Premiera filmu „Europa, Europa” w reżyserii Agnieszki Holland.
W Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej.
We Wrocławiu zmarł Jan Kaczmarek, satyryk, autor piosenek i felietonista.
Sejm RP podjął uchwałę ustanawiającą dzień 13 kwietnia jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
W drugiej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie zwyciężył urzędujący prezydent Leonid Kuczma.
W Warszawie minister spraw zagranicznych Polski Krzysztof Skubiszewski i minister spraw zagranicznych RFN Hans-Dietrich Genscher podpisali traktat potwierdzający kształt istniejącej granicy polsko-niemieckiej.
W Warszawie zmarł Adolf Rudnicki, pisarz.
W Warszawie zmarł prof. Edward Habich, inżynier, mechanik, wynalazca, konstruktor czołgów i ciągników w okresie międzywojennym.
Powstał Ruch Polityki Realnej, przekształcony następnie w Unię Polityki Realnej.
Stan wojenny: do Gdańska powrócił uwolniony przez władze komunistyczne z internowania Lech Wałęsa.
Premiera filmu „Wściekły byk” w reżyserii Martina Scorsese, nagrodzonego dwoma Oscarami.
W Ziębicach urodziła się Edyta Górniak, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów.
Premiera serialu telewizyjnego „Przygody Pana Michała” w reżyserii Pawła Komorowskiego.
W Warszawie urodził się Stanisław Karczewski, polityk, lekarz chirurg, od 2003 r. członek PiS; wieloletni senator; od 2015 r. marszałek Senatu IX kadencji.
W Yffiniac w Bretanii urodził się Bernard Hinault, jeden z najsławniejszych francuskich kolarzy, pięciokrotny triumfator wyścigu Tour de France, trzykrotny zwycięzca Giro d'Italia; mistrz świata z 1980 r.
W Pruszkowie urodził się Leszek Cichy, himalaista, który jako pierwszy Polak zdobył tzw. Koronę Ziemi, wchodząc na najwyższe szczyty siedmiu kontynentów. W 1980 r. wspólnie z Krzysztofem Wielickim dokonał pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest.
Prezydium rządu podjęło uchwałę o wybudowaniu w Warszawie do 1956 r. linii metra.
W Warszawie Gestapo aresztowało członków KC PPR: Pawła Findera (I sekretarz) i Małgorzatę Fornalską.
W Warszawie w Łazienkach Królewskich odsłonięto pomnik Fryderyka Chopina, monument wykonano wg projektu Wacława Szymanowskiego.
Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu pełnię władzy państwowej.
Ukazał się pierwszy tom powieści Marcela Prousta „W poszukiwaniu utraconego czasu”.
W Mińsku urodził się Jerzy Putrament, pisarz, działacz polityczny, członek KC PZPR; autor powieści „Bołdyn”.
W Warszawie urodził się Władysław Kopaliński, leksykograf, tłumacz, wydawca. Autor m.in. „Słownika mitów i tradycji kultury”, „Słownika eponimów czyli wyrazów odimiennych” i „Opowieści o rzeczach powszednich”.
W Białymstoku urodził się Alfons Karny, rzeźbiarz.
W Besku koło Sanoka urodził się Józef Orwid, aktor.
W Allahabadzie urodził się Jawaharlal Nehru, jeden z przywódców Indyjskiego Kongresu Narodowego, pierwszy premier niepodległych Indii (1947-1964).
We Lwowie urodził się Leopold Staff, poeta, dramatopisarz, tłumacz.
W Paryżu urodził się Claude Monet, malarz, jeden z twórców impresjonizmu, autor m.in. obrazu „Impresja, wschód słońca” oraz serii dzieł przedstawiających ten sam motyw w różnym oświetleniu – „Katedra w Rouen” i „Nenufary”, a także dzieła „Plaża w Pourville”, znajdującego się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Gen. Jan Henryk Dąbrowski wydał rozkaz do „bywszego wojska polskiego” rozpoczynając nabór do Armii Księstwa Warszawskiego.
W Międzyrzeczu Podlaskim zmarł Grzegorz Piramowicz, jezuita, pedagog, sekretarz Komisji Edukacji Narodowej i Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych, członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk, autor wielu publikacji dotyczących oświaty.
W Little Britain w stanie Pensylwania urodził się Robert Fulton, inżynier, wynalazca, konstruktor pierwszego statku parowego, a także łodzi podwodnych „Nautilus”.
Zmarł Aleksander Newski, władca Nowogrodu Wielkiego, książę kijowski, włodzimiersko-suzdalski; pokonał wojska szwedzkie nad Newą (1240) i kawalerów mieczowych na zamarzniętym jeziorze Pejpus (1242); święty prawosławny.