W Kamieniu Puławskim urodziła się Izabela Cywińska, reżyserka teatralna i filmowa, minister kultury i sztuki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego (1989–1990), reżyserka m.in. serialu „Boża podszewka” i filmu „Kochankowie z Marony”.
We Lwowie urodził się Władysław Sobolewski, oficer policji nazywany ojcem polskiej kryminalistyki. W II RP był kierownikiem Laboratorium Kryminalistycznego Centrali Służby Śledczej w Komendzie Głównej Policji Państwowej, a także komendantem Głównej Szkoły Policyjnej oraz Szkoły Oficerskiej w Warszawie. Uprawiał też szermierkę w klubie sportowym "Warszawianka" i znalazł się w polskiej kadrze na igrzyska w Paryżu w 1924 r.
W Piasecznie zmarł Paweł Zarzeczny, dziennikarz sportowy, publicysta czasopism „Piłka Nożna”, „Magazyn Futbol”, „Przegląd Sportowy”, „Polska The Times”, „Uważam Rze”, portalu Weszło.com i Telewizji Republika. Był też autorem książek o tematyce piłkarskiej, a wśród nich noszącej tytuł „Mój własny charakter pisma”.
W Katowicach zmarł Jacek Lech, piosenkarz, solista zespołu „Czerwono-Czarni”, wykonawca wielu przebojów, m.in. „Dwadzieścia lat, a może mniej”, „Bądź dziewczyną moich marzeń”.
W Krakowie zmarł Henryk Batowski, historyk, dziennikarz, więzień niemieckiego obozu w Sachsenhausen, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W Rzeszowie zmarł Zdzisław Kozień, aktor, znany m.in. z seriali: „Królowa Bona”, w którym zagrał króla Zygmunta I Starego oraz „07 zgłoś się” – rola porucznika Zubka.
Delegacje Stolicy Apostolskiej i Rzeczypospolitej Polskiej wymieniły w Watykanie dokumenty ratyfikacyjne konkordatu zawartego 28 lipca 1993 r.
Rozpoczęła się oficjalna wizyta królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II w Polsce.
Sejm przyjął ustawę o ustroju m. st. Warszawy.
Premiera filmu „Baryton” w reżyserii Janusza Zaorskiego.
Stan wojenny: W Iławie internowani zostali pobici przez służbę więzienną.
W Warszawie urodziła się Maria Seweryn, aktorka, reżyserka; wystąpiła m.in. w filmach „Kolejność uczuć”, „0_1_0”, „Matka swojej matki”, a także w serialu „Wiedźmy”.
W Giżycku urodziła się Magdalena Stużyńska, aktorka filmowa, popularność przyniosła jej rola Marcysi w serialu „Złotopolscy”.
W Tarnowie urodził się Marcin Wrona, scenarzysta, reżyser, autor m.in. filmów „Chrzest”, „Moja krew”, „Demon”.
Premiera serialu telewizyjnego „Wielka miłość Balzaka” w reżyserii Wojciecha Solarza.
W Gliwicach zmarł Zygmunt Klemensiewicz, chemik i fizyk, profesor Politechniki Lwowskiej i Politechniki Śląskiej w Gliwicach, więzień obozu w Starobielsku i sowieckich łagrów, taternik, autor „Zasad taternictwa”.
W Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbyła się prapremiera „Kartoteki” Tadeusza Różewicza.
W Moskwie rządy PRL i ZSRS podpisały umowę o terminie i trybie repatriacji ze Związku Sowieckiego osób narodowości polskiej.
Traktaty Rzymskie – w Rzymie na Kapitolu Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, RFN i Włochy podpisały traktaty o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej.
W Warszawie zmarł Leon Schiller, reżyser, krytyk i teoretyk teatru, autor scenariuszy teatralnych i radiowych, twórca idei polskiego teatru monumentalnego.
Premiera filmu Aleksandra Forda „Młodość Chopina”.
Początek deportacji kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Litwy, Łotwy i Estonii na Syberię; z samej Litwy wywieziono około 30 tys. osób.
W Krakowie urodziła się Kaja Danczowska, skrzypaczka, pedagog, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie.
Premiera filmu Mieczysława Krawicza „O czym się nie mówi”.
W Dwikozach koło Sandomierza urodził się Wiesław Myśliwski, prozaik, dramatopisarz; autor m.in. książek „Pałac”, „Kamień na kamieniu”, „Widnokrąg”, „Traktat o łuskaniu fasoli”, „Ostatnie rozdanie”; dwukrotny laureat Nagrody Nike.
W Łodzi urodziła się Wiesława Mazurkiewicz, aktorka, wystąpiła m.in. w filmach „Godzina pąsowej róży”, „Faraon”, „Stawka większa niż życie” i „Potop”.
W Kowlu urodził się Bogusław Lambach, operator filmowy, autor zdjęć do filmów „Sprawa pilota Maresza”, „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Hrabina Cosel”, „W pustyni i w puszczy”.
W Moskwie urodził się Karol Olgierd Borchardt, kapitan żeglugi wielkiej, pisarz, autor książek o tematyce marynistycznej, m.in. „Znaczy kapitan”, „Szaman morski”, „Krążownik spod Somosierry”.
W Kozłówce urodził się Józef Niećko, działacz ruchu ludowego, członek władz SL, PSL i ZSL, w latach 1928–39 przewodniczący Związku Młodzieży Wiejskiej II RP „Wici”, członek Rady Państwa (1948–1953).
W Ławach koło Ostrołęki urodził się Franciszek Fiszer, filozof, erudyta, facecjonista, autor setek bon motów i anegdot.
W dokumencie lokacyjnym opactwa cysterskiego wystawionym przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jana Gryfitę po raz pierwszy pojawiła się nazwa „Jędrzejów”.