W Warszawie oddział dyspozycyjny „Pegaz” Kedywu Komendy Głównej AK dokonał nieudanego zamachu w al. Szucha na SS-Sturmbannfuehrera Waltera Stamma, szefa warszawskiego gestapo i zastępcę komendanta Policji Bezpieczeństwa i SD Dystryktu Warszawskiego.
Pod Grotnikami koło Nowego Korczyna armia królewska dowodzona przez biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego pokonała wojska konfederatów Spytka z Melsztyna.
W Poznaniu odsłonięto pomnik Ignacego Jana Paderewskiego.
W Częstochowie zmarła Maria Okońska, uczestniczka Powstania Warszawskiego, współpracownica kard. Stefana Wyszyńskiego, świadek składania przez kardynała Wyszyńskiego Jasnogórskich Ślubów Narodu, założycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.
W Warszawie zmarł Bronisław Pawlik, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów, niezapomniany Rzecki z serialu „Lalka”, znany również z ról w filmach „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”, „Miś”, a także seriali „Stawka większa niż życie”, „Chłopi”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Zmiennicy” i „Alternatywy 4”.
W czasie pielgrzymki do Damaszku Jan Paweł II jako pierwszy papież odwiedził meczet.
Premiera filmu „Korczak” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Premiera filmu „Vabank II, czyli riposta” w reżyserii Juliusza Machulskiego.
Stan wojenny: w Gdańsku utworzono podziemną Regionalną Komisję Koordynacyjną NSZZ „Solidarność”.
Premiera filmu „Zwycięstwo” w reżyserii Jerzego Passendorfera.
W Mysłowicach urodził się Artur Rojek, kompozytor, wokalista, autor tekstów, w latach 1992–2012 członek zespołu Myslovitz.
W Bytomiu urodził się Witold Bereś, dziennikarz, scenarzysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny.
W Krakowie urodził się Zbigniew Wodecki, piosenkarz, instrumentalista, kompozytor; znany m.in. z przebojów „Zacznij od Bacha” i „Chałupy welcome to”, wykonawca piosenki w polskiej wersji filmu „Pszczółka Maja”.
Armia Czerwona po długim oblężeniu zdobyła Festung Breslau.
1 Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka zajęła bazę niemieckiej marynarki wojennej w Wilhelmshaven, kończąc swój szlak bojowy przez północną Francję, Belgię i Holandię.
W Warszawie aresztowany został przez gestapo Florian Marciniak, harcmistrz, naczelnik Szarych Szeregów (1939–1943); zamordowany w lutym 1944 r. w niemieckim obozie koncentracyjnym Gross-Rosen.
W Bydgoszczy urodził się Kazimierz Karabasz, reżyser, współtwórca polskiej szkoły dokumentu; wykładowca PWSFTviT w Łodzi; autor m.in. filmów „Muzykanci” i „Rok Franka W.”; w 2014 r. otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orła za osiągnięcia życia.
Premiera filmu „Uśmiech losu” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego.
W Kolbuszowej urodził się Jan Bytnar, „Rudy”, harcmistrz Szarych Szeregów, dowódca plutonu Oddziału Specjalnego „Jerzy” Kierownictwa Dywersji KG AK; aresztowany przez Niemców, odbity 26 marca 1943 r. podczas akcji pod Arsenałem; zmarł w wyniku obrażeń doznanych podczas przesłuchań przez gestapo.
W Małkowie koło Chełma urodził się Stanisław Grzesiuk, pisarz, pieśniarz, „bard z Czerniakowa”; w czasie II wojny światowej więzień niemieckich obozów koncentracyjnych Dachau i Mauthausen-Gusen.
W Warszawie urodził się Jan Kreczmar, aktor, reżyser teatralny, wieloletni rektor PWST w Warszawie; wystąpił m.in. w filmach „Szyfry”, „Lalka”, „Życie rodzinne”, „Piłat i inni”, „Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni” i „Za ścianą”.
W Paryżu otwarto Wystawę Światową; jedną z jej największych atrakcji była wieża Eiffla, najwyższa wówczas wieża na świecie.
W Krasowie Wielkim koło Wysokiego Mazowieckiego urodził się Jan Stanisław Jankowski, wicepremier i Delegat Rządu RP na Kraj w latach 1943–1945. Aresztowany w 1945 r. przez NKWD i sądzony w Moskwie w procesie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Zmarł w sowieckim więzieniu we Władymirze nad Klaźmą.
W Wielkiej Brytanii w sprzedaży pojawił się pierwszy znaczek pocztowy (tzw. Penny Black).
W Wilnie otwarto Cmentarz Na Rossie.
W Kaniowie na Ukrainie doszło do spotkania pomiędzy królem Stanisławem Augustem Poniatowskim a cesarzową Rosji Katarzyną II.
Na Wawelu odbył się ślub Zygmunta II Augusta i Elżbiety Habsburżanki.
W Krakowie została zawarta unia krakowsko-wileńska, zakładająca wspólną polityką zagraniczną Polski i Litwy, między innymi wobec Moskwy.