W Jerozolimie odbyło się prawykonanie monumentalnego dzieła symfonicznego Krzysztofa Pendereckiego pt. „Siedem bram Jerozolimy”, skomponowanego z okazji 3000-lecia założenia tego miasta.
W Warszawie zmarł Edward Osóbka-Morawski, działacz socjalistyczny; współzałożyciel i wiceprzewodniczący KRN, od 1944 r. przewodniczący PKWN, a następnie premier tzw. Rządu Tymczasowego uznawanego przez ZSRS; w latach 1945–1947 premier Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej.
W Warszawie zmarła Mira Zimińska-Sygietyńska, aktorka, reżyser, pedagog, wieloletnia dyrektorka Zespołu "Mazowsze".
W Warszawie zmarł Andrzej Szczepkowski, aktor, reżyser teatralny, pedagog warszawskiej PWST; zagrał m.in. w filmach „Obywatel Piszczyk”, „Awantura o Basię”, „Jezioro Bodeńskie” oraz w serialu telewizyjnym „Wojna domowa”.
W Warszawie zmarł Tadeusz Trojanowski, zapaśnik, trener, siedmiokrotny mistrz Polski w stylu wolnym, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Rzymie (1960).
Zmarł Mieczysław Jagielski, ekonomista, prof. SGPiS, członek Biura Politycznego KC PZPR (1971–1981), wicepremier w latach 1970–1981. W sierpniu 1980 r. przewodniczył komisji rządowej, która w Stoczni Gdańskiej podpisała porozumienie z Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym.
W Warszawie zmarła Agnieszka Osiecka, poetka, dziennikarka, autorka tekstów ponad 2 tys. piosenek, wiele z nich, m.in. „Okularnicy” czy „Małgośka”, przeszło do klasyki polskiej piosenki.
W Warszawie zmarła Teresa Tuszyńska, aktorka, modelka, znana z ról w filmach „Rozwodów nie będzie”, „Tarpany”, „Biały niedźwiedź”, „Poczmistrz”; największą popularność przyniosła jej rola Margueritte w filmie Janusza Morgensterna „Do widzenia, do jutra”.
W Londynie zmarł Tadeusz Żenczykowski, prezes Związku Polskiej Młodzieży Demokratycznej, szef oddziału propagandy Obozu Zjednoczenia Narodowego, poseł na Sejm (1938); od 1940 r. w Biurze Informacji i Propagandy KG ZWZ-AK; w latach 1954–1972 redaktor, a następnie zastępca dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
W Bretanii zmarła Janina Brochwiczówna, aktorka teatralna i filmowa, artystka kabaretowa, znana m.in. z ról w filmach „Każdemu wolno kochać”, „Żona i nie żona”; od 1945 roku przebywała na emigracji.
Zgromadzenie Narodowe przyjęło nową Konstytucję RP; po przyjęciu jej w referendum przez Polaków i podpisaniu przez prezydenta weszła w życie 17 października 1997 r.
Sejm uchwalił ustawę lustracyjną.
W Warszawie zmarła Iwa Młodnicka, aktorka.
W Paryżu zmarł Roland Topor, urodzony w rodzinie polskich Żydów, francuski malarz, rysownik, scenarzysta, powieściopisarz, dramaturg i aktor.
W Warszawie zmarła gen. Maria Wittek, członkini Polskiej Organizacji Wojskowej, komendant Przysposobienia Wojskowego Kobiet i Wojskowej Służby Kobiet, pierwsza Polka mianowana na stopień generała Wojska Polskiego.
Sejm uchwalił ustawę o Polskiej Akademii Nauk.
W Krakowie zmarł Piotr Skrzynecki, założyciel kabaretu Piwnica pod Baranami, jego wieloletni konferansjer i lider.
W Warszawie zmarł Andrzej Drawicz, pisarz, krytyk literacki, tłumacz, znawca literatury rosyjskiej i problematyki wschodniej, prezes Komitetu ds. Radia i Telewizji w latach 1989–1991.
Prezydenci Polski i Ukrainy Aleksander Kwaśniewski i Leonid Kuczma podpisali w Kijowie wspólne oświadczenie o porozumieniu i pojednaniu.
W Londynie zmarł Stanisław Swianiewicz – ekonomista, prawnik, sowietolog, który ocalał ze zbrodni katyńskiej; dzięki jego relacji wiadomo jak wyglądał wyładunek polskich jeńców z wagonów do pojazdów więziennych na stacji Gniezdowo, skąd przewożono ich do Lasu Katyńskiego.
Odbyło się referendum konstytucyjne: za przyjęciem nowej ustawy zasadniczej głosowało 52,71 proc., przeciw 45,89 proc; frekwencja 42,86 proc. Nową Konstytucję Zgromadzenie Narodowe przyjęło 2 kwietnia; po podpisaniu jej przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego weszła w życie 17 października 1997 r.
Początek VI pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski.
Sejm przyjął nowy Kodeks karny, w którym kara śmierci została zastąpiona karą dożywotniego pozbawienia wolności.
Papież Jan Paweł II kanonizował królową Jadwigę Andegaweńską.
