Pod obrady Sejmu trafił plan Balcerowicza - pakiet ustaw programu reform gospodarczych. Ustawy były procedowane w przyspieszonym tempie i przyjęto je już 27 i 28 grudnia, a weszły w życie od 1 stycznia 1990. Umożliwiały upadłość nierentownych przedsiębiorstw państwowych, uniemożliwiały emisję pieniądza bez pokrycia, likwidowały państwowy monopol w handlu zagranicznym (a przy okazji także tzw. eksport wewnętrzny, czyli sprzedaż za dewizy w sklepach Pewex i Baltona), formalnie sankcjonowały istnienie bezrobocia (w PRL-u utrzymywano fikcję pełnego zatrudnienia), ale wprowadzały jednocześnie zasiłki dla bezrobotnych.
W Warszawie zmarła Zofia Nałkowska, pisarka, publicystka; autorka „Granicy” i „Medalionów” oraz prowadzonych przez ponad pół wieku „Dzienników”.
Sejm Czteroletni powołał Deputację do Miast Naszych Królewskich. Było to następstwo tzw. Czarnej Procesji, jaka dwa tygodnie wcześniej przeszła ulicami Warszawy. Deputacja przygotowała projekt ustawy o miastach królewskich i przedłożyła go sejmowi. Ustawa początkowo nie przeszła na skutek oporu przeciwników reform, ale ostatecznie jej najważniejsze punkty włączono do Konstytucji 3 Maja.
W Krakowie zmarła Maria Rydlowa, wieloletnia kustosz Muzeum w Rydlówce w krakowskich Bronowicach, redaktorka Wydawnictwa Literackiego oraz żołnierz Armii Krajowej. Była żoną Jacka Rydla, wnuka poety Lucjana Rydla, którego uwiecznił Wyspiański w „Weselu”.
W Waszyngtonie zmarł generał Edward Rowny, amerykański strateg polskiego pochodzenia, uczestnik II wojny światowej oraz wojen w Korei i Wietnamie, doradca pięciu prezydentów USA, nazywany „ojcem amerykańskiej kawalerii powietrznej”.
Ukazał się ostatni numer „Życia Warszawy”, gazety wydawanej od października 1944 r.
W Mindelo zmarła słynna pieśniarka Cesaria Evora, zdobywczyni m.in. Grammy Awards.
W Warszawie zmarł Krzysztof Szmagier, reżyser filmowy, twórca seriali „Przygody psa Cywila” i „07 zgłoś się”.
Początek tzw. jaśminowej rewolucji w Tunezji: Mohamed Buazizi dokonał samospalenia w mieście Sidi Bu Zajd w proteście przeciwko szykanom ze strony policji i przeciw nędzy w kraju rządzonym autorytarnie przez prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego; wywołało to falę krwawych wystąpień społecznych przeciwko bezrobociu i drożyźnie oraz doprowadziło do ustąpienia Ben Alego.
Uchwała Rady Ministrów w sprawie postawienia inwestycji Elektrownia Jądrowa „Żarnowiec” w budowie w stan likwidacji.
Początek przewrotu antykomunistycznego w Rumunii: W Timisoarze wojsko użyło broni przeciwko demonstrantom szturmującym budynek komitetu partii komunistycznej.
Stan wojenny: w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Tymczasowej Rady Krajowej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego (PRON). Przewodniczącym został Jan Dobraczyński.
Stan wojenny: W Warszawie pod przewodnictwem biskupa Władysława Miziołka powstał Prymasowski Komitet Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom.
W Kijowie urodziła się Milla Jovovich, amerykańska aktorka, wystąpiła w filmach „Piąty element”, „Gra o honor”, „Joanna d’Arc” i „The Million Dollar Hotel”.
Grudzień ’70: strajki i demonstracje w Szczecinie. Po dwudniowych walkach w kilkudziesięciu przedsiębiorstwach kontynuowano strajk generalny, kierowany przez ogólnomiejski komitet strajkowy. Do starć demonstrantów z siłami porządkowymi doszło także w Elblągu i Słupsku.
W Warszawie urodziła się Agnieszka Wagner, aktorka, wystąpiła m.in. w filmach „Pierścionek z orłem w koronie” Andrzeja Wajdy i „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza.
Grudzień '70: w Gdyni wojsko otworzyło ogień w stronę robotników idących z dworca do zablokowanej stoczni, padli zabici i ranni; wśród ofiar był 18-letni Zbigniew Godlewski, pracownik gdyńskiej stoczni, o którego śmierci opowiada wiersz Krzysztofa Dowgiałły „Ballada o Janku Wiśniewskim”; starcia w mieście trwały do wieczora.
W Broadway w Anglii zmarł Hastings Lionel Ismay, brytyjski generał, w czasie II wojny światowej szef Gabinetu Wojennego premiera Winstona Churchilla; w latach 1952–1957 sekretarz generalny NATO.
