Postała Centralna Wytwórnia Filmów i Programów Telewizyjnych „Poltel”.
W Warszawie zmarł Lech Pijanowski, krytyk filmowy, scenarzysta, propagator teorii i praktyki gier.
Odbył się lot próbny pierwszego i jedynego odrzutowego samolotu rolniczego PZL M-15 Belphegor. Produkcję PZL M-15 zakończono w roku 1981.
Z inicjatywy prof. Stanisława Lorentza powstało Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.
W Warszawie zmarł Aleksander Sewruk, aktor teatralny i filmowy, żołnierz kampanii obronnej 1939 r., wystąpił m.in. w filmach „Popiół i diament”, „Orzeł”, „Pociąg”.
W Los Angeles zmarł Samuel Goldwyn, urodzony w Warszawie, producent filmowy, współzałożyciel wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer.
W Gorzowie Wielkopolskim urodził się Tomasz Kucharski, wioślarz, mistrz olimpijski z Sydney (2000) i Aten (2004); dwukrotny mistrz świata.
Premiera filmu Stanisława Różewicza „Drzwi w murze” ze Zbigniewem Zapasiewiczem w roli głównej.
We Wrocławiu zmarł kardynał Bolesław Kominek, arcybiskup metropolita wrocławski, inicjator wysłania w 1965 r. do Episkopatu Niemiec „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”.
W Pruszkowie urodził się Tomasz Piątek, pisarz, felietonista, autor m.in. powieści „Heroina”.
W Warszawie urodził się Andrzej Pilipiuk, pisarz, publicysta, autor cyklu książek o przygodach Jakuba Wędrowycza, serii książek „Kuzynki” oraz – pod pseudonimem Tomasz Olszakowski – 19 tomów kontynuacji przygód popularnego „Pana Samochodzika”.
W Giżycku urodziła się Magdalena Stużyńska, aktorka filmowa, popularność przyniosła jej rola Marcysi w serialu „Złotopolscy”.
Sejm przyjął ustawę o przekazywaniu gospodarstw rolnych na własność państwa w zamian za rentę oraz ustawę o rentach dla inwalidów wojennych i rodzin po poległych żołnierzach.
Ukończono budowę najwyższego na świecie (646,38 m) masztu radiowego w Konstantynowie koło Płocka.
W Szczecinie urodziła się Ilona Ostrowska, aktorka, znana m.in. z serialu telewizyjnego „Ranczo”.
Premiera filmu „Nie ma mocnych” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.
Sejm przyjął ustawę o przekazywaniu gospodarstw rolnych na własność państwa w zamian za rentę oraz ustawę o rentach dla inwalidów wojennych i rodzin po poległych żołnierzach.
W Warszawie zmarł Franciszek Niepokólczycki, pułkownik WP, w czasie II wojny światowej oficer ZWZ-AK; od 1943 r. zastępca komendanta Kierownictwa Dywersji KG AK; w latach 1945–1946 prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Na piłkarskich mistrzostwach świata w RFN reprezentacja Polski, po bramkach Grzegorza Laty (2) i Andrzeja Szarmacha, pokonała Argentynę 3:2.
Na piłkarskich mistrzostwach świata w RFN reprezentacja Polski pokonała Haiti 7:0.
Premiera filmu „Chinatown” w reżyserii Romana Polańskiego.
Na piłkarskich mistrzostwach świata w RFN reprezentacja Polski pokonała Włochy 2:1.
Sejm uchwalił kodeks pracy.
Premiera filmu „Wiosna, panie sierżancie” w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego.
W Poznaniu otwarto halę widowiskowo-sportową Arena.
We Frankfurcie nad Menem w półfinale Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej reprezentacja Polski przegrała z RFN 0:1.
W Monachium na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej reprezentacja Polski pokonała w meczu o trzecie miejsce Brazylię 1:0.
W zakończonych w RFN Mistrzostwach Świata w piłce nożnej reprezentacja Polski zajęła trzecie miejsce. Królem strzelców mistrzostw został Grzegorz Lato.
Do nowego Portu Północnego w Gdańsku przybił pierwszy statek handlowy „Uniwersytet Gdański” po ładunek 12 tys. ton węgla.
Sejm PRL przyjął ustawę powołującą Fundusz Alimentacyjny.
O godz. 11.15 uruchomiono zegar na Wieży Zygmuntowskiej odbudowanego Zamku Królewskiego w Warszawie.
W Warszawie uroczyście otwarto Trasę Łazienkowską i Wisłostradę. W Gdańsku otwarto Port Północny.
Zmarł Jan Żabiński, długoletni dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, wraz z żoną Antoniną ukrywał na terenie ZOO Żydów z warszawskiego getta.
W Tarnowie urodził się Jacek Dukaj, pisarz science fiction i fantasy, autor powieści „Inne pieśni”, „Perfekcyjna niedoskonałość”, „Lód”, sześciokrotnie uhonorowany nagrodą im. Janusza A. Zajdla.
Prezydent USA Richard Nixon w wyniku oskarżeń związanych z aferą Watergate jako pierwszy w historii zrzekł się urzędu. Dotychczasowy wiceprezydent Gerald Ford został zaprzysiężony na 38. prezydenta.
