> >

O PORTALU

Portal dzieje.pl to codzienny serwis historyczny, setki artykułów dotyczących przede wszystkim najnowszej historii Polski, a także materiały wideo, filmy dokumentalne, archiwalne fotografie, dokumenty oraz infografiki i mapy.

Więcej

Kalendarz dat

1802

  • W Bohatyrce w guberni kijowskiej urodził się Józef Bohdan Zalewski, poeta, działacz patriotyczny, żołnierz Powstania Listopadowego, autor „Dumy o Wacławie” i „Ducha od stepu”.

  • Ignacy Wyssogota Zakrzewski. Źródło: Wikimedia Commons

    W Żelechowie zmarł Ignacy Wyssogota Zakrzewski, prezydent Warszawy, jeden z organizatorów insurekcji w stolicy w 1794 r.

  • Ignacy Domeyko. Źródło: Wikimedia Commons

    W Niedźwiadce nad Uszą w powiecie nowogródzkim urodził się Ignacy Domeyko, geolog, mineralog, inżynier górnictwa; przyjaciel Adama Mickiewicza, filomata, uczestnik Powstania Listopadowego, po którego upadku udał się na emigrację; w 1838 r. wyjechał na stałe do Chile.

  • We Franpolu urodził się Maurycy Gosławski – poeta, żołnierz Powstania Listopadowego, uczestnik konspiracyjnej wyprawy Józefa Zaliwskiego.

  • Urodził się Adam Ferdynand Adamowicz, lekarz weterynarii i medycyny, pionier polskiej weterynarii oraz twórca polskiego słownictwa weterynaryjnego.