> >

O PORTALU

Portal dzieje.pl to codzienny serwis historyczny, setki artykułów dotyczących przede wszystkim najnowszej historii Polski, a także materiały wideo, filmy dokumentalne, archiwalne fotografie, dokumenty oraz infografiki i mapy.

Więcej

Kalendarz historyczny

6 lipca

 • Muzeum archeologiczne i rezerwat "Krzemionki" w Krzemionkach pod Ostrowcem Świętokrzyskim. Fot. PAP/P. Polak

  Krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego został wpisany podczas 43. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Baku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 • Wizyta prezydenta USA Billa Clintona w Polsce w dniach 6-7 lipca 1994 r. Fot. PAP/P. Gęsicki

  Prezydent USA Bill Clinton rozpoczął dwudniową wizytę w Polsce.

 • W Poznaniu zmarła Paulina Buchwald-Pelcowa, historyk literatury i bibliolog, specjalizująca się w literaturze staropolskiej i starodrukach.

 • Zmarła Barbara Pec-Ślesicka, filmowiec, kierownik produkcji licznych filmów fabularnych i seriali telewizyjnych. Współpracowała przez wiele lat z Andrzejem Wajdą (m.in. przy „Weselu”, „Człowieku z marmuru”, „Człowieku z żelaza” i „Pannach z Wilka”, a także „Dantonie”, nagrodzonym w 1983 r. nagrodą BAFTA).

 • W Warszawie zmarł Wojciech Albiński – pisarz zamieszkały w RPA, laureat Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza, autor takich książek jak „Kalahari” (zbiór opowiadań), „Królestwo potrzebuje kata”, „Antylopa szuka myśliwego”.

 • Władysław Szpilman. Fot. PAP/CAF/S. Dąbrowiecki

  W Warszawie zmarł Władysław Szpilman, kompozytor, pianista. Jego losy w okupowanej Warszawie stały się podstawą scenariusza do filmu „Pianista” w reż. Romana Polańskiego.

 • Kłodzko. Powódź tysiąclecia. Lipiec 1997 r. Fot. PAP/L. Wdowiński

  Początek tzw. powodzi tysiąclecia, która wyrządziła szkody w południowej i zachodniej Polsce, m.in. w Kłodzku, Opolu, Wrocławiu, również w Czechach i wschodnich Niemczech (Łużyce); w jej wyniku w Polsce zginęło ponad 50 osób, straty materialne oszacowano na ok. 12 mld złotych.

 • Spotkanie działaczy opozycji z Czechosłowacji i Polski w Masywie Śnieżnika - stoją od L: Piotr Niemczyk, Petr Uhl, Józef Pinior, Adam Michnik, Jan Lityński, Mieczysław Piotrowski, Jaroslav Sabata, Stanislav Devaty, Zbigniew Bujak, Hanna Sabatova, ks. Vaclav Maly, Jan Earnogursky; siedzą od L: Mirosław Jasiński, Zbigniew Romaszewski (z przodu), Zbigniew Janas, Vaclav Havel, Petr Pospichal, Jan Urban (w kapeluszu), Danuta Winiarska (odwrócona), Jacek Kuroń, Ladislav Lis, Sasa Vondra. Fot. PAP/L. Wdowiński

  Powołanie Kręgu Przyjaciół Solidarności Polsko-Czechosłowackiej, do której weszli przedstawiciele opozycji demokratycznej z obu państw.

 • W Krakowie rozpoczęło nadawanie Radio „Solidarność Małopolska”.

 • Powrót piłkarskiej reprezentacji Polski z Mistrzostw Świata: piłkarz Kazimierz Deyna (2L) oraz trenerzy Andrzej Strejlau (3L), Kazimierz Górski (2P), Jacek Gmoch (dół); w centrum popularny dziennikarz sportowy Tomasz Hopfer. Warszawa, 07.1974. Fot. PAP/CAF/S. Jakubowski

  W Monachium na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej reprezentacja Polski pokonała w meczu o trzecie miejsce Brazylię 1:0.

 • W Płocku urodził się Ireneusz Czop, aktor związany z teatrami łódzkimi: Nowym, Powszechnym i Teatrem Jaracza; wystąpił m.in. w filmach „Pokłosie”, „Jack Strong”, „Kochanie, chyba cię zabiłem”, a także w serialu „1920. Wojna i miłość”.

 • W Warszawie urodził się Sławomir Orzechowski, aktor Teatru Współczesnego w Warszawie; wystąpił w filmach „Cud purymowy”, „Warszawa”, „Komornik”, „Daas”, a także w serialach „Sfora”, „Ojciec Mateusz” i „Londyńczycy”.

 • Grzegorz Skawiński. Fot. PAP/S. Kraszewski

  W Mławie urodził się Grzegorz Skawiński, gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny; frontman zespołu Kombi.

 • Jacek Cygan. Fot. PAP/K. Świderski

  W Sosnowcu urodził się Jacek Cygan – autor wielu piosenek, które napisał współpracując z najwybitniejszymi polskimi kompozytorami i wokalistami m.in. Edytą Geppert, Marylą Rodowicz, Sewerynem Krajewskim, Krzesimirem Dębskim, Andrzejem Zauchą; poeta, scenarzysta, juror i organizator festiwali muzycznych.

