W Krakowie zmarł Henryk Halkowski, historyk, dziennikarz, znawca i popularyzator historii krakowskich Żydów.
W Toruniu zmarła gen. Elżbieta Zawacka, kurierka i emisariuszka KG ZWZ-AK, jedyna kobieta wśród cichociemnych. Po wojnie więziona przez władze komunistyczne.
W Warszawie zmarła Joanna Guze, tłumaczka z języka francuskiego, autorka książek poświęconych historii sztuki.
Odbył się ostatni lot sowieckiego samolotu transportowego An-26 Sił Powietrznych RP. Samoloty zostały zastąpione przez nowe transportowce CASA C-295.
W Warszawie zmarł Stanisław Karolkiewicz, ps. Szczęsny, od września 1939 r. działał w antysowieckiej partyzantce; w latach 1940–1941 więziony przez NKWD; żołnierz Armii Krajowej; w 1947 r. skazany przez władze komunistyczne na karę 13 lat więzienia; zwolniony w październiku 1955 r.; współzałożyciel Światowego Związku Żołnierzy AK, w latach 1995–2005 jego prezes.
W Warszawie zmarł Witold Zalewski, pisarz, autor powieści socrealistycznych „Traktory zdobędą wiosnę”, „Urodzaj”, dziennikarz, kierownik literacki Zespołu Filmowego „Tor”.
W Krakowie zmarła Maria Orwid, psychiatra, pionierka terapii rodzinnej, współtwórczyni wraz z Antonim Kępińskim „programu oświęcimskiego” – badań nad traumą poobozową i programu pomocy psychologicznej dla b. więźniów obozów koncentracyjnych.
W Krakowie zmarł Jan Błoński, historyk literatury, wybitny krytyk literacki, tłumacz, uznanie w świecie literackim przyniosły mu jego interpretacje dzieł klasyków XX wieku: Prousta, Becketta, Stanisława Ignacego Witkiewicza. Pisał też o Gombrowiczu, Miłoszu i Mrożku; w 1987 r. w „Tygodniku Powszechnym” ukazał się jego tekst „Biedni Polacy patrzą na getto”, oceniany jako niezwykle ważny dla stosunków polsko-żydowskich.
W życie weszła ustawa znosząca w Polsce obowiązkową służbę wojskową.
Sejm powołał komisję śledczą do zbadania okoliczności porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika.
W Warszawie zmarł Stanisław Sieradzki, ps. Świst, żołnierz kompanii „Rudy” batalionu „Zośka” AK, harcerz, więzień stalinowski, skazany w 1953 roku na karę śmierci, zwolniony w 1956 roku.
W Vila Real de Santo Antonio w Portugalii zmarła Kamila Skolimowska, mistrzyni olimpijska z Sydney w rzucie młotem.
W Warszawie zmarł Franciszek Starowieyski ps. Jan Byk, malarz, grafik, scenograf, twórca tzw. Teatru Rysowania, uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu, autor ilustracji, kolekcjoner.
W Warszawie zmarł Tadeusz Sumiński, ps. Leszczyc, fotografik, żołnierz batalionu „Zośka”, powstaniec warszawski.
W Łodzi zmarł Zbigniew Chmielewski, reżyser, scenarzysta; autor seriali „Daleko od szosy” i „Blisko, coraz bliżej”.
W Krakowie zmarł Grzegorz Borek, ps. Bolec, muzyk, aktor, jeden z pierwszych wykonawców hip-hopu w Polsce, znany m.in. z filmów „Poniedziałek”, „Wtorek”, „Chaos”.
W Warszawie zmarł prof. Zbigniew Religa, kardiochirurg, twórca oddziału kardiochirurgii w Zabrzu, gdzie w 1985 r. dokonał pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca; w latach 2005–2007 minister zdrowia w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.
W Warszawie zmarła Zofia Saretok, aktorka teatralna i filmowa, wystąpiła m.in. w filmach „Kazimierz Wielki”, „Duet”, „Królowa Bona” i serialu „Trzecia granica”.
W Warszawie zmarł prof. Paweł Wieczorkiewicz, historyk, sowietolog; autor m.in. książek „Łańcuch śmierci: czystka w Armii Czerwonej 1937–1939”, „Sprawa Tuchaczewskiego”, „Historia polityczna Polski 1935–1945”, „Historia wojen morskich”.
Cała czteroosobowa załoga zginęła w katastrofie należącego do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej samolotu Bryza na lotnisku wojskowym w Gdyni-Babich Dołach.
W Kielcach w meczu eliminacji mistrzostw świata w piłce nożnej reprezentacja Polski odniosła najwyższe zwycięstwo w swojej historii pokonując 10:0 San Marino.
W Warszawie zmarł Wojciech Alaborski, aktor filmowy i teatralny, znany m.in. z ról w filmach „Znak orła”, „Akcja pod Arsenałem”, „Bestia”, „Człowiek z żelaza”.
W Warszawie zmarł Andrzej Stelmachowski, prawnik, doradca komitetu strajkowego w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., uczestnik obrad Okrągłego Stołu, marszałek Senatu (1989–1991), minister edukacji narodowej (1991–1992); prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska w latach 1990–2008.
Sejm przyjął ustawę o budowie gazoportu w Świnoujściu.
Premiera filmu „Tatarak” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Himalaistka Kinga Baranowska weszła na szczyt Kanczendzongi w Himalajach, dzięki czemu Polska została pierwszym krajem, którego przedstawicielki zdobyły wszystkie ośmiotysięczniki.
W Warszawie zmarł Marek Walczewski, aktor, znany m.in. z ról w filmach „Wesele”, „Ziemia obiecana”, „Śmierć prezydenta”, „Golem”, a także z serialu „Polskie drogi”.
