W Warszawie Stanisław Okraszewski wypuścił w powietrze balon wypełniony wodorem. Udaną próbę obserwował król Stanisław August Poniatowski.
W Warszawie zmarł Franciszek Bohomolec, jezuita, pisarz, wydawca, działający w okresie Oświecenia.
W Paryżu zmarł Antoni Kazimierz Ostrowski, arcybiskup gnieźnieński, prymas Polski (1777–1784).
Urodził się Wacław Seweryn Rzewuski, podróżnik i znawca Bliskiego Wschodu, któremu beduińskie plemiona w dowód szacunku nadały tytuł emira. Jego ojciec był jednym z przywódców Targowicy, ale on sam należał do Towarzystwa Patriotycznego, a w Powstaniu Listopadowym dowodził szwadronem jazdy. Po bitwie pod Daszowem 14 maja 1831 r. zaginął. Skonfiskowane przez władze rosyjskie w jego stajni konie arabskie dały początek słynnej stadninie w Janowie Podlaskim.
Urodził się Tomasz Łubieński, szwoleżer gwardii Napoleona, walczył pod Samosierrą, Wagram, Lipskiem i w wyprawie na Moskwę, dochodząc w wieku 25 lat do stopnia pułkownika. W Królestwie Polskim zajął się gospodarką, współtworząc w Warszawie Towarzystwo Kredytowe Ziemskie, Bank Polski i Dom Handlowy "Bracia Łubieńscy". Sceptyczny wobec Powstania Listopadowego, ale wziął w nim udział, dowodził jazdą pod Wawrem, Grochowem i Ostrołęką. Później krótko na zesłaniu, po powrocie został dyrektorem budowy Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Cieszył się względami namiestnika Paskiewicza i cesarza Napoleona III, od którego dostał Krzyż Komandorski Orderu Legii Honorowej.
Prawa miejskie otrzymały Końskie.