W nocy z 22 na 23 lutego upadła Cytadela – ostatni punkt niemieckiej obrony w Poznaniu.
Urodził się Janusz Durko. Był historykiem i varsavianistą, w latach 1951-2003 dyrektorem Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy (obecnie jest to Muzeum Warszawy). W czasie II wojny światowej dał schronienie ok. 20 uciekinierom z warszawskiego getta, za co w 1989 r. został uhonorowany tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Zmarł Jan Piotr Norblin (Jean-Pierre Norblin), jeden z najważniejszych malarzy okresu stanisławowskiego. Od 1774 r. przebywał w Polsce, był twórcą pejzaży i scen rodzajowych (odmalował np. targ na konie na ul. Królewskiej w Warszawie). Był świadkiem insurekcji kościuszkowskiej - najbardziej jego znany obraz z tego czasu to "Wieszanie zdrajców", stworzył też szkice z walk na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, rzezi Pragi oraz bitwy pod Racławicami.
Zmarł Tadeusz Chyła, piosenkarz, kompozytor, gitarzysta, satyryk, aktor, członek „Silnej Grupy Pod Wezwaniem”, autor muzyki i wykonawca m.in. tekstu Andrzeja Waligórskiego „Ballada o cysorzu”.
W Warszawie zmarł Kazimierz Żygulski, socjolog kultury, działacz polityczny, więzień sowieckich łagrów, minister kultury w latach 1982–1986.
Z linii montażowej Fabryki Samochodów Osobowych zjechał ostatni wyprodukowany tam samochód (Chevrolet Aveo).
W Warszawie zmarł Franciszek Starowieyski ps. Jan Byk, malarz, grafik, scenograf, twórca tzw. Teatru Rysowania, uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu, autor ilustracji, kolekcjoner.
W Warszawie zmarł prof. Lech Falandysz, prawnik, minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy.
W fińskiej miejscowości Lahti Adam Małysz zdobył swój pierwszy tytuł mistrza świata.
Premier Jerzy Buzek złożył kontrasygnatę pod Aktem Ratyfikacyjnym Traktatu Północnoatlantyckiego.
Papież Jan Paweł II i prezydent Aleksander Kwaśniewski ratyfikowali konkordat pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską.
Marian Krzaklewski wybrany został przewodniczącym NSZZ „Solidarność”.
W Warszawie zmarł Mieczysław Milecki, aktor teatralny i filmowy, znany z filmów „Zbrodniarz i panna”, „Pingwin” i serialu „Podziemny front”.
W Wałczu urodził się Michał Kubiak, siatkarz, mistrz świata z 2014 roku, członek zwycięskiej drużyny Ligi Światowej, medalista mistrzostw Europy i Pucharu Świata.
W Poznaniu zmarł Edmund Szyc, piłkarz, działacz sportowy, współzałożyciel klubu Warta Poznań (1912), powstaniec wielkopolski.
Premiera filmu „Bohater roku” w reżyserii Feliksa Falka, z Jerzym Stuhrem w roli głównej.
Stan wojenny: w Warszawie zmarł funkcjonariusz MO st. sierżant Zdzisław Karos, postrzelony kilka dni wcześniej, podczas próby rozbrojenia go przez członków organizacji Siły Zbrojne Polski Podziemnej, założonej przez grupę nastolatków w Grodzisku Mazowieckim.
W Moskwie rozpoczął się XXVI Zjazd KPZR. W jego obradach uczestniczyła polska delegacja z Wojciechem Jaruzelskim i Stanisławem Kanią na czele.
W Katowicach powstał Komitet Wolnych Związków Zawodowych, jego założycielami byli Kazimierz Świtoń, Roman Kściuczek, Ignacy Pines, Władysław Sulecki i Tadeusz Kicki.
W Warszawie zmarł Leon Wójcikowski, tancerz, choreograf, solista Les Ballets Russes Sergiusza Diagilewa i baletu Anny Pawłowej, kierownik Polskiego Baletu Reprezentacyjnego, profesor warszawskiej PWST.
W Warszawie urodził się Andrzej Saramonowicz, scenarzysta, reżyser, dziennikarz, autor komedii „Ciało” i „Testosteron”.
W Bydgoszczy urodził się Radosław Sikorski, polityk, minister obrony narodowej w rządzie PiS (2005–2007), szef MSZ w rządach PO (2007–2014 i od 2023 r.), marszałek Sejmu VII kadencji.
W Warszawie zmarł gen. Bolesław Szarecki, lekarz-chirurg; od 1941 r. szef służby zdrowia Armii Polskiej w ZSRS, następnie naczelny chirurg II Korpusu Polskiego (1944–1945); po wojnie powrócił do kraju; w latach 1949–1957 naczelny chirurg WP.
W Warszawie urodził się Tomasz Stockinger, aktor, znany m.in. z ról w filmach „Sto koni do stu brzegów”, „Znachor”, „Lata dwudzieste, lata trzydzieste…” oraz roli doktora Lubicza w serialu „Klan”.
W Warszawie urodziła się Ewa Bem, piosenkarka i wokalistka jazzowa, autorka tekstów, wykonawczyni takich przebojów jak: „Wyszłam za mąż zaraz wracam”, „Żyj kolorowo”, „Moje serce to jest muzyk”.
Na Morzu Czarnym zatonął statek „Struma”, omyłkowo storpedowany przez sowiecki okręt podwodny, na jego pokładzie znajdowało się 769 rumuńskich Żydów.
W Srebrnikach urodziła się Urszula Modrzyńska, aktorka filmowa i teatralna, odtwórczyni ról Doroty w „Pokoleniu” Andrzeja Wajdy oraz Jagienki w „Krzyżakach” Aleksandra Forda.
W Wilnie urodził się Antoni Uniechowski, plastyk, scenograf, ilustrator książek m.in. „Popiołów” Stefana Żeromskiego, „Lalki” Bolesława Prusa.
W Warszawie urodził się Stefan Osiecki, filmowiec, grafik, alpinista, żołnierz kampanii wrześniowej; jego imieniem nazwano jeden ze szczytów w chilijskich Andach – Cerro Osiecki.
W Warszawie urodził się Kazimierz Funk, biochemik, odkrywca witamin i twórca nauki o nich.
Powstanie Styczniowe: po porażkach odniesionych pod Krzywosądzem i Nową Wsią Ludwik Mierosławski zrzekł się stanowiska dyktatora powstania i opuścił Królestwo Polskie.
W Paryżu zmarł Zygmunt Krasiński, poeta, dramatopisarz, prozaik, filozof; autor „Nie-Boskiej komedii”, zaliczany w XIX w. obok Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza do trójki polskich „wieszczów”.
W Warszawie urodził się Julian Ochorowicz, psycholog, filozof, fotografik i wynalazca.
W Luneville we Francji zmarł Stanisław Leszczyński, król Polski w latach 1704–1709 i 1733–1736; książę Lotaryngii.