W Kopenhadze zmarł Bertel Thorvaldsen, rzeźbiarz, autor m.in. warszawskich pomników księcia Józefa Poniatowskiego i Mikołaja Kopernika.
W Warszawie zmarł Mikołaj Chopin, nauczyciel języka francuskiego, guwerner, ojciec Fryderyka Chopina.
W Londynie utworzono YMCA (Young Men’s Christian Association) – Chrześcijańskie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej; w Polsce YMCA rozpoczęło działalność w 1923 r.
W Warszawie u zbiegu ulicy Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich rozpoczęła się budowa Dworca Wiedeńskiego, początkowej stacji kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Autorem projektu był Henryk Marconi.
W Kunce na Podolu urodził się Stefan Drzewiecki, inżynier, wynalazca, pionier żeglugi podwodnej i lotnictwa.
W Karpaczu odbyło się uroczyste poświęcenie zrekonstruowanej świątyni Wang; zbudowana na przełomie XII i XIII w. w Norwegii świątynia została zakupiona przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV i po rozebraniu na części przewieziona najpierw do Szczecina, a następnie do Berlina, skąd ostatecznie w 1842 r. trafiła na Dolny Śląsk.
W Piekarach Rudnych urodził się Wawrzyniec Hajda, górnik, działacz ludowy, poeta; autor patriotycznych wierszy, nazywany Śląskim Wernyhorą.
Wmurowano kamień węgielny pod budowę dworca kolejowego Kraków Główny.
Carska policja aresztowała księdza Piotra Ściegiennego, działacza niepodległościowego i chłopskiego, przygotowującego wybuch powstania; ksiądz skazany został na karę śmierci, zamienioną ostatecznie na 25 lat katorgi.
Rozpoczęła się budowa Kanału Elbląskiego.
We Lwowie uroczyście otwarto Akademię Techniczną. W 1920 r. została przemianowana na Politechnikę Lwowską.
W Petersburgu zmarł Iwan Kryłow, poeta, dramatopisarz, autor ponad 200 bajek.
W Karlsruhe urodził się Karl Benz, inżynier, przemysłowiec, konstruktor pierwszego samochodu z silnikiem benzynowym.
Otwarto pierwszy odcinek Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej; podróż na trasie Warszawa-Pruszków trwała 26 minut.
W Sławucie na Wołyniu zmarł gen. Eustachy Sanguszko, ziemianin, poseł na Sejm Czteroletni; brał udział w wojnie z Rosją w 1792 r., odznaczony za bitwę pod Zieleńcami jednym z pierwszych krzyży Virtuti Militari; uczestnik Powstania Kościuszkowskiego i wyprawy na Moskwę w 1812 r.