> >

O PORTALU

Portal dzieje.pl to codzienny serwis historyczny, setki artykułów dotyczących przede wszystkim najnowszej historii Polski, a także materiały wideo, filmy dokumentalne, archiwalne fotografie, dokumenty oraz infografiki i mapy.

Więcej

Kalendarz dat

1610

  • W obozie wojsk polskich pod Smoleńskiem patriarcha moskiewski Filaret, zawarł tajny układ o powołaniu królewicza Władysława Wazę na tron moskiewski w zamian za zagwarantowanie wolności wyznawania religii prawosławnej.

  • W Annecy we Francji powstał Zakon Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny; do Polski pierwsze siostry zakonne, nazywane wizytkami, przybyły w 1654 r. na zaproszenie królowej Ludwiki Marii Gonzagi i osiedliły się w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu.

  • Bitwa pod Kłuszynem – obraz Szymona Boguszowicza. Źródło: Wikimedia Commons

    Wojska polskie dowodzone przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego rozbiły pod Kłuszynem armię kniazia Dymitra Iwanowicza Szujskiego, zdążającą na odsiecz Smoleńskowi. Zwycięstwo w bitwie otworzyło Polakom drogę do Moskwy.

  • Hetman Stanisław Żółkiewski. Źródło: CBN Polona

    Oddziały polskie pod dowództwem hetmana Stanisława Żółkiewskiego wkroczyły na moskiewski Kreml.

  • Zmarł Dymitr Samozwaniec II, podający się za cudownie ocalonego syna Iwana IV Groźnego; pretendent do tronu carów Rosji w latach 1607–1610.