W klinice kardiochirurgii Akademii Medycznej w Łodzi prof. Jan Moll podjął próbę pierwszego w Polsce przeszczepu serca, pacjent zmarł po kilku godzinach.
Rolą lotnika w „Dobrym człowieku z Seczuanu” Bertolda Brechta w warszawskich „Rozmaitościach” na deskach teatralnych zadebiutował Olgierd Łukaszewicz.
Zakończył się proces Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego, których uznano za głównych inspiratorów studenckich protestów z marca 1968 r. – obaj zostali skazani na 3,5 roku więzienia.
W centrum Pragi w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację podpalił się student Jan Palach; w wyniku poniesionych obrażeń zmarł 19 stycznia.
W Warszawie zmarła Grażyna Bacewicz, kompozytorka, skrzypaczka.
Premiera filmu „Kierunek Berlin” w reżyserii Jerzego Passendorfera.
W Pradze zmarł Jan Palach, student, który 16 stycznia 1969 r. podpalił się w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.
Premiera filmu „Wszystko na sprzedaż” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
W Sycowie w pow. oleśnickim urodził się Robert Gonera, aktor, znany m.in. z filmów „Samowolka”, „Gry uliczne”, „Dług”.
W Nowym Jorku zmarł płk Adam Koc, oficer I Brygady Legionów Polskich, komendant naczelny POW okupacji niemieckiej; w czasie wojny polsko-bolszewickiej dowódca dywizji ochotniczej; działacz BBWR; założyciel i red. naczelny „Gazety Polskiej”; poseł, senator; organizator i szef Obozu Zjednoczenia Narodowego (OZN) w latach 1937–1938.
Pierwszym kawalerem Orderu Uśmiechu został poznański chirurg-ortopeda dr Wiktor Dega.
W Lesznie urodziła się Renata Dancewicz, aktorka, znana m.in. z filmów „Samowolka”, „Diabelska edukacja”, „Deborah” i „Pułkownik Kwiatkowski” oraz serialu „Ekstradycja”.
W Londynie zmarł Kazimierz Wierzyński, poeta, współtwórca grupy „Skamander”; naczelny redaktor „Przeglądu Sportowego” (1926–1931); złoty medalista olimpijskiego konkursu sztuki z 1928 r. za zbiór wierszy „Laur Olimpijski”.
Oskarżony o odział w protestach w marcu 1968 r. Antoni Zambrowski skazany został na 2 lata więzienia.
Premiera filmu „Człowiek z M-3” w reżyserii Leona Jeannota.
Do Gdyni powrócił z ostatniego rejsu m/s „Batory”.
W Raciborzu urodził się Ryszard Wolny, zapaśnik, trener; pięciokrotny olimpijczyk, mistrz olimpijski z Atlanty (1996), medalista mistrzostw świata i Europy.
Premiera filmu „Pan Wołodyjowski” w reżyserii Jerzego Hoffmana.
Katastrofa samolotu PLL LOT An 24 pod Zawoją. Zginęły 53 osoby.
Premiera serialu telewizyjnego „Hrabina Cosel” w reżyserii Jerzego Antczaka.
Statek pasażerski „Stefan Batory” wypłynął w swój pierwszy rejs transoceaniczny.
W Nasielsku urodziła się Renata Mauer-Różańska, złota medalistka olimpijska w strzelectwie z Atlanty (1996) i Sydney (2000).
W Warszawie zmarł Krzysztof Komeda, jeden z najbardziej znanych polskich kompozytorów i pianistów jazzowych, twórca muzyki m.in. do filmów „Niewinni czarodzieje” i „Dziecko Rosemary”.
W Tomaszowie Mazowieckim urodził się Radosław Pazura, aktor, wystąpił m.in. w filmach „Szwadron”, „Operacja Samum”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, a także w serialu „Sfora”.
Premiera filmu „Ostatnie dni” w reżyserii Jerzego Passendorfera.
W Kłodzku urodziła się Gabriela Muskała, aktorka, dramatopisarka.
