W Bystrzejowicach na Lubelszczyźnie urodził się Jan Ludwik Popławski, publicysta, współzałożyciel Ligi Narodowej i Stronnictwa Demokratyczno-Narodowego.
W Elsnerowie, obecnie część Warszawy, zmarł Józef Elsner, kompozytor, pedagog, nauczyciel Fryderyka Chopina.
W Śremie urodził się Heliodor Święcicki, lekarz, filantrop, społecznik; współzałożyciel i pierwszy rektor Uniwersytetu Poznańskiego.
W Krakowie zmarł gen. Józef Chłopicki, uczestnik wojny polsko-rosyjskiej 1792 r., wojen napoleońskich; wódz naczelny wojsk polskich i dyktator w czasie Powstania Listopadowego.
W Paryżu zmarła księżna Maria Wirtemberska, z domu Czartoryska, filantropka, pisarka, autorka powieści sentymentalnej „Malwina”.
Wojna krymska: porażka wojsk rosyjskich w bitwie pod Inkermanem; straty sił angielsko-francuskich: ponad 3 tys. ofiar; straty rosyjskie: ponad 10 tys. ofiar.
Wielki sztorm na Morzu Czarnym. W jego trakcie zatonęło lub zostało uszkodzonych co najmniej 37 statków z zaopatrzeniem dla brytyjsko-francuskich wojsk walczących z rosyjskimi na Krymie. Bezpośrednim skutkiem był głód w szeregach wojsk alianckich (i przedłużenie wojny). Pośrednim skutkiem było uruchomienie w kilku krajach nowoczesnych służb meteorologicznych.
Urodził się Jan Sztolcman, zoolog, ornitolog i i naukowiec, który podczas podróży do Peru i Ekwadoru badał tamtejszą florę i faunę (odkrył kilka gatunków ptaków i jako jeden z pierwszych opisał żyjące w dolinach Kordylierów kolibry). Po powrocie do Warszawy objął kierownictwo Muzeum Zoologicznego Branickich, a następnie został wicedyrektorem Państwowego Muzeum Zoologicznego. Był też inicjatorem programu ochrony żubra.
Papież Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.