W Warszawie zmarł Wilam Horzyca, reżyser teatralny, tłumacz, krytyk, redaktor pisma „Droga”, członek grupy artystycznej „Skamander”, w latach 1930–35 poseł na Sejm RP z ramienia BBWR.
Car Aleksander II ogłosił uwłaszczenie chłopów w Królestwie Polskim.
W Warszawie zmarł Zbigniew Jaremko, saksofonista tenorowy i sopranowy, klarnecista, kompozytor i aranżer, także twórca muzyki teatralnej i filmowej.
Premiera filmu „Przedwiośnie” w reżyserii Filipa Bajona.
Zmarł Dariusz Fikus, dziennikarz, współtwórca tygodnika „Polityka”, z którym związany był przez 25 lat. W 1980 r. wybrany na stanowisko sekretarza generalnego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu po stronie Solidarności.
W Warszawie zarejestrowano Fundację „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”.
Polska i Białoruś nawiązały stosunki dyplomatyczne.
Rozpoczęła się druga tura rozmów w Magdalence pomiędzy przedstawicielami władz PRL a NSZZ „Solidarność”.
W Warszawie zmarł Jarosław Iwaszkiewicz, poeta, prozaik, dramatopisarz, tłumacz i eseista; współtwórca poetyckiej grupy Skamander, autor m.in. powieści „Sława i chwała”, „Czerwone tarcze”, „Kochankowie z Marony”, opowiadań „Panny z Wilka”, „Brzezina” oraz licznych wierszy, listów, wspomnień i biografii muzyków. W PRL wieloletni prezes Związku Literatów Polskich.
W Warszawie urodził się Łukasz Palkowski, reżyser, autor filmów „Rezerwat”, „Bogowie”.
W Praz-Coutant we Francji zmarła Alina Szapocznikow, rzeźbiarka.
Premiera filmu „Zawsze w niedzielę” Ryszarda Bera.
We Wrocławiu urodził się Krzysztof Jabłoński, pianista, zdobywca III Nagrody w XI Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie; pedagog.
W Malborku zmarł Stanisław Taczak, pierwszy dowódca Powstania Wielkopolskiego, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, generał WP; podczas II wojny światowej w niemieckich obozach jenieckich.
W Warszawie urodził się Krzysztof Stelmaszyk, aktor, znany m.in. z filmów „Ciało”, „Testosteron”, „Miasto 44” i serialu „Czas honoru”.
Polska została członkiem Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA).
W Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego utworzono tajne Biuro Specjalne, które – zgodnie z sowieckimi wzorami – zajmowało się tropieniem wrogów we własnych szeregach; w wyniku działania biura aresztowano m.in. Mariana Spychalskiego i Władysława Gomułkę.
W Gdańsku urodził się Krzysztof Majchrzak, aktor; wystąpił m.in. w filmach „Aria dla atlety”, „Konopielka”, „Cudowne miejsce”, „Historia kina w Popielawach”, „Pornografia”, „Las, 4 rano”.
We Wrocławiu funkcjonariusze UB aresztowali Myrosława Onyszkewycza „Oresta”, dowódcę UPA w Polsce.
Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał na karę śmierci ppłk. Stanisława Kasznicę – komendanta Narodowych Sił Zbrojnych, po wojnie członka działającego w konspiracji Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz kpt. Lecha Neymana – członka Komendy Głównej NSZ; obaj zostali straceni 12 maja 1948 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej.
W Warszawie urodził się Andrzej Korzyński, kompozytor, aranżer, pianista, autor muzyki do filmów „Wszystko na sprzedaż”, „Człowiek z marmuru”, „Na srebrnym globie”, „Akademia pana Kleksa”, „Wielki Szu”, kompozytor wielu popularnych przebojów m.in. „Żółte kalendarze”, „Do łezki łezka” i repertuaru Franka Kimono.
Włoski kardynał Eugenio Pacelli wybrany został papieżem; przyjął imię Piusa XII.
W mieście Seredina-Buda na Ukrainie urodził się Siergiej Kowalow, sowiecki dysydent, więzień łagrów; członek Stowarzyszenia „Memoriał”, obrońca praw człowieka w Rosji.
W Paryżu urodził się Kazimierz Piotr Zalewski, fizyk, żołnierz ZWZ-AK, więzień stalinowski, pracownik francuskiego Komitetu ds. Energii Atomowej, prezes Europejskiego Towarzystwa Nuklearnego i Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego we Francji.
W Czechowicach-Dziedzicach urodził się Witold Szalonek, kompozytor, pedagog.
We Lwowie urodził się Kazimierz Górski, piłkarz, trener; w latach 1970–1976 selekcjoner reprezentacji Polski; prowadzona przez niego drużyna narodowa zajęła trzecie miejsce na mistrzostwach świata w RFN w 1974 r., zdobyła złoty medal olimpijski w Monachium (1972) oraz srebrny na igrzyskach w Montrealu (1976); w latach 1991–1995 prezes PZPN.
W Praszce koło Wielunia urodził się Stefan Korboński, w czasie okupacji niemieckiej kierownik Walki Cywilnej ZWZ-AK, a następnie szef Oporu Społecznego w Kierownictwie Walki Podziemnej; w marcu 1945 r., po aresztowaniu przez NKWD Jana Stanisława Jankowskiego, objął obowiązki Delegata Rządu na Kraj.
W Limie zmarł Ernest Malinowski, inżynier, ekspert budownictwa kolejowego, projektant Transandyjskiej Linii Kolejowej w Peru, jednej z najwyżej położonych linii kolejowych świata.
W twierdzy Szlisselburg koło Petersburga zmarł Ludwik Waryński, działacz rewolucyjny, założyciel i przywódca I Proletariatu.
W stojącym na nadmorskim klifie kościele w Trzęsaczu odbyło się ostatnie nabożeństwo. Do dnia dzisiejszego z podmywanego przez morze kościoła pozostał jedynie fragment ściany południowej.
W Andrychowie urodził się Stanisław Witkowski, filolog klasyczny, mediewista, profesor i rektor Uniwersytetu Lwowskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności.
W Warszawie odbył się pogrzeb pięciu zabitych podczas demonstracji na Placu Zamkowym 27 lutego; uroczystość ta stała się wielką manifestacją patriotyczną Polaków wobec rosyjskiej okupacji na ziemiach polskich.
W Petersburgu zmarł Mikołaj I Romanow, cesarz rosyjski i król polski od 1825 r.
W Gostyninie urodził się Ksawery Wakulski, matematyk, inżynier, współpracownik Edwarda Habicha w Peru, naczelny inżynier kraju i dyrektor telegrafów państwowych.
Wojna polsko-szwedzka: Wojska dowodzone przez hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza zdobyły Parnawę w Inflantach.
Podczas zjazdu szlachty w Radomsku podjęto decyzję o powierzeniu tronu polskiego Jadwidze Andegaweńskiej.
W Krakowie zmarł Władysław I Łokietek, król Polski od 1320 r.