W Krośnie papież Jan Paweł II kanonizował Jana z Dukli.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę lustracyjną uchwaloną przez Sejm w kwietniu 1997 roku; ustawa weszła w życie 1 sierpnia 1997 roku.
W Warszawie zmarł Leon Jeannot, reżyser, scenarzysta, autor filmów „Człowiek z M-3”, „Bumerang” i „Zawiłości uczuć”.
Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą do polskiego prawa instytucję „świadka koronnego”.
Początek tzw. powodzi tysiąclecia, która wyrządziła szkody w południowej i zachodniej Polsce, m.in. w Kłodzku, Opolu, Wrocławiu, również w Czechach i wschodnich Niemczech (Łużyce); w jej wyniku w Polsce zginęło ponad 50 osób, straty materialne oszacowano na ok. 12 mld złotych.
W Madrycie na szczycie szefów państw i rządów NATO podjęto decyzje o zaproszeniu Polski, Czech i Węgier do rozmów w sprawie członkostwa w Sojuszu.
Oddano do użytku zaporę na Dunajcu.
Do Wrocławia dotarła wielka fala powodziowa, nazywana „powodzią tysiąclecia”.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał Konstytucję RP.
Sejm przyjął ustawę o Trybunale Konstytucyjnym.
We Wrocławiu zmarł Robert Satanowski, dyrygent, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Warszawie (1982–1991), wieloletni prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków; w czasie II wojny światowej dowodził oddziałem partyzanckim im. T. Kościuszki, a następnie zgrupowaniem partyzantki pod nazwą „Jeszcze Polska nie zginęła”, podległym dowództwu sowieckiego Ukraińskiego Sztabu Partyzanckiego; zgrupowanie to było schronieniem dla Polaków, zagrożonych na Wołyniu ludobójczym terrorem OUN-UPA.
W Warszawie zmarł Cezary Julski, aktor teatralny i filmowy.
W Karlsruhe zmarł Ernest Wilimowski, piłkarz, zawodnik m.in. Ruchu Chorzów, z którym czterokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski, dwukrotny król strzelców rozgrywek ligowych; wielokrotny reprezentant Polski, w czasie mistrzostw świata w 1938 r. w meczu z Brazylią strzelił 4 bramki. W 1939 r. przyjął obywatelstwo niemieckie, w następnych latach występował w reprezentacji Niemiec.
Premiera filmu „Historie miłosne” w reżyserii Jerzego Stuhra.
W Polsce odbyły się wybory parlamentarne. Wyniki wyborów do Sejmu: Akcja Wyborcza Solidarność 33,83 proc., Sojusz Lewicy Demokratycznej 27,13 proc., Unia Wolności 13,37 proc., Polskie Stronnictwo Ludowe 7,31 proc., Ruch Odbudowy Polski 5,56 proc. W Senacie AWS zdobyła 51 mandatów, SLD 28, UW 8, ROP 5, PSL 3. Pięć mandatów uzyskali kandydaci niezależni. Frekwencja: 47,93 proc.
Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo przeciwko płk. Ryszardowi Kuklińskiemu, uznając, że podejmując współpracę z amerykańskim wywiadem działał na rzecz Polski oraz w stanie „wyższej konieczności”.
W Skolimowie zmarła Maria Modzelewska, aktorka.
Premiera filmu „Szczęśliwego Nowego Jorku” w reżyserii Janusza Zaorskiego.
Państwa Unii Europejskiej parafowały Traktat Amsterdamski.
Telewizja TVN rozpoczęła nadawanie pierwszych programów; tego samego dnia po raz pierwszy wyemitowane program informacyjny „Fakty”.
Weszła w życie nowa Konstytucja RP.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski desygnował prof. Jerzego Buzka na stanowisko prezesa Rady Ministrów.
W Warszawie zmarł Leonard Andrzejewski, aktor.
Inauguracyjne posiedzenie Sejmu III kadencji; marszałkiem Sejmu wybrany został Maciej Płażyński z AWS.
Zaprzysiężony został rząd Jerzego Buzka.
W Oksfordzie zmarł Isaiah Berlin, filozof, historyk idei.
Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Jerzego Buzka.
W Katowicach Sąd Wojewódzki uniewinnił byłych milicjantów oskarżonych o spowodowanie śmierci górników z kopalni „Wujek” na początku stanu wojennego; był to pierwszy proces w tej sprawie po upadku komunizmu.
Premiera serialu telewizyjnego „Boża podszewka” w reżyserii Izabelli Cywińskiej.
Rada Języka Polskiego przyjęła uchwałę, zgodnie z którą imiesłowy przymiotnikowe z partykułą „nie” piszemy zawsze łącznie.
W Warszawie zmarł Jan Wilkowski, reżyser, aktor, pedagog, jeden z najwybitniejszych twórców polskiego teatru lalkowego.
W Tokio zmarł Toshiro Mifune, japoński aktor, producent filmowy.
W Warszawie zmarł arcybiskup Bronisław Dąbrowski, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski (1969–1993); przez wiele lat przewodniczył delegacji Konferencji Episkopatu ds. Stosunków z Rządem PRL; uczestnik rozmów przygotowujących Okrągły Stół.
W Warszawie zmarł Czesław Byszewski, aktor, lektor Polskiego Radia.