Rozpoczął działalność Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem.
W Warszawie zakończył się proces przeciwko uczestnikom tzw. afery mięsnej; były dyrektor Stołecznego Przedsiębiorstwa MHM Stanisław Wawrzecki skazany został na karę śmierci - wyrok wykonano.
W Andrudze koło Włodzimierza Wołyńskiego urodził się Krzysztof Chamiec, aktor; wystąpił m.in. w filmach „Panienka z okienka”, „Kierunek Berlin”, „Kazimierz Wielki”, „Strachy” i „Kamienne tablice”.
W Londynie zmarł prof. Zbigniew Siemaszko, żołnierz Armii Andersa, historyk, pisarz i publicysta emigracyjny, nazywany nestorem „polskiego” Londynu. Zajmował się historią wojskowości, historią II wojny światowej, łącznością między emigracją wojenną a krajem, Armią Krajową, Narodowymi Siłami Zbrojnymi.
Pałac Kultury i Nauki (PKiN) w Warszawie został wpisany do rejestru zabytków.
W Warszawie zmarł Jacek Janczarski, satyryk, autor popularnych słuchowisk radiowych „Kocham pana, panie Sułku” i – wspólnie z Maciejem Zembatym – „Rodziny Poszepszyńskich”.
Prymas Józef Glemp na publicznym konsystorzu w Watykanie otrzymał godność kardynała-prezbitera.
W Warszawie zmarł Kazimierz Rudzki, aktor, reżyser, pedagog; znany m.in. z filmów „Eroica”, „Jak rozpętałem II wojnę światową” i serialu „Wojna domowa”.
Specjalny sąd karny w Gdańsku skazał na osiem lat więzienia niemieckiego biskupa Carla M. Spletta, który od 1939 r. był m.in. administratorem apostolskim diecezji chełmińskiej.
We wsi Uście Zielone, położonej w dawnym powiecie buczackim województwa tarnopolskiego, oddziały OUN i UPA zamordowały 133 osoby, przede wszystkim Polaków.
Pierwsze oddziały 1. Armii Wojska Polskiego dotarły do Wału Pomorskiego.
W Warszawie, w odwecie za zastrzelenie przez oddział Kedywu Komendy Głównej AK dowódcy SS i policji dystryktu warszawskiego gen. Franza Kutschery, Niemcy rozstrzelali w ruinach getta 160 osób.
W odwecie za zastrzelenie dowódcy SS i policji dystryktu warszawskiego gen. Franza Kutschery, Niemcy dokonali w Warszawie egzekucji około 300 osób.
W powiecie janowskim Niemcy spalili sześć wsi, a ich mieszkańców wymordowali; w pacyfikacji zginęło od 800 do 1300 Polaków.
Kapitulacja wojsk niemieckich pod Stalingradem; do niewoli sowieckiej dostało się ponad 90 tys. żołnierzy niemieckich, wśród nich dowódca 6 Armii feldmarszałek Friedrich von Paulus; łącznie w wyniku operacji stalingradzkiej Niemcy i ich sojusznicy utracili 1,5 mln zabitych, rannych i wziętych do niewoli.
W obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem Niemcy zamordowali około 1200 Żydów z Sompolna.
W holenderskiej stoczni Vlissingen uroczyście podniesiono polską banderę wojenną na okręcie podwodnym ORP „Orzeł”.
W Wilnie urodził się Ryszard Ber, reżyser filmowy, autor m.in. filmów „Gdzie jest trzeci król”, „Kaszëbë”, „Droga”, „Thais”.
Rozpoczęła działalność rozgłośnia Polskiego Radia w Łodzi.
W Paryżu wydano powieść „Ulisses” Jamesa Joyce'a, uznawana jest za arcydzieło światowej literatury.
W Tule w Rosji urodził się Zbigniew Lengren, rysownik, satyryk, karykaturzysta, autor postaci Profesora Filutka.
W Nowoczerkasku (Rosja) urodził się Witold Łokuciewski, pilot, pułkownik Wojska Polskiego, major RAF, pilot Dywizjonu 303, więzień stalagu Luft III w Żaganiu.
W Cieszynie urodził się Karol Stryja, dyrygent, pedagog, inicjator i dyrektor Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga.
W Krakowie urodził się Szymon Datner, historyk; badał m.in. zbrodnie popełnione na Żydach podczas okupacji niemieckiej w Polsce.
W Łodzi urodził się Kazimierz Krukowski, „Lopek”, aktor, konferansjer, reżyser, literat.
W Warszawie urodził się Kazimierz Kuratowski, matematyk, przedstawiciel warszawskiej szkoły matematycznej.
W Krakowie urodził się Stanisław Grolicki, aktor.
W Płocku urodził się Jerzy Bujalski, lekarz, polityk, minister zdrowia w rządzie W. Witosa; zm. w Auschwitz w 1942 r.
W Warszawie urodził się Tadeusz Zieliński, architekt, autor projektu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Instytutu Radowego i Chemicznego Instytutu Badawczego.
W Ciebłowicach urodził się Błażej Stolarski, działacz ruchu ludowego, minister rolnictwa w rządzie J. Moraczewskiego, w latach 1938–39 wicemarszałek Senatu; rozstrzelany we wrześniu 1939 r.
W Główczynie k. Kalisza urodziła się Maria Koszutska „Wera Kostrzewa”, działaczka komunistyczna, współzałożycielka PPS-Lewicy, członek KPRP i KPP.
We wsi Pieniuga na Grodzieńszczyźnie urodziła się Maria Rodziewiczówna, powieściopisarka, autorka książek „Dewajtis”, „Wrzos”, „Czahary”, „Lato leśnych ludzi”.
W Mostowlanach na Podlasiu urodził się Konstanty Kalinowski, jeden z przywódców Powstania Styczniowego, komisarz Rządu Narodowego na Litwę; stracony przez władze carskie w Wilnie w 1864 r.
Na Wawelu odbyła się koronacja królewska Jana III Sobieskiego i jego żony Marii Kazimiery.
W Łubnej urodził się Maciej Łubieński, arcybiskup gnieźnieński.
W Łukowicy, w powiecie limanowskim urodził się Michał Sędziwój, lekarz i europejskiej sławy alchemik.
W Grójcu urodził się Piotr Skarga, jezuita, teolog, pisarz i kaznodzieja, autor „Żywotów świętych” i „Kazań sejmowych”.
W Vivegano w Lombardii urodziła się Bona Sforza, królowa polska, żona Zygmunta I Starego.
Podczas zjazdu władców dzielnicowych w Jędrzejowie książę Kazimierz II Sprawiedliwy otrzymał całą ziemię sandomierską jako swoją dzielnicę.