> >

O PORTALU

Portal dzieje.pl to codzienny serwis historyczny, setki artykułów dotyczących przede wszystkim najnowszej historii Polski, a także materiały wideo, filmy dokumentalne, archiwalne fotografie, dokumenty oraz infografiki i mapy.

Więcej

Kalendarz dat

1874

  • Aleksander Prystor. Fot. NAC

    W Wilnie urodził się Aleksander Prystor, członek OB-PPS i PPS-Frakcji Rewolucyjnej, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego; więziony przez władze carskie (1912–1917); w niepodległej Polsce minister pracy i opieki społecznej, minister przemysłu i handlu; poseł na Sejm; premier RP w latach 1931–1933; marszałek Senatu od 1935 do 1938 r.

  • Wincenty Witos. Źródło: CBN Polona

    W Wierzchosławicach koło Tarnowa urodził się Wincenty Witos, przywódca ruchu ludowego, trzykrotny premier II RP, jeden z przywódców Centrolewu, więzień brzeski.

  • Kazimierz Nitsch. Fot. NAC

    W Krakowie urodził się Kazimierz Nitsch, językoznawca, historyk języka polskiego, badacz dialektów, prezes Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk.

  • Zmarł Aleksander Ken, fotograf, teoretyk fotografii, działał głównie w Paryżu, gdzie został członkiem Stowarzyszenia Fotografów Francuskich.

  • Ruiny kościoła w Trzęsaczu. Fot. PAP/M. Bielecki

    W stojącym na nadmorskim klifie kościele w Trzęsaczu odbyło się ostatnie nabożeństwo. Do dnia dzisiejszego z podmywanego przez morze kościoła pozostał jedynie fragment ściany południowej.

  • Stanisław Downarowicz. Fot. NAC

    W Łochowie urodził się Stanisław Downarowicz, polityk, działacz PPS, członek Naczelnego Komitetu Narodowego, minister spraw wewnętrznych w rządze Antoniego Ponikowskiego, wojewoda wołyński i poleski, więzień niemieckiego obozu Auschwitz, gdzie zginął.

  • Gen. Stanisław Taczak. Fot. NAC

    W Mieszkowie koło Jarocina urodził się Stanisław Taczak, pierwszy dowódca Powstania Wielkopolskiego, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, generał WP; podczas II wojny światowej więziony w niemieckich obozach jenieckich.

  • Mojżesz Schorr. Źródło: Wikimedia Commons

    W Przemyślu urodził się Mojżesz Schorr, historyk, orientalista, rabin; współzałożyciel i rektor Instytutu Nauk Judaistycznych w Warszawie.

  • Maria Kalergis - fotografia Karola Beyera. Źródło: Wikimedia Commons

    W Warszawie zmarła Maria Kalergis, słynąca z urody pianistka-amatorka, prowadząca w Paryżu, a następnie w Warszawie salon artystyczny.

  • Antoni Fertner. Fot. NAC

    W Częstochowie urodził się Antoni Fertner, w okresie międzywojennym jeden z najpopularniejszych polskich aktorów komediowych; wystąpił m.in. w filmach „Jaśnie pan szofer”, „Romeo i Julcia”, „Antek policmajster”, „Ada! To nie wypada!”, „Dwa dni w raju”, „Książątko” i „Zapomniana melodia”.

  • Władysław Grabski. Fot. NAC

    W Borowie koło Łowicza urodził się Władysław Grabski, polityk, ekonomista, poseł na Sejm, minister, premier RP (1920, 1923–1925), autor reformy walutowej i gospodarczej, rektor SGGW.

  • Portret Jerzego Żuławskiego autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Źródło: Wikimedia Commons

    W Lipowcu k. Rzeszowa urodził Jerzy Żuławski, twórca okresu Młodej Polski, autor jednych z pierwszych polskich powieści fantastycznych „Na srebrnym globie”, „Zwycięzca”, „Stara Ziemia”.

  • Herbert Hoover. Fot. NAC

    W West Branch w stanie Iowa urodził się Herbert Hoover, polityk Partii Republikańskiej, sekretarz handlu (1921–1928); prezydent USA w latach 1929–1933; w czasie I wojny światowej i po jej zakończeniu kierował amerykańską pomocą charytatywną dla Europy, organizując m.in. transporty żywności, odzieży i lekarstw do Polski.

  • Aniela Bogusławska. Źródło: CBN Polona

    W Warszawie urodziła się Aniela Bogusławska, aktorka; prawnuczka Wojciecha Bogusławskiego, dyrektora stołecznego Teatru Narodowego.

  • Edward Puchalski. Fot. NAC

    W Warszawie urodził się Edward Puchalski, reżyser i scenarzysta filmowy; autor filmów „Trędowata”, „Pod Twoją Obronę”, „Przeor Kordecki – obrońca Częstochowy”.

  • Maksymilian Gierymski. Źródło: CBN Polona

    W Bad Reichenhall w Bawarii zmarł Maksymilian Gierymski, malarz, pejzażysta, wywodzący się ze szkoły monachijskiej.

  • Alfred Chłapowski. Fot. NAC

    W Bonikowie urodził się Alfred Chłapowski, polityk, ekonomista, poseł do Reichstagu, minister rządu Wincentego Witosa, ambasador RP we Francji.

  • W Petersburgu urodził się Aleksandr Kołczak, rosyjski admirał, w czasie I wojny światowej dowódca Floty Czarnomorskiej; po przewrocie bolszewickim jeden z dowódców „białej armii”; rozstrzelany przez bolszewików w 1920 r.

  • W Motolu na Polesiu urodził się Chaim Weizmann, wieloletni przewodniczący Światowej Organizacji Syjonistycznej, pierwszy prezydent Izraela (1949–1952).

  • We wsi Kłoda Mała koło Białej Podlaskiej, w proteście przeciw szykanom związanym z narzuceniem przez władze rosyjskie wyznania prawosławnego, dokonała samospalenia rodzina Koniuszewskich – rodzice z dwójką małych dzieci. Józef Koniuszewski za odmowę porzucenia grekokatolicyzmu miał zostać pobity, obciążony podatkami i zamknięty w areszcie. Desperacką decyzję podjął na wieść o przymusowym chrzcie córki w cerkwi prawosławnej.

  • Tadeusz Boy-Żeleński. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja

    W Warszawie urodził się Tadeusz Boy-Żeleński, pisarz, poeta, tłumacz literatury francuskiej, krytyk literacki i działacz społeczny.

  • W Woli Sękowej urodził się Adam Didur, śpiewak operowy, jeden z najsłynniejszych basów swojej epoki, występował w mediolańskiej La Scali, nowojorskiej Metropolitan Opera; organizator i pierwszy dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu.