> >

O PORTALU

Portal dzieje.pl to codzienny serwis historyczny, setki artykułów dotyczących przede wszystkim najnowszej historii Polski, a także materiały wideo, filmy dokumentalne, archiwalne fotografie, dokumenty oraz infografiki i mapy.

Więcej

Kalendarz historyczny

11 lutego

 • Niemcy publicznie powiesili 27 więźniów Pawiaka na balkonach spalonych kamienic przy ul. Leszno 52 i 54. Zdjęcie wykonane potajemnie z okna przejeżdżającego tramwaju. Warszawa, 11.02.1944. Fot. PAP/Archiwum

  W Warszawie na balkonach domu przy ul. Leszno Niemcy powiesili ciała 27 zamordowanych więźniów Pawiaka.

 • Ewa Pohoska. Źródło: Wikimedia Commons

  W Warszawie została rozstrzelana przez Niemców Ewa Pohoska, pisarka, publicystka, związana z grupą literacką „Płomienie”, założycielka pisma „Droga”, żołnierz Armii Krajowej.

 • Zmarł kompozytor Antoni Kopff, autor piosenek „Do zakochania jeden krok” i „Bądź moim natchnieniem”. Komponował piosenki takich twórców i zespołów jak: Bajm, Andrzej Dąbrowski, Anna Jantar, Irena Jarocka, Krzysztof Krawczyk, Alicja Majewska, Zbigniew Wodecki, Andrzej Zaucha, Jonasz Kofta.

 • Podczas konsystorza kardynałów papież Benedykt XVI zapowiedział swą rezygnację z posługi biskupa Rzymu w dniu 28 lutego o godz. 20:00. 

 • Ostatnie wcielenie poborowych do zasadniczej służby wojskowej w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. 11.2008. Fot. PAP/L. Muszyński

  W życie weszła ustawa znosząca w Polsce obowiązkową służbę wojskową.

 • W Haverford koło Filadelfii zmarł Frank Piasecki, amerykański konstruktor lotniczy polskiego pochodzenia, znany przede wszystkim jako twórca śmigłowców dwuwirnikowych o układzie podłużnym.

 • Płk Ryszard Kukliński. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja

  W Tampie na Florydzie zmarł płk Ryszard Kukliński, oficer Sztabu Generalnego LWP, który przekazał CIA informacje o przygotowaniach do wprowadzenia stanu wojennego w Polsce oraz plany tej operacji, a także inne tajemnice Układu Warszawskiego; w 1984 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Kuklińskiego zaocznie za „dezercję i zdradę” na karę śmierci i zarekwirował jego mienie; w 1995 r. wyrok oficjalnie umorzono; nazywany „pierwszym polskim oficerem w NATO”, pochowany został w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie; w 2016 r. awansowany pośmiertnie na generała.

 • W Warszawie zmarł arcybiskup Bazyli (Włodzimierz Doroszkiewicz), prawosławny metropolita warszawski i całej Polski, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w RP.

 • Ogłoszono informację o umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci studenta Uniwersytetu Gdańskiego Marcina Antonowicza, który zginął w 1985 r. w niewyjaśnionych okolicznościach, po zatrzymaniu przez patrol ZOMO. 

 • Zarząd Główny ZBOWiD podjął decyzję o budowie w Warszawie pomnika „Poległym w Służbie i Obronie Polski Ludowej”.

 • Stan wojenny: w Świdniku, aby zapobiec protestacyjnym spacerom, organizowanym w czasie nadawania Dziennika Telewizyjnego, władze wprowadziły od 19.30 godzinę milicyjną.

 • Solidarność. Fot. PAP/CAF/K. Seko

  Stan wojenny: ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Mazowsze” – największego w latach 1982–1989 podziemnego pisma Solidarności.

 • Premier gen. Wojciech Jaruzelski. Fot. PAP/G. Rogiński

  Premier Józef Pińkowski podał się do dymisji. Nowym szefem rządu został gen. Wojciech Jaruzelski

 • W Warszawie rozpoczął obrady VIII Zjazd PZPR.

 • W Elblągu urodził się Piotr Wadecki, kolarz, czterokrotny mistrz Polski, olimpijczyk z Sydney (2000), zwycięzca Wyścigu Pokoju (2000).

