W Krakowie urodził się Feliks Księżarski, architekt, autor m.in. projektu Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W Honoratce w guberni kijowskiej urodził się Apollo Korzeniowski, pisarz, poeta, uczestnik konspiracji niepodległościowej, związany ze stronnictwem Czerwonych; ojciec Józefa Korzeniowskiego – Josepha Conrada.
Urodził się Julian Goslar, działacz niepodległościowy, uczestnik powstania 1846 roku i Wiosny Ludów, stracony w 1853 roku.
W Królestwie Polskim zawieszono wolność zgromadzeń i zakazano działalności masonerii.
W Montjoie w Nadrenii urodził się Karol Scheibler, łódzki przemysłowiec, działacz gospodarczy i społeczny.
W Krakowie rozpoczęto usypywanie Kopca Kościuszki.
W Barmen, obecnie Wuppertal, urodził się Fryderyk Engels, niemiecki filozof społeczny, działacz rewolucyjny, współzałożyciel i jeden z przywódców I i II Międzynarodówki; współpracownik Karola Marksa, współtwórca marksizmu i „Manifestu komunistycznego”; autor prac „Położenie klasy robotniczej w Anglii” oraz „Pochodzenie rodziny, własności prywatnej i państwa”.
Założono Towarzystwo Lekarskie Warszawskie.
W Taganrogu urodził się Sokrates Starynkiewicz, rosyjski generał, prezydent Warszawy w latach 1875–1892; zasłużony dla rozwoju miasta m.in. budową nowoczesnych wodociągów i kanalizacji.
Adam Mickiewicz napisał „Odę do młodości”.
W Radomiu urodził się Tytus Chałubiński, lekarz, przyrodnik, społecznik, jeden z pionierów taternictwa, współzałożyciel Towarzystwa Tatrzańskiego i Muzeum Tatrzańskiego.