W Los Angeles odbyła się premiera filmu „Grek Zorba” w reżyserii Michalisa Kakojanisa, nagrodzonego trzema Oscarami.
Tragiczny wypadek samochodowy pod Czorsztynem. W miejscowości Huba ciężarówka jadąca do Nowego Targu spadła z mostu do Dunajca. Zginęło dziesięć osób, przygodnych pasażerów.
Premiera filmu „Niewinni czarodzieje” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
W Pobiedziskach w Wielkopolsce urodził się Andrzej Pieczyński, aktor, reżyser teatralny.
Władze PRL i ZSRS podpisały umowy o repatriacji Polaków ze Związku Sowieckiego oraz statusie wojsk sowieckich stacjonujących w Polsce.
Uchwałą Prezydium Rządu powołano do życia Totalizator Sportowy – instytucję, której dochód planowano przeznaczać na budowę i remonty obiektów oraz urządzeń sportowych.
Rząd podjął decyzję o rozwiązaniu Powszechnej Organizacji „Służba Polsce”.
Podczas wspólnego zjazdu Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego podjęto decyzję o połączeniu obu towarzystw i utworzeniu Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK).
Przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Warszawie stanęli byli funkcjonariusze niemieccy w okupowanej stolicy: Ludwig Fischer, Ludwig Leist, Josef Meisinger i Max Daume. W procesie zapadły trzy wyroki śmierci. Leist został skazany na osiem lat więzienia.
Prezydium Krajowej Rady Narodowej zniosło stan wojenny wprowadzony 1 września 1939 r. przez prezydenta Ignacego Mościckiego.
Masakra w Malmedy. Zbrodnia wojenna dokonana przez niemieckich żołnierzy z Waffen SS na 80 amerykańskich jeńcach wojennych w okolicach Malmedy we wschodniej Belgii.
II wojna światowa: deklaracja 12 państw alianckich potępiająca masową zagładę Żydów.
W Piaskach koło Lublina urodził się Andrzej Zaorski, aktor, artysta kabaretowy.
Kanclerz III Rzeszy Adolf Hitler podpisał plan wojny przeciwko Związkowi Sowieckiemu – kryptonim „Barbarossa”.
Na mocy rozporządzenia Hansa Franka utworzono Policję Polską Generalnego Gubernatorstwa, nazywaną od koloru mundurów policją granatową; podlegała ona niemieckiej policji porządkowej.
W Buenos Aires urodził się Jorge Mario Bergoglio, duchowny rzymskokatolicki, jezuita, od 13 marca 2013 r. papież Franciszek.
We Lwowie zmarła Gabriela Zapolska, aktorka, powieściopisarka, dramatopisarka, felietonistka; autorka dramatu „Moralność Pani Dulskiej”.
Sejm Ustawodawczy przyjął ustawę o nadaniu ziemi rolnej na Kresach żołnierzom Wojska Polskiego.
W Płocku urodził się Władysław Broniewski, poeta, tłumacz; żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej; współautor biuletynu poetyckiego „Trzy salwy” (1925), będącego manifestem rewolucyjnej poezji; sekretarz redakcji „Wiadomości Literackich”; w latach 30. zaangażowany m.in. w wydawanie komunizującego „Miesięcznika Literackiego”, trafił do więzienia; w czasie II wojny światowej więzień NKWD, następnie w szeregach armii gen. Władysława Andersa; w 1945 r. powrócił do Polski, włączając się w oficjalny nurt życia literackiego; autor utworów „Zagłębie Dąbrowskie”, „Elegia na śmierć Ludwika Waryńskiego”, „Bagnet na broń”, a także poematu „Słowo o Stalinie”.
W Jarosławiu urodził się Mieczysław Gębarowicz, historyk sztuki, wykładowca Politechniki Lwowskiej i Uniwersytetu Lwowskiego; dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
W Komarnie koło Lwowa urodził się Mieczysław Orłowicz, krajoznawca, współorganizator Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.
W okolicy Santa Marta w Kolumbii zmarł Simon Bolivar, mąż stanu, dowódca wojskowy, bohater walk o wyzwolenie Ameryki Południowej spod władzy Hiszpanów.
Urodził się Krystyn Lach Szyrma, filozof, pisarz i publicysta, tłumacz, działacz polityczny.
W Bonn ochrzczony został Ludwig van Beethoven, jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii, zaliczany do tzw. klasyków wiedeńskich, obok Josepha Haydna i Wolfganga Amadeusza Mozarta; autor m.in. V i IX Symfonii, „Sonaty Księżycowej”, a także opery „Fidelio”.
W Wiedniu zmarła Eleonora Habsburżanka, żona Michała Korybuta Wiśniowieckiego, królowa Polski w latach 1670–1673.