 • Skok Wojciecha Fortuny na Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo w 1972 r. Fot. PAP/CAF/Archiwum

  Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo skoczek narciarski Wojciech Fortuna zdobył dla Polski pierwszy w historii złoty medal olimpijski w sportach zimowych.

 • Marian Hemar. Fot. PAP/Archiwum

  W Dorking pod Londynem zmarł Marian Hemar, poeta, satyryk, komediopisarz, dramaturg, tłumacz poezji, autor m.in. szlagieru „Kiedy znów zakwitną białe bzy”, popularyzator i piewca folkloru lwowskiego; w czasie II wojny światowej żołnierz Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich; po wojnie na emigracji, autor satyrycznych komentarzy odnoszących się do sytuacji w PRL emitowanych w Radiu Wolna Europa, za które został przez władze komunistyczne pozbawiony polskiego obywatelstwa.

 • Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Marchlewskiego w Łodzi. Fot. PAP/CAF/A. Zbraniecki

  Strajk włókniarek w Łodzi, żądających obniżki cen i poprawy zaopatrzenia. Do strajku przyłączyli się pracownicy 32 zakładów.

 • Premiera filmu Aleksandra Ścibora-Rylskiego „Jutro Meksyk” ze Zbigniewem Cybulskim i Joanną Szczerbic w rolach głównych.

 • Ewa Skibińska. Fot. PAP/StrefaGwiazd/M. Kmieciński

  We Wrocławiu urodziła się Ewa Skibińska, aktorka teatralna i filmowa, znana m.in. z ról w filmach „Wszystko co najważniejsze”, „Tydzień z życia mężczyzny”, „Matka Teresa od Kotów”.

 • Grupa przemysłowców z prezesem Andrzejem Wierzbickim (z kapeluszem w dłoni). 1931 r. Fot. NAC

  W Warszawie zmarł Andrzej Wierzbicki, działacz gospodarczy i polityczny, współzałożyciel i dyrektor Lewiatana, od 1932 r. prezes Zarządu Centralnego Związku Przemysłu Polskiego.

 • W Krzepicach urodził się Marian Zembala, kardiochirurg, asystent Zbigniewa Religi, uczestnik pierwszej polskiej operacji przeszczepu serca, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, minister zdrowia w rządzie Ewy Kopacz.

 • Pokazowy proces członków Organizacji Polskiej i Narodowych Sił Zbrojnych przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie - na ławie oskarżonych siedzą: (w 1. rzędzie, od lewej) Stanisław Kasznica, Mieczysław Paszkiewicz, Lech Neyman; (w 2. rzędzie, od lewej) Stefania Żelazowska-Sokołowska, Wanda Maria Salska, Tadeusz Jastrzębski. 02.1948. Fot. PAP/CAF

  Przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie rozpoczął się pokazowy proces członków Organizacji Polskiej i Narodowych Sił Zbrojnych.

 • Jerzy Giedroyc. Fot. PAP/Reprodukcja

  W Rzymie pod kierownictwem Jerzego Giedroycia powstał Instytut Literacki; polskie wydawnictwo emigracyjne, gdzie ukazywały się najważniejsze tytuły polskiej literatury powojennej, krajowej i emigracyjnej, a także miesięcznik „Kultura”; w lipcu 1947 r. Instytut przeniesiono do Paryża.

 • Konferencja w Jałcie, luty 1945. Od lewej: Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt i Józef Stalin. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja

  W Jałcie zakończyła obrady konferencja „Wielkiej Trójki”, w której uczestniczyli Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt i Józef Stalin; w wyniku zawartego porozumienia Polska po wojnie znalazła się w strefie wpływów Związku Sowieckiego; rząd RP na Uchodźstwie uznał ten fakt za zdradę ze strony aliantów.

 • Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”. Fot. NAC

  W Warszawie podharcmistrz Maciej Aleksy Dawidowski „Alek” z konspiracyjnej Organizacji Małego Sabotażu „Wawer” odkręcił tablicę z napisem „Dem grossen Astronomen”, przytwierdzoną do cokołu pomnika Mikołaja Kopernika przez niemieckie władze okupacyjne.

 • W Zakopanem rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym.

