tusk.
W Warszawie zmarł Edmund Fetting, aktor, piosenkarz; muzyk jazzowy; wystąpił m. in. w filmach „Lokis. Rękopis profesora Wittembacha”, „Śmierć prezydenta”, a także serialu „Czarne chmury”.
Powołano Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie.
W fińskiej miejscowości Lahti Adam Małysz zdobył swój pierwszy tytuł mistrza świata.
W Nicei podpisano traktat reformujący działanie Unii Europejskiej.
Premiera filmu „Przedwiośnie” w reżyserii Filipa Bajona.
W Warszawie zmarł Ryszard Koncewicz, piłkarz, trener, kilkukrotny trener reprezentacji Polski, żołnierz kampanii 1939, więzień oflagu II C Woldenberg.
W Warszawie zmarł Janusz Zabiegliński, muzyk jazzowy, kompozytor, saksofonista i klarnecista, lider zespołu Swingtet.
W Warszawie zmarła Anna Micińska, historyczka literatury, eseistka, wybitna znawczyni i popularyzatorka twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza.
W Vancouver zmarł Piotr Sobociński, operator filmowy, nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu „Trzy kolory. Czerwony” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.
W Monachium zmarł Tadeusz Chciuk-Celt, cichociemny, kurier rządu RP na uchodźstwie; po zakończeniu wojny redaktor i zastępca dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
W Warszawie został zastrzelony były minister sportu Jacek Dębski.
W Winnipeg zmarł Michał Maciejowski, pilot Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, as myśliwski, autor około 10 zestrzeleń niemieckich samolotów w latach 1940–1943.
W czasie pielgrzymki do Damaszku Jan Paweł II jako pierwszy papież odwiedził meczet.
Oddano do użytku stacje metra warszawskiego Świętokrzyska i Ratusz Arsenał.
W Warszawie zmarł Paweł Hertz, poeta, tłumacz, pisarz, eseista i edytor.
W Warszawie odbyła się pierwsza gala konkursu Mistrz Mowy Polskiej, którego celem jest popularyzacja języka polskiego. Wśród zwycięzców konkursu byli Bohdan Tomaszewski, Krzysztof Zanussi, Jerzy Trela.
W Warszawie urodziła się Iga Świątek, jedna z najwybitniejszych tenisistek w historii polskiego sportu. W 2020 r. wygrała turniej French Open na kortach im. Rolanda Garrosa i została pierwszym polskim sportowcem z tytułem mistrzowskim w singlu. Polka była też najmłodszą triumfatorką tych zmagań od 1992 roku, kiedy po tytuł sięgnęła Amerykanka Monica Seles.
Prawo i Sprawiedliwość zostało wpisane do rejestru partii politycznych.
W Kalifornii w USA zmarł John Lee Hooker, gwiazda muzyki bluesowej, twórca takich przebojów jak „Boom boom”, „Chill out”.
Powstał Ruch Autonomii Śląska.
W Krakowie zmarła Halina Czerny-Stefańska, pianistka; w 1949 r. ex aequo z reprezentantką ZSRS Bellą Dawidowicz zdobyła pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.
Utworzono Park Narodowy „Ujście Warty”.
W Cieszynie zmarł Edward Gierek, działacz komunistyczny, wieloletni I sekretarz KW PZPR w Katowicach; w latach 1970–1980 I sekretarz KC PZPR.
W Olsztynie zmarł Stefan Rachoń, skrzypek, założyciel i w latach 1945–80 dyrygent Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji.
Na Stadionie Śląskim w Chorzowie reprezentacja Polski pokonała Norwegię 3:0 i awansowała do turnieju finałowego mistrzostw świata 2002.
Powołano Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Zielonogórski oraz Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach.
W Sarasocie na Florydzie zmarł płk Wojciech Kołaczkowski, as polskiego lotnictwa, w czasie II wojny światowej dowódca legendarnego Dywizjonu 303.