W Krakowie zmarł Eugeniusz Kwiatkowski, żołnierz Legionów Polskich, w okresie międzywojennym minister przemysłu i handlu, wicepremier oraz minister skarbu; przyczynił się m.in. do realizacji budowy portu w Gdyni, fabryki związków azotowych w Mościcach oraz Centralnego Okręgu Przemysłowego.
Na hawajskiej wyspie Maui zmarł Charles Lindbergh, amerykański lotnik, który jako pierwszy w samotnym locie pokonał Atlantyk – wystartował 19 maja 1927 r. z Nowego Jorku i po 33 godzinach wylądował w Paryżu.
W Warszawie zmarł prof. Romuald Gutt, architekt, autor m.in. gmachu Głównego Urzędu Statystycznego; współautor projektu budynków mieszkalnych i ogrodu ambasady Chin w Warszawie.
W Tarnowskich Górach urodził się Eryk Lubos, aktor, wystąpił w filmach „Boisko dla bezdomnych”, „Dom zły”, „Wenecja”, „Zabić bobra”, „Dzień kobiet”, „Stacja Warszawa”, „Drogówka”, „Taniec śmierci. Sceny z powstania warszawskiego”, a także w serialach „Ojciec Mateusz” i „1920. Wojna i miłość”.
W Warszawie zmarł Melchior Wańkowicz, mistrz szlacheckiej gawędy, klasyk reportażu, autor takich książek jak „Monte Cassino”, „Hubalczycy” czy „Ziele na kraterze”.
W Etiopii, po 44 latach panowania, w wyniku zamachu stanu obalony został cesarz Haile Selassie.
W Sosnowcu urodziła się Magdalena Piekorz, reżyserka filmów fabularnych i dokumentalnych, scenarzystka, autorka filmu „Pręgi”, który w 2004 r. zdobył Złote Lwy na 29. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zmarł Stanisław Wocjan, polski artysta malarz, przedstawiciel nurtu klasycznego realizmu, uczeń Mariana Wawrzenieckiego.
W Zakopanem urodził się Robert Mateja, skoczek i trener narciarski, pięciokrotny mistrz Polski, zwycięzca Pucharu Kontynentalnego w 2004 roku.
Początek wizyty I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka w Stanach Zjednoczonych.
W Warszawie zmarł Marian Falski, pedagog, działacz oświatowy, autor najpopularniejszego polskiego elementarza.
W Hildesheim zmarł Oskar Schindler, niemiecki przemysłowiec, który podczas II wojny światowej uratował przed zagładą w obozach koncentracyjnych ponad tysiąc pracujących u niego Żydów; po wojnie otrzymał tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”; historię Schindlera przedstawił w książce „Lista Schindlera” Thomas Keneally, na jej kanwie Steven Spielberg nakręcił nagrodzony Oscarami film, który przybliżył historię Schindlera widzom na całym świecie.
Polscy siatkarze, trenowani przez Huberta Wagnera, zdobyli złoty medal na mistrzostwach świata rozgrywanych w Meksyku. Na turnieju w Meksyku wygrali wszystkie 11 spotkań. Był to pierwszy tytuł polskiej drużyny w grze zespołowej w historii sportu.
Premiera filmu „Zapamiętaj imię swoje” w reżyserii Siergieja Kołosowa.
W Los Angeles urodził się Leonardo di Caprio, amerykański aktor, znany m.in. z ról w filmach „Całkowite zaćmienie”, „Co gryzie Gilberta Grape'a”, „Titanic”, „Gangi Nowego Jorku”, „Aviator” i „Wilk z Wall Street”.
W Paryżu zmarł Vittorio De Sica, włoski aktor, reżyser.
W Nowym Jorku zmarł Cornelius Ryan, dziennikarz, autor reportaży historycznych „Najdłuższy dzień” – o lądowaniu wojsk alianckich w Normandii i „O jeden most za daleko” – o operacji Market Garden.
W Warszawie zmarł Aleksander Sewruk, aktor, dyrektor teatrów, m.in. Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
W Etiopii archeolodzy odkryli pochodzący sprzed około trzech i pół miliona lat szkielet australopiteka płci żeńskiej, który nazwano „Lucy”.
W Warszawie zmarł Hilary Minc, działacz komunistyczny, ekonomista; członek Biura Politycznego KC PZPR (1948–1954); w latach 1949–1956 wicepremier; współodpowiedzialny za wprowadzanie w Polsce sowieckiego modelu gospodarki.
Premiera filmu „Ojciec chrzestny II” w reżyserii Francisa Forda Coppoli, nagrodzonego sześcioma Oscarami.
List 15 polskich intelektualistów i artystów do władz PRL zawierający żądanie udostępnienia Polakom zamieszkałym w ZSRS kontaktu z polską kulturą oraz własnego szkolnictwa.
W Katowicach urodziła się Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) w latach 2005–2015.
W Augustowie urodził się Adam Wysocki, kajakarz, czterokrotny olimpijczyk, dwukrotny mistrz świata i trzykrotny mistrz Europy.
Premiera filmu „Nie ma róży bez ognia” w reżyserii Stanisława Barei.