W Warszawie zmarła Ludwika Wawrzyńska, nauczycielka, która z pożaru w baraku mieszkalnym przy ul. Włościańskiej w Warszawie uratowała czworo dzieci.
W Łodzi urodził się Bolesław Piasecki, w latach 30. jeden z przywódców Obozu Narodowo-Radykalnego, twórca ONR-Falanga. W czasie wojny komendant Konfederacji Narodu (1941–1944). Po aresztowaniu przez NKWD rozpoczął współpracę z władzami komunistycznymi. Przewodniczący Stowarzyszenia „PAX”, członek Rady Państwa (1971–1979).
W Zamościu zmarł Witold Paszt, muzyk, wokalista i założyciel zespołu VOX.
W Warszawie zmarł Witold Adamek, reżyser, scenarzysta i operator filmowy znany z pracy przy takich filmach jak „Matka Królów”, „CK Dezerterzy”, „Szwadron”, „Dekalog VI”.
W Vila Real de Santo Antonio w Portugalii zmarła Kamila Skolimowska, mistrzyni olimpijska z Sydney w rzucie młotem.
W Ronisicrre w Szwajcarii zmarł Balthus (właśc. Balthasar Kłossowski de Rola), francuski malarz pochodzenia polskiego.
Obyło się tzw. referendum uwłaszczeniowe. Na pytanie: „Czy jesteś za przeprowadzeniem powszechnego uwłaszczenia obywateli?” 96,15 proc. uczestniczących odpowiedziało „tak”. Frekwencja nie przekroczyła 33 proc.
W Warszawie, w trakcie próby rozbrojenia, postrzelony został przez 17-letniego Roberta Chechłacza st. sierż. MO Zdzisław Karos, który pięć dni później zmarł.
W Łodzi podpisano porozumienie kończące strajk w szkołach wyższych.
Podpisano porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie; gwarancja nienaruszalności własności chłopskiej.
Piotr Jaroszewicz złożył dymisję z funkcji premiera; jego następcą został Edward Babiuch.
W Warszawie urodziła się Dominika Ostałowska, aktorka, znana z ról w filmach „Łagodna”, „Warszawa” i roli w popularnym serialu „M jak miłość”.
We Wrocławiu urodziła się Agnieszka Glińska, reżyserka, scenarzystka, aktorka.
W Warszawie zmarł Stanisław Cat-Mackiewicz, publicysta, pisarz, polityk konserwatywny; założyciel i redaktor naczelny wileńskiego „Słowa”; poseł z list BBWR (1928–1930), następnie działacz opozycji, więzień Berezy Kartuskiej; na emigracji członek Rady Narodowej (1940–1941); przeciwnik polityki gen. Władysława Sikorskiego; premier rządu RP na emigracji (1954–1955); w 1956 r. wrócił do Polski; negocjując swój powrót nawiązał współpracę ze służbami specjalnymi PRL.
Premiera filmu Aleksandra Ścibora-Rylskiego „Późne popołudnie” z Wandą Łuczycką i Magdaleną Zawadzką w rolach głównych.
W Opolu urodził się Grzegorz Schetyna, działacz Solidarności Walczącej i NZS; członek Kongresu Liberalno-Demokratycznego, Unii Wolności; współzałożyciel Platformy Obywatelskiej; od 1997 r. poseł na Sejm; wicepremier oraz minister spraw wewnętrznych i administracji (2007–2009); marszałek Sejmu (2010–2011), pełniący od 8 lipca do 6 sierpnia 2010 r. obowiązki prezydenta RP; od września 2014 r. do listopada 2015 r. minister spraw zagranicznych, w latach 2016–2020 przewodniczący Platformy Obywatelskiej.
W Warszawie zmarł gen. Bronisław Prugar-Ketling, we wrześniu 1939 r. dowódca 11 Dywizji Piechoty w składzie Armii „Kraków”; w kampanii francuskiej 1940 r. dowodził 2 Dywizją Strzelców Pieszych.
Na mocy dekretu przewodniczącego Krajowej Rady Narodowej powstał Najwyższy Trybunał Narodowy; stanęli przed nim m.in. Arthur Greiser, Ludwig Fischer, Rudolf Hoess i członkowie załogi obozu Auschwitz.