Terroryści Al-Kaidy porwali w USA cztery samoloty, z których dwa uderzyły w budynki WTC w Nowym Jorku, a trzeci w gmach Pentagonu w Waszyngtonie; czwarty (który miał uderzyć w waszyngtoński Kapitol) rozbił się w Pensylwanii po akcji pasażerów, którzy podjęli walkę z porywaczami. W wyniku ataku zginęło prawie trzy tysiące osób, wśród nich sześcioro Polaków.
NATO po raz pierwszy uruchomiło procedury związane z art. 5 traktatu, który mówi, że atak na dowolne państwo NATO równy jest z atakiem na cały Sojusz. Była to odpowiedź na zamachy terrorystyczne w USA, do których doszło 11 września 2001 roku.
Premiera filmu „Quo vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.
Zmarł Eligiusz Lasota, dziennikarz, redaktor naczelny tygodnika „Po prostu” w latach 1953–1957.
W Waszyngtonie prezydent USA George Bush ogłosił wojnę z terroryzmem.
W Kowarach zmarł Henryk Tomaszewski, aktor, mim, tancerz, choreograf, założyciel i dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy
Odbyły się wybory parlamentarne. W wyborach do Sejmu koalicja SLD-UP uzyskała 41,04 proc. głosów, PO 12,68 proc., „Samoobrona” 10,2 proc., PiS 9,5 proc., PSL 8,98 proc., LPR 7,87 proc. W Senacie SLD-UP zdobyły 75 mandatów, Blok Senat 2001 – 15, PSL – 4, „Samoobrona” i LPR – po dwa mandaty, kandydaci niezależni – 2. Frekwencja: 46,29 proc.
Premiera filmu „Cześć Tereska” w reżyserii Roberta Glińskiego.
W Warszawie na placu Bankowym odsłonięto pomnik Juliusza Słowackiego.
W Berlinie zmarł Jan Lenica, grafik, twórca filmów animowanych, jeden z przedstawicieli polskiej szkoły plakatu.
W Warszawie zmarła Monika Żeromska, pisarka i malarka, córka Stefana Żeromskiego.
W Warszawie zmarł Krzysztof Chamiec, aktor; wystąpił m.in. w filmach „Pierwszy dzień wolności”, „Kamienne tablice” i „Gwiezdny pył” oraz serialu „Stawka większa niż życie”; popularność przyniosły mu także role w telewizyjnych teatrach Sensacji i „Kobra”.
W Warszawie zmarł Janusz Szpotański, filolog, z zamiłowania szachista; autor satyrycznych wierszy i poematów wyśmiewających rzeczywistość PRL-u; za napisanie satyrycznej opery „Cisi i gęgacze, czyli Bal u Prezydenta” skazany został na trzy lata więzienia.
Na urząd Prezesa Rady Ministrów powołany został Leszek Miller.
W Drobinie na Mazowszu uprowadzono Krzysztofa Olewnika, którego następnie zamordowano; porwanie i zabójstwo stało się jedną z najgłośniejszych spraw kryminalnych w Polsce.
Premiera filmu „Wiedźmin” w reżyserii Marka Brodzkiego.
Zmarł Jerzy Adamski, krytyk literacki i teatralny, eseista, pedagog.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski wyraził zgodę na udział polskiego kontyngentu wojskowego w operacji antyterrorystycznej w Afganistanie; z wnioskiem o wysłanie wojska do Afganistanu zwrócił się do prezydenta – w imieniu rządu – premier Leszek Miller.
W Los Angeles zmarł George Harrison, muzyk, gitarzysta zespołu The Beatles.
W Krakowie otwarto łukowy Most Kotlarski.
Zmarła Józefina Pellegrini, aktorka, piosenkarka i wróżka, występowała w warszawskich teatrach.
W Warszawie zmarł Grzegorz Ciechowski, muzyk, kompozytor, instrumentalista, wokalista, lider zespołu Republika.