W Warszawie na balkonach domu przy ul. Leszno Niemcy powiesili ciała 27 zamordowanych więźniów Pawiaka.
W Warszawie została rozstrzelana przez Niemców Ewa Pohoska, pisarka, publicystka, związana z grupą literacką „Płomienie”, założycielka pisma „Droga”, żołnierz Armii Krajowej.
Zmarł kompozytor Antoni Kopff, autor piosenek „Do zakochania jeden krok” i „Bądź moim natchnieniem”. Komponował piosenki takich twórców i zespołów jak: Bajm, Andrzej Dąbrowski, Anna Jantar, Irena Jarocka, Krzysztof Krawczyk, Alicja Majewska, Zbigniew Wodecki, Andrzej Zaucha, Jonasz Kofta.
Podczas konsystorza kardynałów papież Benedykt XVI zapowiedział swą rezygnację z posługi biskupa Rzymu w dniu 28 lutego o godz. 20:00.
W życie weszła ustawa znosząca w Polsce obowiązkową służbę wojskową.
W Haverford koło Filadelfii zmarł Frank Piasecki, amerykański konstruktor lotniczy polskiego pochodzenia, znany przede wszystkim jako twórca śmigłowców dwuwirnikowych o układzie podłużnym.
W Tampie na Florydzie zmarł płk Ryszard Kukliński, oficer Sztabu Generalnego LWP, który przekazał CIA informacje o przygotowaniach do wprowadzenia stanu wojennego w Polsce oraz plany tej operacji, a także inne tajemnice Układu Warszawskiego; w 1984 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Kuklińskiego zaocznie za „dezercję i zdradę” na karę śmierci i zarekwirował jego mienie; w 1995 r. wyrok oficjalnie umorzono; nazywany „pierwszym polskim oficerem w NATO”, pochowany został w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie; w 2016 r. awansowany pośmiertnie na generała.
W Warszawie zmarł arcybiskup Bazyli (Włodzimierz Doroszkiewicz), prawosławny metropolita warszawski i całej Polski, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w RP.
Ogłoszono informację o umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci studenta Uniwersytetu Gdańskiego Marcina Antonowicza, który zginął w 1985 r. w niewyjaśnionych okolicznościach, po zatrzymaniu przez patrol ZOMO.
Zarząd Główny ZBOWiD podjął decyzję o budowie w Warszawie pomnika „Poległym w Służbie i Obronie Polski Ludowej”.
Stan wojenny: w Świdniku, aby zapobiec protestacyjnym spacerom, organizowanym w czasie nadawania Dziennika Telewizyjnego, władze wprowadziły od 19.30 godzinę milicyjną.
Stan wojenny: ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Mazowsze” – największego w latach 1982–1989 podziemnego pisma Solidarności.
Premier Józef Pińkowski podał się do dymisji. Nowym szefem rządu został gen. Wojciech Jaruzelski.
W Warszawie rozpoczął obrady VIII Zjazd PZPR.
W Elblągu urodził się Piotr Wadecki, kolarz, czterokrotny mistrz Polski, olimpijczyk z Sydney (2000), zwycięzca Wyścigu Pokoju (2000).
Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo skoczek narciarski Wojciech Fortuna zdobył dla Polski pierwszy w historii złoty medal olimpijski w sportach zimowych.
W Dorking pod Londynem zmarł Marian Hemar, poeta, satyryk, komediopisarz, dramaturg, tłumacz poezji, autor m.in. szlagieru „Kiedy znów zakwitną białe bzy”, popularyzator i piewca folkloru lwowskiego; w czasie II wojny światowej żołnierz Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich; po wojnie na emigracji, autor satyrycznych komentarzy odnoszących się do sytuacji w PRL emitowanych w Radiu Wolna Europa, za które został przez władze komunistyczne pozbawiony polskiego obywatelstwa.
Strajk włókniarek w Łodzi, żądających obniżki cen i poprawy zaopatrzenia. Do strajku przyłączyli się pracownicy 32 zakładów.
Premiera filmu Aleksandra Ścibora-Rylskiego „Jutro Meksyk” ze Zbigniewem Cybulskim i Joanną Szczerbic w rolach głównych.
We Wrocławiu urodziła się Ewa Skibińska, aktorka teatralna i filmowa, znana m.in. z ról w filmach „Wszystko co najważniejsze”, „Tydzień z życia mężczyzny”, „Matka Teresa od Kotów”.
W Warszawie zmarł Andrzej Wierzbicki, działacz gospodarczy i polityczny, współzałożyciel i dyrektor Lewiatana, od 1932 r. prezes Zarządu Centralnego Związku Przemysłu Polskiego.