 • Prof. Kazimierz Twardowski. Fot. NAC

  We Lwowie zmarł prof. Kazimierz Twardowski, filozof, logik; pod jego egidą pod koniec XIX w. powstała słynna szkoła lwowsko-warszawska, polski ośrodek myśli filozoficznej i logicznej; Twardowski wykształcił wielu polskich filozofów m.in. Władysława Tatarkiewicza, Kazimierza Ajdukiewicza, Izydorę Dąmbską.

 • W Grudziądzu urodził się Maciej Kossowski, muzyk, kompozytor, wokalista, w latach 1963–67 członek zespołu Czerwono-Czarni, wykonawca wielu przebojów, m.in. „Agatko!”, „Dwudziestolatki”, „Wakacje z blondynką”, „To ty, Mario”.

 • Widok na watykańską bazylikę św. Piotra. Fot. PAP/D. Delmanowicz

  Rząd Włoch i Stolica Apostolska podpisały Traktaty laterańskie; religię katolicką uznano za panującą w kraju, a papieża za suwerennego władcę wydzielonej części Rzymu, określonej jako Państwo Watykańskie.

 • Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku - przyjazd na Śląsk przewodniczącego Komisji generała Henri Le Rond. Powitanie na dworcu kolejowym. 1920 r. Źródło: NAC

  Nad obszarami plebiscytowymi na Górnym Śląsku kontrolę przejęła Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa, powołana Traktatem Wersalskim.

 • W proteście przeciwko niekorzystnym dla Polski postanowieniami traktatu pokojowego państw centralnych z Ukrainą do dymisji podał się rząd Jana Kucharzewskiego. Rada Regencyjna dymisję przyjęła 27 lutego 1918 r.

 • Seweryna Szmaglewska. Fot. PAP/CAF

  W Przygłowie koło Piotrkowa Trybunalskiego urodziła się Seweryna Szmaglewska, pisarka, więźniarka niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, świadek na procesie norymberskim; autorka książki „Dymy nad Birkenau” i powieści dla młodzieży „Czarne stopy”.

 • Kazimierz Fabisiak. Fot. NAC

   W Warszawie urodził się Kazimierz Fabisiak, aktor, reżyser teatralny.

 • Józef Kałuża. Fot. NAC

  W Przemyślu urodził się Józef Kałuża, piłkarz, trener, działacz sportowy, wieloletni piłkarz Cracovii, reprezentant Polski i trener drużyny narodowej.

 • W Rzymie zmarła Makryna Mieczysławska podająca się za przełożoną klasztoru bazylianek w Mińsku, znalazła się w Paryżu i Rzymie, wywierając znaczny wpływ na życie polityczne i religijne emigracji polskiej.

 • Gen. Marian Langiewicz. Fot. NAC

  Powstańcy po dowództwem generała Mariana Langiewicza pokonali Rosjan w bitwie pod Słupią w Świętokrzyskim.

 • W Lubieniach koło Opatowa urodził się Antoni Nowowiejski, biskup płocki, arcybiskup tytularny od 1930 r.; aresztowany przez Niemców zmarł w maju 1941 r. w obozie koncentracyjnym w Działdowie; beatyfikowany w 1999 r.

 • Józef Brandt. Źródło: CBN Polona

  W Szczebrzeszynie urodził się Józef Brandt, malarz, przedstawiciel malarstwa batalistycznego; do jego najbardziej znanych dzieł należą „Bitwa pod Chocimiem” (1867) i „Bitwa Wiedeńska” (1873).

 • Karol Brzostowski. Źródło: Wikimedia Commons

  W Michaliszkach urodził się Karol Brzostowski, żołnierz Powstania Listopadowego, właściciel ziemski, twórca tzw. Rzeczpospolitej Sztabińskiej – nowoczesnego gospodarstwa rolno-przemysłowego, opartego na oczynszowaniu chłopów, założyciel Huty Sztabińskiej.

 • W Krakowie zmarł Jan z Głogowa, astronom, matematyk, wykładowca Akademii Krakowskiej.

 • Walczący z krzyżakami mieszczanie gdańscy opanowali tamtejszy zamek; komtur Konrad Pfersfelder poddał go bez walki.