 • Podpisanie układu między Polską a NRD o granicy – premierzy obu państw: Józef Cyrankiewicz (P) i Otto Grotewohl (L). Zgorzelec, 06.07.1950. Fot. PAP/CAF/J. Baranowski

  W Zgorzelcu podpisano układ pomiędzy Polską a NRD o granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej.

 • George W. Bush. Fot. PAP/R. Pietruszka

  W Stanach Zjednoczonych urodził się George W. Bush, amerykański polityk Partii Republikańskiej, prezydent USA w latach 2001–2009; po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 r. podjął decyzję o rozbiciu Al-Kaidy; zbrojnej inwazji w Afganistanie, następnie w Iraku.

 • Teren b. niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. Fot. PAP/A. Grygiel

  Z KL Auschwitz uciekł pierwszy więzień – Tadeusz Wiejowski. Po ucieczce ukrywał się ponad rok. Jesienią 1941 r. został zatrzymany i osadzony w więzieniu w Jaśle, a następnie rozstrzelany.

 • Józef Weyssenhoff. Fot. NAC

  W Warszawie zmarł Józef Weyssenhoff, pisarz, poeta, krytyk literacki, autor powieści „Soból i Panna”, „Sprawa Dołęgi”, „Puszcza”.

 • Borsuki na wybiegu w Ogrodzie Zoologicznym w Krakowie. 1933 r. Fot. NAC

  Otwarto Ogród Zoologiczny w Krakowie.

 • I sekretarz KC PZPR, premier, gen. Wojciech Jaruzelski ogłasza stan wojenny. Fot. PAP

  W Kurowie koło Puław urodził się Wojciech Jaruzelski, ostatni przywódca PRL, współtwórca Okrągłego Stołu; w 1989 r. wybrany przez Zgromadzenie Narodowe na urząd prezydenta PRL, następnie RP (1989–1990); sybirak, żołnierz 1. Armii WP; w latach 1968–1983 szef MON; odpowiedzialny za udział WP w inwazji na Czechosłowację i wykorzystanie armii do krwawego tłumienia protestów na Wybrzeżu w 1970 r.; w lutym 1981 r. objął urząd premiera; od października 1981 r. do lipca 1989 r. I sekretarz KC PZPR; w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. wprowadził stan wojenny, stając na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON); odpowiedzialny za masowe represje stosowane w tym okresie wobec społeczeństwa; w 1985 r. zrezygnował z funkcji premiera, obejmując stanowisko przewodniczącego Rady Państwa (1985–1989); zmarł w Warszawie 25 maja 2014 r.

 • Maria Teresa Ledóchowska. Źródło: CBN Polona

  W Rzymie zmarła Maria Teresa Ledóchowska, misjonarka, pisarka; założycielka Sodalicji Św. Piotra Klawera – zgromadzenia zakonnego prowadzącego misje w Afryce; beatyfikowana w 1975 r.

 • Wszedł do służby niemiecki pancernik SMS Schleswig-Holstein, znany z ataku na Westerplatte 1 września 1939 r.

 • Stanisław Rembek. Źródło: CBN Polona

  W Łodzi urodził się Stanisław Rembek, pisarz, autor powieści „Nagan”, „Wyrok na Franciszka Kłosa” i „W polu”.

 • W Opocznie koło Radomia urodził się Włodzimierz Perzyński, prozaik, komediopisarz, publicysta.

 • Zygmunt Chmieleński. Źródło: CBN Polona

  Powstanie Styczniowe: oddział Zygmunta Chmieleńskiego odniósł zwycięstwo nad oddziałem rosyjskim w bitwie pod Janowem koło Częstochowy.

 • We Wrocławiu zmarł Karol Godula, przedsiębiorca, współtwórca śląskiego przemysłu, właściciel kompleksu kopalń i hut cynku.

 • „Portret Władysława Żeleńskiego” Jacka Malczewskiego. Źródło: Wikimedia Commons

  W Grodkowicach pod Krakowem urodził się Władysław Żeleński, kompozytor, pianista, dyrygent i pedagog.

 • Pod Wagram, w bitwie rozstrzygającej o losach kampanii 1809 r., wojska Napoleona pokonały armię austriacką; straty francuskie – 38 tys. ofiar; austriackie – ponad 40 tys. ofiar.

 • W Carskim Siole w Rosji urodził się Mikołaj I Romanow – car Rosji w latach 1825–1855.

 • W Brodowie na Wołyniu urodził się Jan Paweł Woronicz, arcybiskup warszawski i prymas Królestwa Polskiego, poeta; część źródeł jako datę jego urodzenia podaje 28 czerwca 1757 r.

 • Albrecht Hohenzollern, siostrzeniec króla Zygmunta I, wybrany został przez kapitułę zakonu krzyżackiego na urząd wielkiego mistrza. W chwili wyboru miał 21 lat i był najmłodszym wielkim mistrzem w historii zakonu.

 • Król Węgier Karol Robert poślubił królewnę Elżbietę Łokietkównę, która została również koronowana na królową Węgier. Mariaż był początkiem polsko-węgierskiego sojuszu politycznego.

 • Księżna Kinga ufundowała klasztor klarysek w Starym Sączu i przeznaczyła na jego potrzeby swoje włości w ziemi sądeckiej.