W Wiesbaden zmarł Marek Hłasko, pisarz, scenarzysta filmowy; autor powieści „Sonata marymoncka”, „Następny do raju”, „Sowa, córka piekarza”, opowiadań „Pierwszy krok w chmurach”, „Ósmy dzień tygodnia”, „Pętla”, a także książki „Piękni dwudziestoletni”.
W San Salwador rozegrano piłkarski mecz eliminacji mistrzostw świata Salwador-Honduras, po którym doszło do starć kibiców obu reprezentacji; wydarzenia te stały się jedną z bezpośrednich przyczyn wybuchu zbrojnego konfliktu pomiędzy Hondurasem i Salwadorem, opisanego przez Ryszarda Kapuścińskiego w książce „Wojna futbolowa”.
W Warszawie tragiczną śmiercią zmarł Jerzy Zawieyski, pisarz, dramaturg, publicysta i działacz katolicki związany ze środowiskiem „Tygodnika Powszechnego”, współzałożyciel i prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, poseł na Sejm oraz wieloletni członek Rady Państwa.
W Hamburgu odbyła się prapremiera opery Krzysztofa Pendereckiego „Diabły z Loudun”.
W Londynie zmarła Judy Garland, amerykańska aktorka, piosenkarka; znana m.in. z roli w filmie „Czarnoksiężnik z Oz”; nagrodzona honorowym Oscarem.
W Warszawie urodził się Michał Znaniecki, reżyser teatralny, dramaturg, scenograf, pedagog.
W wyniku obrażeń doznanych w wypadku samochodowym zmarł Bogumił Kobiela, aktor, jeden z najwybitniejszych artystów w historii polskiego kina; niezapomniany Jan Piszczyk w „Zezowatym szczęściu” i sekretarz Drewnowski w „Popiele i diamencie”; znany również z ról w filmach „Eroica”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Małżeństwo z rozsądku”, „Ręce do góry”, „Człowiek z M-3” i „Wszystko na sprzedaż”; w latach 1955–1958, razem ze Zbigniewem Cybulskim, współtworzył w Gdańsku studencki teatrzyk Bim-Bom; występował w Teatrze Wybrzeże, Teatrze Ateneum i Teatrze Komedia, a także w kabaretach Wagabunda i Dudek.
W Żelazowej Woli odsłonięto pomnik Fryderyka Chopina.
W Olsztynie oddano do użytku liczący 358,55 m maszt radiowo-telewizyjny. Jest to obecnie najwyższy obiekt budowalny w Polsce.
Rozpoczęła się misja amerykańskiego statku kosmicznego Apollo-11, pierwszej załogowej ekspedycji na Księżyc.
W Kutnie urodził się Jarosław Jakimowicz, aktor.
Otwarto Centrum Radiowo-Telewizyjne przy ul. Woronicza w Warszawie.
Amerykański lądownik Apollo 11 z astronautami Neillem Armstrongiem i Buzzem Aldrinem wylądował na Księżycu.
Neil Armstrong, jako pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu. Wraz z drugim astronautą Edwinem Aldrinem spędzili na powierzchni Srebrnego Globu ponad 21 godz., z czego 2,5 godz. poza lądownikiem.
W Stalowej Woli urodził się Artur Partyka, lekkoatleta, brązowy (Barcelona 1992) i srebrny (Atlanta 1996) medalista olimpijski.
W Vence we Francji zmarł Witold Gombrowicz, prozaik, eseista, dramatopisarz; autor m.in. „Ferdydurke”, „Iwony, księżniczki Burgunda”, „Trans-Atlantyku”, „Pornografii” i „Operetki”.
W Los Angeles członkowie sekty Charlesa Mansona zamordowali Sharon Tate, amerykańską aktorkę, żonę Romana Polańskiego (była w zaawansowanej ciąży) oraz cztery inne osoby przebywające w willi Polańskich.
Na farmie w Bethel w stanie Nowy Jork, rozpoczął się legendarny Festiwal Woodstock.
Premiera filmu „Polowanie na muchy” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
W Gdańsku urodził się Tomasz Lipnicki, wokalista i gitarzysta rockowy.
