W Krakowie zmarł Ludwik Solski, aktor, reżyser, dyrektor Teatru Miejskiego w Krakowie (1905–1913) oraz Teatru Narodowego w Warszawie (1931–1932 i 1936–1938).
Urodził się Antoni Abraham, pierwowzór postaci Bazylego Miotke, którego Janusz Gajos zagrał w filmie "Kamerdyner". Społecznik nazywany królem Kaszubów, propagator polskości Pomorza, szykanowany z tego powodu przez władze. W czasie I wojny światowej, choć miał już 47 lat, został wcielony do niemieckiego wojska. Wrócił w rodzinne strony z armią Hallera, zamieszkał w Gdyni, był rzecznikiem budowy portu w tym mieście.
W Warszawie zmarła Maria Piątkowska, trzykrotna medalistka mistrzostw Europy w sztafecie 4x100 m i biegu na 80 m przez płotki, trzykrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich, trzykrotna rekordzistka Polski w pięcioboju, jedna z najważniejszych postaci legendarnego Wunderteamu lekkoatletycznego.
W Warszawie zmarła Danuta Rinn, piosenkarka, aktorka.
W Pekinie podpisano chińsko-brytyjski układ dotyczący przekazania przez Wielką Brytanię Chinom w 1997 r. terytorium Hongkongu; Chiny zobowiązały się do zachowania autonomii Hongkongu.
Rada Państwa podjęła uchwałę o zawieszeniu stanu wojennego z dniem 31 grudnia 1982 r.
We Francji gen. Charles de Gaulle w drugiej turze wyborów prezydenckich pokonał Francois Mitterranda.
W Inowrocławiu urodził się Wojciech Polak, biskup, doktor nauk teologicznych, w latach 2003–2014 pełnił funkcję biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej; sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski (2011–2014); od 2014 r. arcybiskup metropolita gnieźnieński i prymas Polski.
W Warszawie w pobliżu lotniska Okęcie doszło do katastrofy lotniczej rejsowego samolotu Vickers Viscount 804, który leciał z Brukseli; zginęli wszyscy na pokładzie – 33 osoby; samolot należał do polskich linii LOT.
W Lublinie urodził się Zbigniew Hołdys, gitarzysta, wokalista, kompozytor, założyciel zespołu Perfect.
Gen. Dwight Eisenhower mianowany został naczelnym dowódcą wojsk NATO w Europie.
We Wrocławiu urodził się Jacek Bromski, reżyser, autor filmów „Sztuka kochania”, „Kuchnia polska”, „Zabij mnie glino” i „U Pana Boga za piecem”; od 1996 r. prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
W stoczni w Trieście zwodowano transatlantyk MS Piłsudski.
Wiaczesław Mołotow został przewodniczącym Rady Komisarzy Ludowych ZSRS.
Utworzono drugi rząd Władysława Grabskiego.
W Warszawie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe prezydenta RP Gabriela Narutowicza.
W Inowrocławiu urodził się Marian Biskup, historyk.
W Paryżu urodziła się Edith Piaf, francuska pieśniarka, do jej najsłynniejszych utworów należą „La Vie en Rose”, „Padam...Padam...”, „Non, Je Ne Regrette Rien” i „Milord”.
We Wrocławiu zmarł Alois Alzheimer, lekarz psychiatra, neuropatolog; szef katedry Psychiatrii Uniwersytetu Wrocławskiego; jako pierwszy sporządził raport pośmiertny z badania mózgu pacjentki, która cierpiała na zaburzenia pamięci, mowy i innych funkcji życiowych, stwierdzając u niej „rozległą przedstarczą atrofię mózgu”; oficjalną nazwę opisanej przez niego chorobie – „choroba Alzheimera” – nadał kongres lekarzy w Lozannie w 1967 r.
Władze austriackie oficjalnie powołały do życia I Brygadę Legionów pod dowództwem Józefa Piłsudskiego.
W Paryżu urodził się Jean Genet, pisarz, autor dramatów „Pokojówki”, „Murzyni”, „Ścisły nadzór” oraz powieści „Dziennik złodzieja” i „Matka Boska Kwietna”.
W Łodzi urodził się Marian Małowist, historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, badacz dziejów gospodarczych średniowiecza i epoki nowożytnej.
Urodził się Leonid Breżniew, sekretarz generalny KC KPZR i przewodniczący Rady Najwyższej ZSRR; sprawując władzę przez osiemnaście lat (1964–1982) odpowiedzialny był m.in. za stłumienie Praskiej Wiosny w 1968 r. i inwazję na Afganistan w 1979 r.
W Zakopanem urodził się Edward Raczyński, dyplomata, polityk; delegat RP przy Lidze Narodów (1932–1934), ambasador w Wielkiej Brytanii (1935–1945); minister spraw zagranicznych rządu RP na uchodźstwie (1941–1943); prezydent RP na uchodźstwie w latach 1979–1986.
W Częstochowie urodził się Bronisław Huberman, skrzypek.
W Płocku urodził się Wacław Lachman, dyrygent, kompozytor, pedagog muzyczny; założyciel Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa”.
Rosjanie aresztowali ostatniego naczelnika Warszawy w Powstaniu Styczniowym Aleksandra Waszkowskiego. Został stracony na stokach Cytadeli Warszawskiej 17 lutego 1865 r.
Ukazała się Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa.
W Żółkwi zmarł Jakub Ludwik Sobieski, syn króla Jana III Sobieskiego, kandydat do tronu po śmierci ojca w 1696 r., uczestnik odsieczy wiedeńskiej w 1683 r.
Zbigniew Oleśnicki został mianowany biskupem krakowskim.
W Awinionie zmarł papież Urban V (1362–1370).
W Kaliszu odbyła się konsekracja Jakuba Świnki na arcybiskupa gnieźnieńskiego.