Urodził się Rufin Piotrowski, działacz polityczny, uczestnik Powstania Listopadowego, pamiętnikarz.
W Krakowie urodził się Józef Kremer, filozof, historyk sztuki, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, współzałożyciel Akademii Umiejętności, żołnierz Powstania Listopadowego.
W Krechowcach na Pokuciu urodził się August Bielowski, historyk, pisarz, wydawca, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, powstaniec listopadowy, pomysłodawca i autor serii „Momumenta Poloniae Historica”.
Wybuchło powstanie wielkopolskie. Ludność polska wystąpiła przeciwko Prusakom. 6 listopada 1806 roku do Poznania wjechali owacyjnie witany gen. Jan Henryk Dąbrowski oraz Józef Wybicki, którzy następnie przejęli władzę cywilną i wojskową w mieście. Dzień później, 7 listopada, Dąbrowski wydał odezwę do jego mieszkańców.
W Wilnie urodziła się Emilia Plater, uczestniczka Powstania Listopadowego na Żmudzi. Jej postać stała się symbolem walki o niepodległość.
Gen. Jan Henryk Dąbrowski wydał rozkaz do „bywszego wojska polskiego” rozpoczynając nabór do armii Księstwa Warszawskiego.
Napoleon I Bonaparte przybył do Poznania; francuskie wojska zajęły opuszczoną przez Prusaków Warszawę.
Urodził się Jan Tomasz Seweryn Jasiński, aktor, reżyser i dyrektor teatralny.
Pod Pułtuskiem doszło do bitwy pomiędzy francuskim korpusem marszałka Jeana Lannesa a wojskami rosyjskimi.
Imperium Osmańskie wypowiedziało wojnę Cesarstwu Rosyjskiemu; w jej wyniku Besarabia (część Mołdawii i Ukrainy) została przyłączona do Rosji.