W Warszawie rozpoczął obrady sejm konwokacyjny, który wprowadził szereg reform ustrojowych; uchwalił m.in. powstanie Komisji Skarbowej i Wojskowej, zlikwidował prywatne cła i myta, wprowadzając cło generalne, zniósł liberum veto w głosowaniach dotyczących spraw skarbowych, a także wprowadził zakaz przysięgania przez posłów na instrukcje poselskie.
Sejm konwokacyjny powołał Komisję Skarbową Koronną. Jej zadaniem była troska o stan skarbu Korony i rozwój gospodarczy.
W Olsztynku (niem. Hochenstein) urodził się Krzysztof Celestyn Mrongowiusz, pastor, pisarz religijny, obrońca polskości na Warmii i Mazurach, autor podręczników do nauki języka polskiego.
Stanisław Poniatowski został wybrany królem Polski przez szlachtę zgromadzoną na elekcji.
Król Stanisław August podpisał pacta conventa – zobowiązania króla określające jego program w dziedzinie polityki, gospodarki i kultury.
W kolegiacie św. Jana w Warszawie Stanisław August Poniatowski został koronowany jako król polski i wielki książę litewski Stanisław II August.
Zawarta została umowa, która zainicjowała powstanie teatru stanisławowskiego w Warszawie. Z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim zawarli ją Carlo Tomatis, włoski awanturnik i przyjaciel Casanovy oraz warszawski kupiec Kazimierz Czenpiński. Zobowiązali się sprowadzić i zainstalować w Warszawie komedię francuską i włoską operę komiczną z baletem. Pierwsze przedstawienia komediowe zostały wystawione już w maju 1765, a baletowe kilka miesięcy później.