W Antoszwińciach na Wileńszczyźnie urodził się Andrzej Towiański, filozof, reprezentant mesjanizmu polskiego, założyciel sekty religijnej, nazywanej Kołem Sprawy Bożej.
W kościele Przemienienia Pańskiego w Nowogródku został ochrzczony Adam Mickiewicz.
W Warszawie urodził się Konstanty Hegel, rzeźbiarz, autor m.in. pomnika Syrenki na warszawskim Starym Mieście.
W Moskwie urodził się Aleksander Puszkin, poeta, dramaturg, prozaik.
Inżynier wojsk napoleońskich Pierre-Francois Bouchard odkrył tzw. kamień z Rosetty – bazaltową płytę z I wieku p.n.e. z wyrytymi inskrypcjami, dzięki którym możliwe stało odczytanie egipskiego pisma hieroglificznego.
W Berezówce na Wołyniu zmarł Marek Jandołowicz, karmelita, przywódca duchowy konfederatów barskich, więziony przez władze carskie; był pierwowzorem tytułowej postaci z dramatu Juliusza Słowackiego „Ksiądz Marek” z 1843.
Napoleon Bonaparte dokonał zamachu stanu, obalając Dyrektoriat oraz likwidując Radę Starszych i Radę Pięciuset; władzę we Francji objął jako pierwszy konsul.
Urodził się Ferdynand Werner, szanowany farmaceuta pochodzący ze spolszczonej rodziny niemieckich luteran, która osiedliła się w Warszawie pod koniec XVIII wieku. Za przykładem ojca, który na czele swych czeladników walczył w insurekcji kościuszkowskiej, Ferdynand wziął udział w powstaniu listopadowym (jako porucznik w Gwardii Narodowej) i został odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari. Niedługo później od cara Mikołaja I otrzymał brylantowy pierścień - za pracę przy ustawie regulującej działalność aptek i drogerii.
W Mount Vernon w stanie w stanie Wirginia zmarł George Washington, naczelny wódz w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, pierwszy prezydent USA (1789–1797).
W Tuhanowiczach urodziła się Maryla Wereszczakówna, szlachcianka, młodzieńcza miłość Adama Mickiewicza, upamiętniona w IV części „Dziadów” oraz wierszach „Do M***” i „Kurhanek Maryli”.