Daty

Kalendarz dat

2018

 • 2.1

  W Rzymie zmarł Ferdinando Imposimato, włoski sędzia śledczy, który zajmował się w wyjaśnieniem okoliczności i ujawnieniem zleceniodawców zamachu na Jana Pawła II z 13 maja 1981 roku.

 • 31.1

  W Warszawie zmarł Jerzy Jedlicki, socjolog, historyk, badacz dziejów polskiej inteligencji i działacz opozycji w okresie PRL-u, autor takich książek jak "Źle urodzeni, czyli o doświadczeniu historycznym" czy "Jakiej cywilizacji Polacy potrzebują".

 • 4.2

  Wojciech Pokora. Fot. PAP/CAF/M. Wegner

  W Warszawie zmarł Wojciech Pokora, aktor, pamiętny Żorż Ponimirski w serialu "Kariera Nikodema Dyzmy" oraz docent Zenobiusz Furman w serialu "Alternatywy 4".

 • 9.2

  W południowokoreańskim Pjongczangu rozpoczęły się XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Reprezentanci Polski zdobyli na nich dwa medale: Kamil Stoch – złoty, drużyna skoczków narciarskich – brązowy.

 • 14.2

  Antoni Krauze. Fot. PAP/L. Szymański

  W Warszawie zmarł Antoni Krauze, reżyser i scenarzysta, twórca takich filmów jak "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" i "Smoleńsk".

 • 17.2

  Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu Kamil Stoch zdobył złoty medal w konkursie skoków narciarskich na dużej skoczni.

 • 4.3

  Zmarła aktorka Grażyna Staniszewska, znana m.in z filmów „Zamach”, „Krzyż Walecznych” oraz roli Danusi Jurandówny w „Krzyżakach” Aleksandra Forda.

 • 9.4

  Stefan Mustafa Abramowicz. Źródło: Xenia Jacoby

  W wieku 103 lat w Manchesterze zmarł porucznik Stefan Mustafa Abramowicz, ułan 1 Szwadronu Tatarskiego 13 Pułku Ułanów Wileńskich w Nowej Wilejce, więzień sowieckich łagrów, żołnierz II Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa, uczestnik kampanii włoskiej; uważany za ostatniego ułana Rzeczypospolitej.

 • 17.4

  Ppor. Stanisław Likiernik. Fot. PAP/T. Gzell

  W Wersalu zmarł podporucznik Stanisław Likiernik, żołnierz Kedywu Armii Krajowej, uczestnik wielu akcji likwidacyjnych i sabotażowo-dywersyjnych oraz Powstania Warszawskiego, autor wspomnień „Diabelne szczęście czy palec Boży?”.

 • 22.6

  W Warszawie zmarł Marek Andrzej Karewicz, artysta fotografik specjalizujący się w zdjęciach muzyków jazzowych i rockowych, dziennikarz muzyczny, animator jazzu.

 • 29.6

  Irena Szewińska. IO w Montrealu. 1976 r. Fot. PAP/Archiwum

  W Warszawie zmarła Irena Szewińska, najwybitniejsza lekkoatletka w dziejach polskiego sportu, zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich, rekordzistka Polski, Europy i świata w biegach na 100, 200, 400 metrów, w skoku w dal i sztafetach, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

 • 25.7

  Ppłk Stanisław Oleksiak. Fot. PAP/L. Szymański

  Zmarł ppłk Stanisław Oleksiak, honorowy prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, żołnierz 77 Pułku Piechoty AK, wieloletni więzień polityczny w PRL, kawaler orderu wojennego Virtuti Militari i Krzyża Walecznych.

 • 28.7

  Olga Sipowicz „Kora”. Fot. PAP/CAF/Z. Szwejkowski

  W Warszawie zmarła Olga Sipowicz „Kora”, wokalistka rockowa i autorka tekstów piosenek, w latach 1976-2008 liderka zespołu Maanam.

 • 29.7

  Tomasz Stańko. Fot. PAP/D. Delmanowicz

  W Warszawie zmarł Tomasz Stańko, jeden z najwybitniejszych muzyków w historii polskiego jazzu, autor około czterdziestu albumów, kompozytor muzyki do kilkudziesięciu filmów, wśród których znalazły się „Pożegnanie z Marią”, „Reich”, „Egzekutor” oraz spektakli teatralnych: „Balladyna”, „Nienasycenie”, „Wyzwolenie”. Jako pierwszy polski artysta został uhonorowany Europejską Nagrodą Jazzową w 2003 r.

 • 30.7

  Prof. Maria Dzielska. Fot. PAP/J. Bednarczyk

  W Krakowie zmarła prof. Maria Dzielska, historyk, filolog klasyczny, tłumaczka tekstów źródłowych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, popularyzator wiedzy o kulturze klasycznej i antyku. Pośmiertnie odznaczona Orderem Orła Białego.

 • 3.8

  Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski. Fot. PAP/J. Turczyk

  W Warszawie zmarł gen. Zbigniew Ścibor-Rylski ps. Motyl, żołnierz Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga, żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski, prezes Związku Powstańców Warszawskich, członek grupy inicjatywnej Muzeum Powstania Warszawskiego, kawaler Krzyża Wojennego Virtuti Militari i Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą „Polonia Restituta”.

 • 10.9

  W Cieszynie zmarł Karol Śliwka, autor znanych znaków graficznych, plakatów i etykiet, uznawany za jednego z ośmiu najwybitniejszych twórców w swojej dziedzinie. Zaprojektował m.in. logo PKO BP i opakowania produktów fabryki Wedla.

 • 15.10

  W Warszawie zmarł prof. Andrzej Wyrobisz, badacz późnego średniowiecza i dziejów nowożytnych, autor wielu prac poświęconych dziejom społeczno-gospodarczym i historii kultury materialnej XV-XVII w.

Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL