W Krakowie ogłoszono deklarację założycielską Ruchu „Wolność i Pokój” (WiP).
Porozumienie państwo - Kościół. Rząd obiecał m.in., że nie będzie przeszkadzał w publicznym okazywaniu kultu, a Episkopat miał wezwać duchowieństwo, aby uczyło wiernych poszanowania władzy państwowej i prawa.
W Pińczowie urodził się Andrzej Gwiazda, działacz związkowy, jeden z założycieli Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża; w sierpniu 1980 r. członek Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, współautor 21 Postulatów Sierpniowych; współzałożyciel NSZZ „Solidarność”.
Urodził się Jan Zumbach, pilot, as myśliwski, w czasie II wojny światowej dowódca słynnego Dywizjonu 303.
Zmarł Zbigniew Mikołejko, poeta i filozof, autor takich książek jak "Żywoty świętych poprawione" i "Między zbawieniem a Smoleńskiem"
Pierwsze obchody Święta Chrztu Polski. Zostało ustanowione na mocy ustawy z 22 lutego 2019 r. „W celu upamiętnienia chrztu Polski, datowanego na 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego, ustanawia się dzień 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski”
W Warszawie zmarł Andrzej Garlicki, historyk, badacz dziejów II RP, autor książek „U źródeł obozu belwederskiego”, „Przewrót majowy”, „Od maja do Brześcia”, „Od Brześcia do maja”, „Józef Piłsudski 1867–1935”, „Piękne lata trzydzieste”, a także publikacji „Rycerze Okrągłego Stołu”.
W Warszawie odbyło się spotkanie założycielskie reaktywowanego Białoruskiego Zrzeszenia Studentów.
Premiera filmu „Dziewczęta z Nowolipek” w reżyserii Barbary Sass.
Premiera filmu „Wilcze echa” w reżyserii Aleksandra Ścibora-Rylskiego.
Początek głównych obchodów religijnych Milenium Chrztu Polski.
Wacław Kostek-Biernacki, w II RP piłsudczyk i znany z sadyzmu wobec więźniów komendant twierdzy brzeskiej, a potem obozu w Berezie Kartuskiej został skazany na śmierć za "faszyzowanie kraju". Wyroku nie wykonano, Kostek-Biernacki wyszedł z więzienia w 1955 r. z powodu złego stanu zdrowia.
Początek działań 1 Armii WP w pierwszym etapie walk o Berlin (14–19 IV).
W Lidzie urodziła się Pola Raksa, aktorka; wielką popularność przyniosła jej rola w serialu telewizyjnym „Czterej pancerni i pies”, w którym zagrała sanitariuszkę Marusię „Ogoniok”, wystąpiła również w filmach „Szatan z siódmej klasy”, „Panienka z okienka”, „Popioły”, „Pogoń za Adamem”, „Aria dla atlety”, „Uprowadzenie Agaty”.
We wsi Józefów Duży niedaleko Kocka Niemcy rozstrzelali ponad 160 mieszkańców okolicznych wsi.
Powstał Obóz Narodowo-Radykalny, zrzeszał wywodzących się z endecji działaczy o poglądach skrajnie prawicowych i faszystowskich. Po trzech miesiącach został zdelegalizowany przez władze, a czołowi jego przedstawiciele trafili do obozu w Berezie Kartuskiej.
W Warszawie urodził się Marek Lusztig, kompozytor, jeden z założycieli Studenckiego Teatru Satyryków (STS).
Powołano rząd Kazimierza Świtalskiego, tzw. rząd pułkowników.
Oficerska Szkoła Lotnictwa została przeniesiona z Grudziądza do Dęblina.
Reforma walutowa rządu Władysława Grabskiego: prezydent RP wydał rozporządzenie o zmianie ustroju pieniężnego; ustalono w nim m.in. relację marki polskiej do nowej waluty – złotego: 1 800 000 marek polskich za 1 złotego.
W Warszawie zmarł Ludwik Zamenhof, lekarz, twórca języka esperanto.
W Krakowie urodził się Wojciech Żukrowski, prozaik, poeta, eseista; autor „Kamiennych tablic”, „Skąpanych w ogniu”, opowiadań wojennych „Z kraju milczenia”, a także książek dla dzieci.
W Warszawie urodził się Bogusław Samborski, aktor.
W Suchej Beskidzkiej urodził się Walery Goetel, geolog, ekolog i paleontolog; badacz budowy geologicznej Tatr; w latach 1939–51 rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
W Kaliszu urodził się Stefan Szolc-Rogoziński, podróżnik, etnograf, badacz Afryki, przede wszystkim Kamerunu.
Dekretem księcia Fryderyka Augusta I została powołana Rządowa Dyrekcja Teatru – instytucja nadzorująca teatry Księstwa Warszawskiego.
W Warszawie urodził się Walerian Łukasiński, oficer, działacz niepodległościowy, założyciel Narodowego Towarzystwa Patriotycznego; aresztowany przez władze carskie w 1822 r. i więziony do końca życia; zmarł w 1868 r. w twierdzy szliselburskiej koło Petersburga.
W Sandomierzu przedstawiciele protestanckich wyznań – kalwini, luteranie i bracia czescy – podpisali porozumienie dotyczące współdziałania wobec kontrreformacji.
Grupa rycerzy-raubritterów pochodzących z Czech, Moraw i Śląska napadła na klasztor paulinów na Jasnej Górze, zabijając kilku zakonników, łupiąc część kosztowności i uszkadzając obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.
W Inowrocławiu rozpoczął się proces przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu o bezprawne zajęcie Pomorza Gdańskiego.
W Wielką Sobotę odbył się chrzest Mieszka I; miejsce ceremonii do dziś budzi spory historyków, część z nich wskazuje na Ostrów Lednicki, inni na Poznań, Gniezno, są również opinie, że Mieszko I przyjął chrzest w Ratyzbonie.