W Krzepicach urodził się Marian Zembala, kardiochirurg, asystent Zbigniewa Religi, uczestnik pierwszej polskiej operacji przeszczepu serca, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, minister zdrowia w rządzie Ewy Kopacz.
Przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie rozpoczął się pokazowy proces członków Organizacji Polskiej i Narodowych Sił Zbrojnych.
W Rzymie pod kierownictwem Jerzego Giedroycia powstał Instytut Literacki; polskie wydawnictwo emigracyjne, gdzie ukazywały się najważniejsze tytuły polskiej literatury powojennej, krajowej i emigracyjnej, a także miesięcznik „Kultura”; w lipcu 1947 r. Instytut przeniesiono do Paryża.
W Jałcie zakończyła obrady konferencja „Wielkiej Trójki”, w której uczestniczyli Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt i Józef Stalin; w wyniku zawartego porozumienia Polska po wojnie znalazła się w strefie wpływów Związku Sowieckiego; rząd RP na Uchodźstwie uznał ten fakt za zdradę ze strony aliantów.
W Warszawie podharcmistrz Maciej Aleksy Dawidowski „Alek” z konspiracyjnej Organizacji Małego Sabotażu „Wawer” odkręcił tablicę z napisem „Dem grossen Astronomen”, przytwierdzoną do cokołu pomnika Mikołaja Kopernika przez niemieckie władze okupacyjne.
W Zakopanem rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym.
We Lwowie zmarł prof. Kazimierz Twardowski, filozof, logik; pod jego egidą pod koniec XIX w. powstała słynna szkoła lwowsko-warszawska, polski ośrodek myśli filozoficznej i logicznej; Twardowski wykształcił wielu polskich filozofów m.in. Władysława Tatarkiewicza, Kazimierza Ajdukiewicza, Izydorę Dąmbską.
W Grudziądzu urodził się Maciej Kossowski, muzyk, kompozytor, wokalista, w latach 1963–67 członek zespołu Czerwono-Czarni, wykonawca wielu przebojów, m.in. „Agatko!”, „Dwudziestolatki”, „Wakacje z blondynką”, „To ty, Mario”.
Rząd Włoch i Stolica Apostolska podpisały Traktaty laterańskie; religię katolicką uznano za panującą w kraju, a papieża za suwerennego władcę wydzielonej części Rzymu, określonej jako Państwo Watykańskie.
Nad obszarami plebiscytowymi na Górnym Śląsku kontrolę przejęła Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa, powołana Traktatem Wersalskim.
W proteście przeciwko niekorzystnym dla Polski postanowieniami traktatu pokojowego państw centralnych z Ukrainą do dymisji podał się rząd Jana Kucharzewskiego. Rada Regencyjna dymisję przyjęła 27 lutego 1918 r.
W Przygłowie koło Piotrkowa Trybunalskiego urodziła się Seweryna Szmaglewska, pisarka, więźniarka niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, świadek na procesie norymberskim; autorka książki „Dymy nad Birkenau” i powieści dla młodzieży „Czarne stopy”.
W Warszawie urodził się Kazimierz Fabisiak, aktor, reżyser teatralny.
W Przemyślu urodził się Józef Kałuża, piłkarz, trener, działacz sportowy, wieloletni piłkarz Cracovii, reprezentant Polski i trener drużyny narodowej.
W Rzymie zmarła Makryna Mieczysławska podająca się za przełożoną klasztoru bazylianek w Mińsku, znalazła się w Paryżu i Rzymie, wywierając znaczny wpływ na życie polityczne i religijne emigracji polskiej.
Powstańcy po dowództwem generała Mariana Langiewicza pokonali Rosjan w bitwie pod Słupią w Świętokrzyskim.
W Lubieniach koło Opatowa urodził się Antoni Nowowiejski, biskup płocki, arcybiskup tytularny od 1930 r.; aresztowany przez Niemców zmarł w maju 1941 r. w obozie koncentracyjnym w Działdowie; beatyfikowany w 1999 r.
W Szczebrzeszynie urodził się Józef Brandt, malarz, przedstawiciel malarstwa batalistycznego; do jego najbardziej znanych dzieł należą „Bitwa pod Chocimiem” (1867) i „Bitwa Wiedeńska” (1873).
W Michaliszkach urodził się Karol Brzostowski, żołnierz Powstania Listopadowego, właściciel ziemski, twórca tzw. Rzeczpospolitej Sztabińskiej – nowoczesnego gospodarstwa rolno-przemysłowego, opartego na oczynszowaniu chłopów, założyciel Huty Sztabińskiej.
W Krakowie zmarł Jan z Głogowa, astronom, matematyk, wykładowca Akademii Krakowskiej.
Walczący z krzyżakami mieszczanie gdańscy opanowali tamtejszy zamek; komtur Konrad Pfersfelder poddał go bez walki.