We Lwowie urodził się Stanisław Kasznica, uczestnik kampanii 1939 r., członek m.in. tajnej Organizacji Polskiej i Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ), od 1945 r. ostatni komendant główny NSZ. Po aresztowaniu przez komunistów w 1947 r. został poddany brutalnemu śledztwu, skazany na karę śmierci w pokazowym procesie i rozstrzelany 12 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Jego szczątki zidentyfikowano w lutym 2013 r. po ekshumacjach prowadzonych przez IPN na tzw. Łączce na warszawskich Powązkach.
W Zakopanem urodził się Bronisław Czech, narciarz, taternik. Trzykrotny olimpijczyk, dwudziestokrotny mistrz Polski – w biegach narciarskich, skokach, biegu zjazdowym i slalomie alpejskim; po aresztowaniu w 1940 r. przez gestapo trafił do więzienia w Tarnowie, a następnie do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie zmarł na udar serca w 1944 r.
W Warszawie zmarł Bernard Ładysz, legendarny śpiewak operowy, aktor, żołnierz Armii Krajowej. Zwyciężał na międzynarodowych konkursach, występował na całym świecie. Współpracował m.in. z Marią Callas. W Polsce najbardziej znane jest jego wykonanie arii Skołuby ze „Strasznego Dworu”.
Zmarł ppłk Stanisław Oleksiak, honorowy prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, żołnierz 77 Pułku Piechoty AK, wieloletni więzień polityczny w PRL, kawaler orderu wojennego Virtuti Militari i Krzyża Walecznych.
Sejm RP przyjął ustawę powołującą do życia Polską Agencję Kosmiczną.
W Vence we Francji zmarł Witold Gombrowicz, prozaik, eseista, dramatopisarz; autor m.in. „Ferdydurke”, „Iwony, księżniczki Burgunda”, „Trans-Atlantyku”, „Pornografii” i „Operetki”.
W Stalowej Woli urodził się Artur Partyka, lekkoatleta, brązowy (Barcelona 1992) i srebrny (Atlanta 1996) medalista olimpijski.
W Waszyngtonie urodziła się Anne Applebaum, amerykańska pisarka i publicystka, dziennikarka, autorka książek „Gułag”, za którą otrzymała w 2004 r. Nagrodę Pulitzera oraz „Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944–1956”.
Wszedł w życie podpisany 18 kwietnia 1951 r. w Paryżu traktat o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.
Zakończyła się obława augustowska, w której z rąk NKWD zginęło kilkuset Polaków.
Operacja Most III – na improwizowanym lądowisku w okolicy wsi Wał Ruda wylądował samolot Dakota, na pokładzie którego przerzucono do Anglii m.in. Józefa Rettingera, Tomasza Arciszewskiego i Tadeusza Chciuka oraz zdobyte przez wywiad AK części rakiety V2.
Pod Radzyminem na przedpolach Warszawy rozpoczęła się przegrana przez wojska sowieckie bitwa pancerna; walki były jedną z przyczyn podjęcia decyzji o wybuchu Powstania Warszawskiego.
We Lwowie rozpoczął się pogrom – w ciągu trzech dni zginęło około 2 tys. Żydów.
W ośrodku wywiadowczym w Pyrach pod Warszawą polski wywiad przekazał przedstawicielom wywiadów brytyjskiego i francuskiego rezultaty prac nad szyframi niemieckiej maszyny Enigma.
W Warszawie urodził się ksiądz Adam Boniecki, redaktor naczelny polskiej edycji dziennika „L'Osservatore Romano” (1979–1991); generał zakonu marianów (1993–2000); od 1964 r. związany z „Tygodnikiem Powszechnym”, w którym po śmierci Jerzego Turowicza pełnił funkcję redaktora naczelnego (1999–2011).
W Moskwie podpisano polsko-sowiecki pakt o nieagresji.
W Łodzi urodził się Dawid Sierakowiak, polski Żyd, autor pamiętnika z łódzkiego getta.
Do Warszawy przyjechała francusko-brytyjska misja wojskowo-polityczna pod przewodnictwem ambasadora brytyjskiego w Berlinie lorda Edgara Vincenta d`Abernona.
Na wiecu w Zakopanem uchwalono przyłączenie Orawy i Spiszu do Polski.
Holenderska tancerka Mata Hari została skazana przez francuski trybunał wojskowy na śmierć za szpiegostwo na rzecz Niemiec.
Francuski inżynier Louis Blériot na pokładzie samolotu własnej konstrukcji przeleciał nad Kanałem La Manche; przelot z Les Barraques koło Calais do Dover zajął mu 37 minut.
W Grabowie nad Pilicą urodziła się Maria Komornicka, pisarka, tłumaczka, krytyk literacki; od 1907 roku występująca pod nazwiskiem Piotr Włast.
Kapitulacja wielkopolskiego pospolitego ruszenia pod Ujściem przed armią szwedzką króla Karola X Gustawa.
W Krakowie przy ulicy Kanoniczej 17 powstała pierwsza drukarnia, wydająca książki w języku polskim; jej założycielem był Bawarczyk Florian Ungler.
W Krakowie odbyła się królewska koronacja dziesięcioletniego Władysława Jagiellończyka (Władysława III Warneńczyka).
Wojska polsko-litewskie rozpoczęły oblężenie Malborka.
Urodził się, prawdopodobnie w Krakowie, Kazimierz I Odnowiciel, książę polski od 1034 r.