Car Mikołaj I ogłosił Statut Organiczny Królestwa Polskiego, który zastąpił zniesioną po Powstaniu Listopadowym konstytucję.
W Petersburgu zmarł Aleksander Orłowski, malarz, batalista.
W Paryżu powstało Towarzystwo Demokratyczne Polskie.
W Warszawie zmarł Antoni Brodowski, malarz, przedstawiciel klasycyzmu.
W Paryżu założono Towarzystwo Literackie Polskie, w późniejszym okresie znane jako Towarzystwo Historyczno-Literackie. Prezesem Towarzystwa został książę Adam Jerzy Czartoryski.
Władze carskie rozpoczęły budowę Cytadeli Warszawskiej. Kamień węgielny pod nią położył namiestnik Królestwa Polskiego Iwan Paskiewicz.
Papież Grzegorz XVI ogłosił encyklikę „Cum primum”, potępiającą Powstanie Listopadowe, jako bunt podjęty przeciwko legalnej władzy.
W Abbotsford w Szkocji zmarł Walter Scott, poeta, pisarz, autor powieści historycznych.
Z inicjatywy przebywających na emigracji Joachima Lelewela i Józefa Zaliwskiego powstał komitet Zemsta Ludu. Jego celem było przygotowanie i wywołanie kolejnego powstania na ziemiach polskich.
W Dokudowie na Podlasiu urodził się Stanisław Brzóska, ksiądz, w czasie Powstania Styczniowego naczelny kapelan wojsk powstańczych na Podlasiu, dowódca ostatniego oddziału walczącego do grudnia 1864 r.; aresztowany i stracony przez władze carskie w maju 1865 r.