W Warszawie zmarł Franciszek Niepokólczycki, pułkownik WP, w czasie II wojny światowej oficer ZWZ-AK; od 1943 r. zastępca komendanta Kierownictwa Dywersji KG AK; w latach 1945–1946 prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Bitwa pod Hodowem, nazywana polskimi Termopilami, podczas której 400–600 osobowy oddział polskich wojsk, w tym husarii, powstrzymał najazd tysięcy Tatarów.
Zmarł Zbigniew Domino, prokurator stalinowskiej Prokuratury Wojskowej współodpowiedzialny za zbrodnie na żołnierzach podziemia niepodległościowego, w latach 1973-75 oficer w Głównym Zarządzie Politycznym WP, pisarz. W marcu 2019 r. pion śledczy postawił mu zarzuty "podżegania do bezprawnego pozbawienia wolności".
W Łodzi zmarł Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny; szczególną popularność przyniosła mu rola Romana Maliniaka w serialu Telewizji Polskiej „Czterdziestolatek” w reżyserii Jerzego Gruzy.
Zmarł Andrzej Piątkowski, szermierz, trener; trzykrotny medalista olimpijski w turnieju drużynowym w szabli, wielokrotny medalista mistrzostw świata.
W Koninie zmarł Henryk Kluba, reżyser, aktor, producent filmowy, wieloletni rektor łódzkiej szkoły filmowej.
W Berlinie na moście Glienicke Marian Zacharski, agent wywiadu PRL, skazany w 1981 r. w USA na dożywocie za wykradzenie tajemnic przemysłu zbrojeniowego, m.in. systemów radarowych i antyrakiety Patriot, został wymieniony wraz z trzema innymi agentami bloku wschodniego na 24 osoby oskarżone o szpiegostwo na rzecz zachodnich służb specjalnych.
W Maisons-Laffitte zmarła Maria Czapska, eseistka, tłumaczka, współredaktorka paryskiej „Kultury”.
W Los Angeles zmarł John Wayne, aktor, reżyser filmowy, legenda Hollywood; nagrodzony Oscarem za rolę w filmie „Prawdziwe męstwo” (1970).
Zmarł Andrzej Nardelli, aktor, piosenkarz.
W Szczecinie urodził się Marek Kolbowicz, wioślarz, mistrz olimpijski z Pekinu (2008), czterokrotny mistrz świata.
W Kłodzku urodziła się Gabriela Muskała, aktorka, dramatopisarka.
Premiera filmu „Salto” w reżyserii Tadeusza Konwickiego.
W Gdyni powołano Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej.
W Olsztynie urodził się Bronisław Wildstein, działacz opozycji antykomunistycznej, dziennikarz, publicysta, pisarz; w 2005 r. upublicznił spis katalogowy ponad 160 tys. nazwisk funkcjonariuszy i tajnych współpracowników służb PRL oraz osób wytypowanych do współpracy; prezes TVP w latach 2006–2007; od 2016 r. zasiada w Kolegium IPN.
Antysemickie rozruchy w Rzeszowie.
Rozkaz Naczelnego Dowódcy WP o przeciwdziałaniu zajęcia przez armię czechosłowacką terenów Śląska przejętych przez Polskę w 1938 r.
Początek walki partyzantów sowieckich, AL i AK z niemieckimi oddziałami w Lasach Janowskich i Puszczy Solskiej.
Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz o utworzeniu na terenie ruin getta warszawskiego obozu koncentracyjnego – Konzentrationslager Warschau, zwanego potocznie „Gęsiówką”.
W odwecie za próbę buntu i ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau zostało zamordowanych 300 Polaków pracujących w karnej kompanii.
W Moskwie specjalny trybunał Sądu Najwyższego ZSRS skazał na karę śmierci marszałka Michaiła Tuchaczewskiego oraz siedmiu innych wysokiej rangi oficerów sowieckich, których oskarżono o zdradę i szpiegostwo. Skazani po ogłoszeniu wyroku zostali przewiezieni na Łubiankę i rozstrzelani.
W Łodzi urodził się Aleksander Tansman, kompozytor, pianista.
W Monachium urodził się Richard Strauss, kompozytor, dyrygent.
W Warszawie odbył się pogrzeb Katarzyny Sowińskiej – wdowy po gen. Józefie Sowińskim, poległym w czasie Powstania Listopadowego; pogrzeb przerodził się w wielką manifestację patriotyczną.
Cesarzowa Maria Teresa Habsburg i władca Prus Fryderyk II Wielki podpisali we Wrocławiu pokój kończący I wojnę śląską.
W Jaworowie król Jan III Sobieski zawarł tajny układ z królem Francji Ludwikiem XIV, wymierzony przeciwko elektorowi prusko-brandenburskiemu Fryderykowi Wilhelmowi.