Były premier PRL i RP Tadeusz Mazowiecki, dziennikarz Michał Sumiński i pośmiertnie rotmistrz Witold Pilecki zostali Honorowymi Obywatelami miasta stołecznego Warszawy.
Zmarł Stanisław Królak, kolarz szosowy, pierwszy polski zwycięzca „Wyścigu Pokoju” w 1956 r.
Samolot pasażerski Airbus A330-200 linii Air France z 228 osobami na pokładzie, lecący z Rio de Janeiro do Paryża, spadł do Atlantyku; wszyscy pasażerowie i członkowie załogi ponieśli śmierć.
W Polsce odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego: PO zdobyła 25 mandatów, PiS 15, koalicja SLD-UP 7 i PSL 3; frekwencja wyborcza wyniosła 24,53 proc.
W Poznaniu zburzono pomnik sowieckiego generała Karola Świerczewskiego.
W Best w Holandii zmarł Andrzej Tylczyński, autor tekstów do ponad 200 piosenek, m.in. takich przebojów jak: „Motylem jestem”, „Augustowskie noce”, „Domek bez adresu”, „Kochać”, „Goniąc kormorany”, „Dzisiaj, jutro, zawsze”.
W Warszawie zmarł Zbigniew Zapasiewicz, wybitny aktor, reżyser i pedagog, odtwórca ról docenta Szelestowskiego w „Barwach ochronnych”, Wiktora Lewena w „Matce Królów”, kapitana Wagnera w „C.K. Dezerterzy” oraz dziesiątków innych ról filmowych i teatralnych.
Jerzy Buzek został przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.
W Oxfordzie zmarł prof. Leszek Kołakowski, filozof, historyk idei, eseista, autor „Głównych nurtów marksizmu”; w 1966 r. wydalony z PZPR i pozbawiony prawa nauczania; w latach 1971–1991 wykładowca Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Zmarł Bruno Miecugow, krakowski dziennikarz, pisarz, satyryk, autor tekstów do kabaretu Jama Michalika.
W Skolimowie zmarł Igor Przegrodzki, aktor teatralny i filmowy, pedagog; przez większość kariery związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu; znakomity odtwórca ról w sztukach Witolda Gombrowicza.
W Krakowie zmarł Jerzy Krasuski, historyk, znawca dziejów Niemiec i stosunków polsko-niemieckich.
Na Westerplatte odbyły się uroczystości 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej; najważniejszą część obchodów stanowiły wystąpienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, premiera Donalda Tuska, kanclerz Niemiec Angeli Merkel oraz premiera Rosji Władimira Putina.
W Łodzi zmarł Wojciech Bruszewski, reżyser, operator filmowy, fotograf, prekursor sztuki wideo w Polsce.
W finale mistrzostw Europy w siatkówce rozgrywanych w Turcji reprezentacja Polski pokonała drużynę Francji.
W Los Angeles zmarł Patrick Swayze, aktor, znany z ról w filmach „Dirty Dancing” i „Ghost”.
Prezydent USA Barack Obama i sekretarz obrony Robert Gates ogłosili decyzję o rezygnacji z planu umieszczenia w Polsce i Czechach baz amerykańskiej obrony antyrakietowej.
Po przegranych eliminacjach do piłkarskich Mistrzostw Świata w RPA w atmosferze skandalu został zdymisjonowany holenderski selekcjoner reprezentacji Polski Leo Beenhakker.
W Olsztynie zmarła prof. Barbara Skarga, humanistka, filozof, etyk, historyk filozofii.
W Rudzie Śląskiej doszło do katastrofy górniczej w kopalni „Wujek”; od wybuchu metanu zginęło 20 górników.
W Hamburgu zmarł Zygmunt Chychła, bokser; w 1952 r. na igrzyskach w Helsinkach zdobył dla Polski pierwszy po II wojnie światowej złoty medal olimpijski; dwukrotny mistrz Europy.
Dziennik „Rzeczpospolita” ujawnił stenogramy rozmów polityków Platformy Obywatelskiej z przedstawicielami branży hazardowej.
W Warszawie zmarł Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim, uczestnik Powstania Warszawskiego; po wojnie kardiolog, opozycjonista, działacz Komitetu Obrony Robotników.
Prezydent USA Barack Obama został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.
Prezydent Lech Kaczyński ratyfikował Traktat Lizboński.
Papież Benedykt XVI kanonizował Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa metropolitę warszawskiego, który po wybuchu Powstania Styczniowego protestował przeciwko carskim represjom; w konsekwencji skazany został na 20-letnie zesłanie do Jarosławia nad Wołgą.
W Warszawie zmarł Maciej Rybiński, dziennikarz, komentator polityczny, felietonista; współscenarzysta serialu „Alternatywy 4”.
Premiera filmu „Rewers” w reżyserii Borysa Lankosza.
Herman Van Rompuy wybrany został na stanowisko stałego przewodniczącego Rady Europejskiej.
Zmarł Toni Keczer, właściwie Antoni Kaczor, piosenkarz, muzyk, wokalista zespołu Czerwono-Czarni.
W Moskwie zmarł Wiaczesław Tichonow, aktor, odtwórca roli agenta Stirlitza w serialu szpiegowskim „Siedemnaście mgnień wiosny”; zagrał również w ekranizacji „Wojny i pokoju”, która została uhonorowana Oscarem (1969).
Kardynał Józef Glemp skończył 80 lat i – zgodnie z decyzją papieża Benedykta XVI – zakończył 28-letnią posługę jako urzędujący prymas Polski.
Uroczystą mszą świętą w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gnieźnie metropolita arcybiskup Henryk Muszyński zainaugurował posługę jako prymas Polski.
W Gawrych Rudzie zmarł Tytus Karpowicz, pisarz, autor książek dla dzieci i młodzieży.