Urodziła się Maria Wodzińska, malarka.
W Warszawie zmarł Jan Kiliński, mistrz szewski, przywódca warszawskich mieszczan w czasie Powstania Kościuszkowskiego, autor pamiętników.
W Jabłonnie koło Lublina urodził się Władysław Taczanowski, ornitolog, autor prac opisujących ptaki Królestwa Polskiego, Syberii i Peru.
W Warszawie urodziła się Narcyza Żmichowska, pisarka, poetka, uznawana za jedną z prekursorek feminizmu w Polsce; autorka „Poganki”, „Dwoistego życia” i „Białej róży”.
W Warszawie mjr Walerian Łukasiński utworzył Wolnomularstwo Narodowe.
W majątku Ubiel koło Mińska urodził się Stanisław Moniuszko, kompozytor, dyrygent, pedagog muzyczny; twórca polskiej opery narodowej, autor m.in. „Strasznego dworu” i „Halki”.
W Londynie urodziła się przyszła królowa Wiktoria z dynastii hanowerskiej, sprawująca władzę w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii od 1837 r.; okres jej rządów, trwających do 1901 r., nazwano erą wiktoriańską.
W Kolonii urodził się Jacques Offenbach, francuski kompozytor, dyrygent, twórca operetek; autor opery „Opowieści Hoffmanna”.
W Glasgow urodził się Allan Pinkerton, założyciel słynnej amerykańskiej prywatnej agencji detektywistycznej.
W Heathfield koło Birmingham zmarł James Watt, inżynier, wynalazca; w 1782 r. opatentował silnik parowy tłokowy, który znalazł szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach produkcji; był współzałożycielem pierwszej na świecie wytwórni maszyn parowych w Soho niedaleko Birmingham.
W Krobielowicach (niem. Krieblowitz) koło Wrocławia zmarł pruski feldmarszałek Gebhard Leberecht von Bluecher, dowódca Armii Śląskiej (1813); odegrał istotną rolę w zwycięskich bitwach z wojskami napoleońskimi pod Lipskiem (1813) i Waterloo (1815).
W Madrycie otwarto dla publiczności Muzeum Prado.