W Puławach urodził się Bohdan Zadura, poeta, tłumacz, krytyk literacki.
W Berlinie podczas przemówienia w Sportpalast minister propagandy III Rzeszy Joseph Goebbels ogłosił „wojnę totalną”.
Niemcy rozpoczęli rozkopywanie masowych mogił w Katyniu.
W Tarpnie pod Grudziądzem urodził się Ryszard Milczewski-Bruno, poeta, autor tomików „Brzegiem słońca”, „Poboki”, „Dopokąd” i wykonywanego przez Marka Grechutę wiersza „Gdzieś w nas”.
Wizyta Reichsfuehrera SS i szefa policji III Rzeszy Heinricha Himmlera w Warszawie.
W Suwałkach urodził się Leszek Aleksander Moczulski, poeta, autor tekstów piosenek m.in. „Korowodu” Marka Grechuty, „Cała jesteś w skowronkach” Skaldów i słów oratorium „Nieszpory Ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza.
We Lwowie urodziła się Halina Kunicka, piosenkarka, do jej największych przebojów należą piosenki „Niech no tylko zakwitną jabłonie”, „Lato, lato czeka”, „To były piękne dni”, „Orkiestry dęte”; wielką popularność przyniósł jej także utwór „Od nocy do nocy” nagrany do filmu „Noce i dnie”.
Premiera komedii Leona Trystana „Piętro wyżej” z Eugeniuszem Bodo i Józefem Orwidem w rolach głównych.
W Grodzisku Mazowieckim urodził się Janusz Zabłocki, katolicki działacz polityczny i społeczny, poseł na Sejm PRL, członek Prezydium Tymczasowej Rady PRON, podharcmistrz Szarych Szeregów.
I wojna światowa: rozpoczęła się bitwa przasnyska pomiędzy wojskami niemieckimi a rosyjskimi; straty rosyjskie wyniosły ok. 67 tys. żołnierzy, a niemieckie ok. 38 tys. żołnierzy.
We Lwowie urodził się Adam Brodzisz, aktor, wystąpił m.in. w filmach „Wiatr od morza”, „Na Sybir”, „Dziesięciu z Pawiaka”, „Uroda życia”, „Rapsodia Bałtyku” i „Bogurodzica”; żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego.
We Lwowie zmarł Bronisław Szwarce, działacz niepodległościowy stronnictwa „czerwonych”, członek Centralnego Komitetu Narodowego, więzień Szlisselburga, zesłaniec.
W Briańsku w Rosji urodził się Aleksander Krzyżanowski, „Wilk”, Komendant Okręgu Wileńskiego AK, dowódca oddziałów AK w operacji „Ostra Brama”; aresztowany przez NKWD, więziony w Związku Sowieckim do 1947 r.; po powrocie do Polski aresztowany przez UB i osadzony w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie zmarł w 1951 r.
W Wiśniowczyku koło Tarnopola urodziła się Marcelina Sembrich-Kochańska, śpiewaczka operowa, gwiazda Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
W Warszawie urodził się Leon Barszczewski, topograf, geolog, podróżnik, fotograf, badacz Azji Środkowej; pułkownik armii rosyjskiej.
Początek buntu chłopskiego w Galicji, tzw. rabacji, której przywódcą był Jakub Szela.
W Gościęcinie koło Koźla urodził się Józef Szafranek, ksiądz katolicki, polski działacz społeczny i polityczny na Śląsku.
W Warszawie urodził się Konstanty Hegel, rzeźbiarz, autor m.in. pomnika Syrenki na warszawskim Starym Mieście.
W Warszawie urodził się Franciszek Barss, prawnik, publicysta, działacz polityczny okresu Sejmu Czteroletniego, dyplomata w okresie Insurekcji Kościuszkowskiej.
W Toruniu urodził się Efraim Szreger, jeden z najwybitniejszych polskich architektów oświecenia; twórca m.in. Pałacu Szustra w Warszawie.
Pod Gołębiem wojska Stefana Czarnieckiego poniosły porażkę w starciu z armią szwedzką dowodzoną przez króla Karola X Gustawa.
W katedrze na Wawelu odbył się ślub królowej Jadwigi z Władysławem Jagiełłą.