> >

O PORTALU

Portal dzieje.pl to codzienny serwis historyczny, setki artykułów dotyczących przede wszystkim najnowszej historii Polski, a także materiały wideo, filmy dokumentalne, archiwalne fotografie, dokumenty oraz infografiki i mapy.

Więcej

Kalendarz historyczny

29 lipca

 • Zbigniew Turski (stoi, front) podczas wręczenia medali olimpijskich uczestnikom konkurencji artystycznych w Muzeum Narodowym. Warszawa, 13.04.1949. Fot. PAP/CAF

  W Londynie, po 12-letniej przerwie spowodowanej wybuchem II wojny światowej, rozpoczęły się XIV Letnie Igrzyska Olimpijskie. Polska zdobyła na nich 2 medale – w wadze piórkowej brązowy medal wywalczył bokser Aleksy Antkiewicz, a w Olimpijskim Konkursie Sztuki złoty medal w dziedzinie muzyki otrzymał Zbigniew Turski.

 • Portret Władysława Jagiełły, który może być jego najstarszym wizerunkiem, odnaleziony w bazylice Katedralnej w Sandomierzu. 2010 r. Fot. PAP/J. Bednarczyk

  Król Władysław II Jagiełło nadał Łodzi prawa miejskie.

 • Tomasz Stańko. Fot. PAP/D. Delmanowicz

  W Warszawie zmarł Tomasz Stańko, jeden z najwybitniejszych muzyków w historii polskiego jazzu, autor około czterdziestu albumów, kompozytor muzyki do kilkudziesięciu filmów, wśród których znalazły się „Pożegnanie z Marią”, „Reich”, „Egzekutor” oraz spektakli teatralnych: „Balladyna”, „Nienasycenie”, „Wyzwolenie”. Jako pierwszy polski artysta został uhonorowany Europejską Nagrodą Jazzową w 2003 r.

 • Prof. Piotr Wandycz podczas uroczystości odebrania doktoratu honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. 2000 r. Fot. PAP/J. Bednarczyk

  W Branford w USA zmarł Piotr Wandycz, historyk Europy Środkowej i dziejów dyplomacji.

 • August Kowalczyk. Fot. PAP/J. Bednarczyk

  W Oświęcimiu zmarł August Kowalczyk, aktor, reżyser teatralny; więzień niemieckiego obozu Auschwitz, z którego uciekł w 1942 r., żołnierz Armii Krajowej; znany m.in. z ról w serialach „Stawka większa niż życie”, „Chłopi” i „Sekret Enigmy”.

 • Edward Gierek. Fot. PAP/CAF/Archiwum

  W Cieszynie zmarł Edward Gierek, działacz komunistyczny, wieloletni I sekretarz KW PZPR w Katowicach; w latach 1970–1980 I sekretarz KC PZPR.

 • II część posiedzenia XIII Plenum KC PZPR - prezydium, od lewej: Stanisław Ciosek, Mieczysław Rakowski, Wojciech Jaruzelski, Kazimierz Barcikowski. Warszawa, 29.07.1989. Fot. PAP/PAI/J. Bogacz

  W czasie obradującego w Warszawie XIII Plenum KC PZPR gen. Wojciech Jaruzelski, wybrany kilka dni wcześniej na urząd Prezydenta PRL, złożył rezygnację ze stanowiska I sekretarza KC PZPR. Jego następcą został Mieczysław F. Rakowski.

 • „Solidarność”. Fot. PAP/CAF/M. Broniarek

  Stan wojenny: Tymczasowa Komisja Koordynacyjna NSZZ „Solidarność” powołała Biuro Koordynacyjne za Granicą, którym kierował Jerzy Milewski.

 • Strajk okupacyjny załogi Stoczni Gdańskiej - członkowie Ruchu Młodej Polski. 08.1980. Fot. PAP/S. Markowski

  Ukazał się komunikat o powstaniu Ruchu Młodej Polski.

 • Andrzej Bogucki. Fot. PAP/CAF

  W Warszawie zmarł Andrzej Bogucki, aktor, reżyser, piosenkarz. Wystąpił m.in. w filmach „Śluby ułańskie”, „Manewry miłosne”, „Sprawa do załatwienia”; wykonawca takich przebojów jak „Czerwony autobus”, „Jak przygoda to tylko w Warszawie”, „Trzej przyjaciele z boiska”, „A mnie jest szkoda lata”.

 • Andrzej Kondratiuk. Fot. PAP/W. Rozmysłowicz

  Premiera filmu „Wniebowzięci” w reżyserii Andrzeja Kondratiuka.

 • Aleksander Wat. Fot. PAP/CAF

  W Paryżu zmarł Aleksander Wat (właść. Aleksander Chwat), poeta, prozaik, tłumacz; przedstawiciel polskiego futuryzmu; autor „Ja z jednej strony i Ja z drugiej strony mego mopsożelaznego piecyka”, wnikliwą diagnozą komunizmu jest jego „Mój wiek. Pamiętnik mówiony”; redaktor „Miesięcznika Literackiego”.

 • Wanda Wasilewska. Fot. PAP/CAF

  W Kijowie zmarła Wanda Wasilewska, działaczka socjalistyczna, komunistyczna, pisarka; członek Rady Naczelnej PPS (1934–1937); po wybuchu II wojny światowej przebywała we Lwowie, a następnie w Moskwie; od 1941 r. w WKP(b); w latach 1943–1946 przewodnicząca Związku Patriotów Polskich, organizacji powołanej przez komunistów polskich w ZSRS; wiceprzewodnicząca PKWN (1944).

 • Kościół św. Krzyża (L) i katedra św. Jana Chrzciciela (P) na wrocławskim Ostrowie Tumskim. Fot. PAP/L. Łożyński

  Prymas Stefan Wyszyński poświęcił odbudowaną po wojnie archikatedrę św. Jana Chrzciciela na wrocławskim Ostrowie Tumskim.

 • Elżbieta Towarnicka. Fot. PAP/J. Bednarczyk

  We Wrocławiu urodziła się Elżbieta Towarnicka, śpiewaczka operowa (sopran).

 • Jerzy Bończak. Fot. PAP/P. Polak

  W Bieżuniu urodził się Jerzy Bończak, aktor scen warszawskich, odtwórca roli Krzepickiego w serialu „Kariera Nikodema Dyzmy” i inżyniera Maca w serialu „Alternatywy 4”.

 • Ks. Stanisław Małkowski. Fot. PAP/CAF/M. Szyperko

  W Woli Korytnickiej koło Węgrowa urodził się Stanisław Małkowski, ksiądz, socjolog, działacz opozycji antykomunistycznej, współpracownik KOR, ROPCiO oraz Komitetu Samoobrony Chłopskiej Ziemi Grójeckiej; uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r.; kapelan podziemnej Solidarności w latach 1982–1989.

 • Początek walk 1. Armii WP w rejonie Puław i Dęblina.

 • Związek Patriotów Polskich poprzez radio moskiewskie wezwał mieszkańców Warszawy do rozpoczęcia powstania przeciwko Niemcom.

 • Wojciech Kossak w swojej pracowni. 1926 r. Fot. NAC

  W Krakowie zmarł Wojciech Kossak, malarz, przedstawiciel nurtu malarstwa historycznego i batalistycznego, współautor „Panoramy Racławickiej”; ojciec malarza Jerzego Kossaka oraz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec.

 • Witold Gombrowicz. Fot. PAP/Reprodukcja

  Z Gdyni do Ameryki Południowej wypłynął w swój pierwszy rejs transatlantyk MS „Chrobry”, na jego pokładzie był m.in. Witold Gombrowicz.

 • Urodził się Andrzej Szczeklik, lekarz, naukowiec i pisarz, rektor Akademii Medycznej w Krakowie, wiceprezes Polskiej Akademii Umiejętności.

 • Michał Szewczyk. Fot. PAP/G. Michałowski

  W Łodzi urodził się Michał Szewczyk, (właść. Eugeniusz Szewczyk), aktor, znany z filmów „Zamach”, „Kapitan Sowa na tropie”, „Pan Samochodzik i templariusze”.

 • Jacek Bocheński. Fot. PAP/J. Kamiński

  We Lwowie urodził się Jacek Bocheński, prozaik, eseista, publicysta, autor książek „Boski Juliusz”, „Nazo poeta”, „Stan po zapaści”; członek polskiego Pen-Clubu, redaktor naczelny kwartalnika „Zapis”.

 • Pierwsza konferencja pokojowa z Hadze. Fot. Wikimedia Commons

  W Hadze zakończyła obrady pierwsza konferencja pokojowa, w której uczestniczyło 26 państw; jej efektem było podpisanie trzech konwencji: o pokojowym rozwiązywaniu sporów międzynarodowych, o prawach i zwyczajach wojny lądowej oraz o zastosowaniu w czasie wojen morskich zasad genewskiej konwencji z 1864 r.

 • Jan III Sobieski - obraz Jerzego Siemiginowskiego-Eleutera. Fot. PAP/Reprodukcja/W. Kryński

  Król Jan III Sobieski przybył z Wilanowa do Krakowa, gdzie oczekiwał na ostateczną mobilizację i koncentrację wojsk koronnych przed wyruszeniem pod oblegany przez armię turecką Wiedeń.