W katastrofie lotniczej zginął Rocky Marciano, jeden z najlepszych bokserów w historii, mistrz świata wszechwag (1952–1956), niepokonany na zawodowym ringu; w latach 1946–1955 stoczył 49 walk, 43 z nich wygrał przez nokaut.
W Libii oddziały Muammara Kadafiego dokonały zamachu stanu.
Premiera serialu telewizyjnego „Do przerwy 0:1” w reżyserii Stanisława Jędryki.
Premiera filmu „Bitwa o Anglię” w reżyserii Guy`a Hamiltona.
W Bernie zmarł Jerzy Stempowski, eseista, krytyk literacki, epistolograf, publicysta.
BBC wyemitowało pierwszy odcinek satyrycznego programu „Latający cyrk Monty Pythona”.
Premiera filmu Janusza Majewskiego „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię”, wg scenariusza Krzysztofa Kąkolewskiego. W roli głównej wystąpił Zygmunt Hübner.
W Arudel w Kanadzie zmarł gen. Kazimierz Sosnkowski, szef sztabu I Brygady Legionów Polskich, minister spraw wojskowych oraz inspektor armii; Komendant Główny ZWZ (1939–1940); Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych w latach 1943–1944.
W Warszawie zmarł Zygmunt Kamiński, malarz i grafik, twórca obowiązującego wzoru godła Polski. Wykonał również ilustracje do powieści Stefana Żeromskiego i Władysława Reymonta.
Premiera filmu obyczajowego „Struktura kryształu”. Był to reżyserski debiut Krzysztofa Zanussiego.
W Poznaniu zmarł prof. Józef Kostrzewski, archeolog, muzeolog, współtwórca uniwersytetu w Poznaniu; kierował m.in. badaniami w Biskupinie.
Ił-18 lecący z Warszawy-Okęcie na znajdujące się we Wschodnim Berlinie lotnisko Schonefeld został uprowadzony przez dwóch młodych mieszkańców Berlina, Peter Klemta i Ulricha von Hofa.
Przewodniczący SPD Willy Brandt został kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec.
W Warszawie zmarł profesor Wacław Sierpiński, jeden z twórców tzw. warszawskiej szkoły matematycznej.
Zmarł Stefan Bagiński, lekarz histolog, pionier badań histochemicznych w Polsce, autor licznych prac naukowych w tym „Zarysu embriologii człowieka”.
W Jeleniej Górze urodził się Marek Napiórkowski, gitarzysta jazzowy, kompozytor.
W Warszawie zmarł Tadeusz Peiper, poeta, prozaik, dramatopisarz i krytyk literacki.
Premiera serialu telewizyjnego „Przygody Pana Michała” w reżyserii Pawła Komorowskiego.
W Helsinkach rozpoczęły się amerykańsko-sowieckie rokowania rozbrojeniowe SALT 1.
W Miliczu urodził się Marek Bukowski, aktor, wystąpił w filmach „Nad rzeką, której nie ma”, „Pożegnanie z Marią”, a także w serialu „Dom”.
W Moskwie zmarł Klimient Woroszyłow, sowiecki komisarz obrony (1925–1940); od 1926 r. członek Biura Politycznego KC WKP (b); w 1935 r. uzyskał stopień marszałka ZSRS; współodpowiedzialny za stalinowskie „czystki”; po wojnie fińskiej (1940) odwołany z Komisariatu Obrony i mianowany zastępcą przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych; następnie w składzie Państwowego Komitetu Obrony i Kwatery Głównej; po 1945 r. odsuwany na dalszy plan; w 1953 r. został przewodniczącym Prezydium Rady Najwyższej ZSRS; w 1960 r. odwołany ze wszystkich stanowisk.
Premiera filmu „Czyż nie dobija się koni?” w reżyserii Sydneya Pollacka.
W Madras urodził się Viswanathan Anand, indyjski szachista, mistrz świata FIDE (2000–2002) oraz mistrz świata w latach 2007–2013.
Premiera telewizyjnego spektaklu „Mieszczanin szlachcicem” Moliera w reżyserii Jerzego Gruzy, z Bogumiłem Kobielą w roli pana Jourdain.